Roľnícky chlapec z východu Slovenska vybudoval finančné impérium. Slovák zanechal rukopis aj na dolárovkách

  • Patril medzi najbohatších Slovákov v Spojených štátoch amerických
  • Mnohí ho nazývajú mužom dobrého srdca a štedrej ruky
michal bosak titulka
TASR/Milan Kapusta
  • Patril medzi najbohatších Slovákov v Spojených štátoch amerických
  • Mnohí ho nazývajú mužom dobrého srdca a štedrej ruky

Zo Slovenska sa vydal do Spojených štátov len s dolárom vo vrecku od strýka. Začínal s triedením uhlia a neskôr pracoval ako baník. Napokon sa z neho stal americký bankár. Podpis Michala Bosáka nájdeš na 5, 10 a 20-dolárovej bankovke. Jeho meno je známe aj z Pittsburskej dohody.

Študovaný a bohatý veru nebol, no v USA vybudoval finančné impérium a svojej rodnej krajine pomáhal s finančnou gramotnosťou. Spoznaj príbeh jedného z najvýznamnejších Slovákov, ktorý kedysi pôsobil v zahraničí.

Práca na poli bola na prvom mieste

Michal Bosák sa narodil na východe Slovenska, v malebnej obci Okrúhle. Kedysi sa táto obec nachádzala v bývalej Šarišskej stolici, dnes ide o okres Svidník. Narodil sa do roľníckej rodiny a bol najstarším synom Anny Bosákovej, rod. Tokárskej a Michala Bosáka.

Do školy chodil v Radome, no nikdy jej nevenoval veľa času. Jeho vzdelanie trvalo len štyri zimy. V lete pomáhal rodičom a ťažko pracoval na poli. Štúdium mu dalo len úplné základy, naučil sa čítať, písať a počítať.

V roku 1886 nastal v živote roľníckeho chlapca zlom. Túžil nájsť svoje šťastie. Hľadal spôsob, ako zarobiť viac. Ako to v tej dobe bývalo, mnohí ľudia odchádzali za novým životom do USA. Výnimkou nakoniec nebol ani Michal.

Vo svojich 16 rokoch sa stal chudobným ako kostolná myš vybral za veľkú mláku. Po rokoch sa vrátil s noblesou a plným kontom peňazí. Pri odchode mu strýko dal jednodolárovku a otec sa s ním lúčil so slovami: „Nikdy sa neopi, syn môj, staršiemu úctu daj a Boha sa drž.“ Opisuje profesor Martin Bosák v knihe Michal Bosák – americký bankár zo Šariša.

Triedením uhlia k vlastnému biznisu

Plavba loďou do USA trvala až tri týždne. Na začiatok sa usadil v americkej Pensylvánii, kde preberal a triedil uhlie. Časom presedlal na baníka, úradníka či zmenára pri výstavbe novej železnice.

Písal sa rok 1890 a presťahoval sa do Freelandu. Tam pracoval u obchodníka menom Michal Zemanyh. Náplňou jeho práce bolo rozvážanie piva. Počas toho sa stretával s mnohými prisťahovalcami, ktorí pochádzali zo Slovenska. Medzi nimi spoznal aj Slovenku Zuzanu Hudákovú. Zaľúbili sa a po roku už kráčali k oltáru.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: bosak.sk, literarny-tyzdennik.sk, phf.euba.sk, uszz.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá