Romana Tabák po vyhadzove: SaS a OĽANO sa hádajú ako malé deti

  • Romana Tabák už nie je v klube Obyčajných ľudí
  • Vyjadrila sa k sporu medzi OĽANO a SaS
Romana Tabák
TASR/Jakub Kotian Súkromný archív Romana Tabák Startitup
  • Romana Tabák už nie je v klube Obyčajných ľudí
  • Vyjadrila sa k sporu medzi OĽANO a SaS

V súčasnosti to už klasicky v koaličných kruhoch poriadne vrie. Hustá atmosféra medzi politickými „parťákmi“ by sa dala už tradične „krájať“, a to medzi nikým iným ako Richardom Sulíkom a Igorom Matovičom.

Na pretrase je v súčasnosti iniciatíva financmajstra v podobe skloňovaného protiinflačného balíka a plánovaného zavedenia novej dane. Spor dvoch koaličných „kohútov“ nečakane okomentovala Romana Tabák, ktorá nedávno opustila klub Obyčajných ľudí.

Kritizujúca Tabák

„SaS & OĽANO sa hádajú ako deti. Ako im majú ľudia dôverovať? Kde sa dvaja bijú, tam tretí víťazí!“ odkázala koaličným stranám a jej lídrom Tabák. 

Tá prekročila prah národnej rady v roku 2020 vo farbách OĽANO, no v súčasnosti v klube Igora Matoviča už absentuje. Po hlasovaní parlamentu o možnej väzbe Roberta Fica totiž matovičovci Tabák ukázali „dvere“ a z klubu musela odísť.

Dôvodom bolo je hlasovanie v pléne, v ňom totiž nehlasovala za rozviazanie rúk súdu, aby mohli prípadne väzobne stíhať poslanca a šéfa Smeru Roberta Fica.

„Dnes sa poslankyne Katarína Hatráková a Romana Tabák, dve poslankyne z 50 poslancov OĽANO, svojím hlasovaním spreneverili hodnotám hnutia a programu, pod ktorý sa podpísali, a tým, že zabránili výkonu spravodlivosti, zradili drvivú väčšinu voličov OĽANO,“ prehlásil začiatkom mája Michal Šipoš z klubu OĽANO.

Startitup Tabák kontaktoval s otázkou, či sa v súčasnosti cíti viac ako súčasťou koalície či opozície, no odpovedala, že sa k téme vyjadrí v blízkej dobe.

Matovičov protiinflačný balík

Za súčasnou trenicou medzi ministrom hospodárstva a finamajstrom stojí prorodinný balík Igora Matoviča, nazývaný aj protiinflačný. 

Ak Matovičove plány „klapnú“ a prejdú aj národnou radou, tak v praxi by mali opatrenia vyzerať nasledovne. 

Od júla tohto roka sa má prídavok na dieťa podľa návrhu ministra financií zvýšiť zo súčasných 25,88 eura na 30 eur a od začiatku budúceho roka na 50 eur. Stúpnuť má aj daňový bonus na nezaopatrené deti. Na deti vo veku do šiestich rokov v súčasnosti daňový bonus dosahuje 47,14 eura, na deti vo veku od 6 do 15 rokov je to 43,60 eura a na deti nad 15 rokov 23,57 eura.

Od júla má suma daňového bonusu na dieťa do 15 rokov vzrásť na 70 eur a od začiatku budúceho roka na 100 eur. Na nezaopatrené dieťa vo veku nad 15 rokov má daňový bonus od júla tohto roka vzrásť na 40 eur a od začiatku budúceho roka na 50 eur. Od začiatku budúceho roka chce tiež vláda zaviesť príspevok na služby deťom v sume 50 eur na dieťa.

Igor Matovič a Richard Sulík
zdroj: TASR/Dano Veselský, TASR/Ján Krošlák

Nová daň, starý konflikt

Vicepremiér v utorok (17. 5.) oznámil, že plánuje predložiť návrh na zavedenie novej dane, ktorá by sa mala týkať zvýšeného rozdielu medzi cenami ruskej ropy a ropy typu Brent. Slovnaft podľa ministra mesačne zarába iba na tomto rozdiele okolo 100 miliónov eur.

Od novej dane si minister sľubuje prínos do štátneho rozpočtu vo výške okolo 300 miliónov eur ročne. Sulík oznámil, že zvyšovanie akýchkoľvek daní je pre SaS „červenou čiarou“ a bude návrh vetovať.

Nová daň by sa podľa neho automaticky premietla do zvýšenej ceny motorových palív, čo však Matovič odmieta a odvoláva sa na ústnu dohodu s vedením rafinérie. Ak sa mimoriadnu daň nepodarí zaviesť, Matovič avizuje regulovanie cien palív.

Správanie SaS zaváňa vlastizradou – naznačuje to predseda OĽANO Igor Matovič kritizujúci liberálov, že chcú vetovať mimoriadne zdanenie rafinérie Slovnaft, z ktorého by sa mala financovať časť protiinflačných opatrení.

Matovič pred stredajším rokovaním vlády, na ktorom sa preberá protiinflačný balíček, opakovane SaS obvinil, že na rozdiel od partnerov v koalícii nemyslí na rodiny s deťmi, ale len na vlastné záujmy a záujmy veľkopodnikateľov.

Tri strany tu bojujú za rodiny s deťmi a jedna strana kope za zbohatlíkov a v prípade Slovnaftu chce, aby sme dobrovoľne zaplatili 300 miliónov Maďarsku, lebo v maďarskom štátnom rozpočte je to asi lepšie ako v slovenskom. Tomu sa v našej ústave hovorí hovorí vlastizrada,“ uviedol Matovič.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá