Rostas šíril o Benčíkovi nepravdivé tvrdenia. Súd dnes rozhodol, že sa mu musí ospravedlniť a zaplatiť mastnú sumu

  • Súd dnes rozhodol v ďalšom spore, ktorý je spojený s vydavateľom časopisu Zem a Vek Tiborom Eliotom Rostasom
  • Musí zaplatiť 33 000 eur a ospravedlniť sa Jánovi Benčíkova za nepravdivé tvrdenia, ktoré o ňom šíril
  • Na konci októbra 2021 ho súd uznal vinným z hanobenia národa a rasy
Rostas
TASR/Adel Ghannam
  • Súd dnes rozhodol v ďalšom spore, ktorý je spojený s vydavateľom časopisu Zem a Vek Tiborom Eliotom Rostasom
  • Musí zaplatiť 33 000 eur a ospravedlniť sa Jánovi Benčíkova za nepravdivé tvrdenia, ktoré o ňom šíril
  • Na konci októbra 2021 ho súd uznal vinným z hanobenia národa a rasy

Tibor Eliot Rostas, vydavateľ časopisu Zem a Vek, musí poslancovi NR SR Jánovi Benčíkovi zaplatiť 33 000 eur za „neoprávnený zásah do jeho cti “. Rozhodol o tom Okresný súd Bratislava III.

Tibor Elias Rostas uverejnil v roku 2017 článok s názvom „Ján Benčík kryje neonacistov a ohrozuje životy slovenských občanov“. Ako uvádza portál O médiách, Rostas v článku tvrdil, že Benčíkove blogy, ktoré uverejňoval v Denníku N, „vystavujú životy občanov a novinárov, ktorí sa nachádzajú na území východnej Ukrajiny, v tzv. Doneckej republike, ohrozeniu“. 

Rostas sa musí ospravedlniť

Ján Benčík sa proti tomu ohradil, Rostas ho vyzval k tomu, aby podal žalobu. 

V marci vyjde článok s titulkom Benčík kryje neonacistov a ohrozuje životy slovenských občanov. A na toto môže zareagovať. Teda ak toto nie je pravda má dve možnosti. Po A: podá trestné oznámenie a prehrá. Po B: nepodá trestné oznámenie a prehral. Toto je tak závažné, že ak by to napísali o mne a nebola by to pravda, vysúdim z oponenta aj posledný cent,“ sprostredkúva Rostasove slová Ján Benčík na svojom Facebooku

Ján Benčík žalobu následne podal. Súd dnes rozhodol o tom, že Rostas je povinný zaplatiť Jánovi Benčíkovi 33-tisíc eur a zároveň musí Rostasovo vydavateľstvo do troch mesiacov uverejniť ospravedlnenie formou platenej inzercie v celoštátnom denníku.

Tibor Rostás nemá veľmi úspešnú jeseň. Síce s oneskorením, ale predsa ho dobehli staré hriechy. Po potvrdení rozsudku za…

Posted by Ján Benčík on Monday, November 15, 2021

Nepredložil dôkazy

Ako informujú Aktuality, Rostas neprišiel pred súd s jediným dôkazom.

„Žalovaný sa v článku po zverejnení podania žaloby dokonca hotoval dokázať pravdivosť svojho tvrdenia, ale napokon z toho nejako zišlo. Je to zároveň ukážka toho, ako sa títo jedinci správajú: Na svojich facebookoch a dezinformačných plátkoch sa cítia byť za hrdinov, revolucionárov a národných buditeľov. Ale keď treba prísť dokázať svoju pravdu pred súd, dostanú strach a predstierajú, že neexistujú,“ povedal pre portál O médiách advokát Peter Kubina, ktorý zastupoval Jána Benčíka. 

Ak by sa voľby konali dnes, volil by som...

Rozhodnutie súdu je právoplatné. 

Dobehla ho minulosť

Na konci októbra 2021 uznal Tibora Eliota Rostasa Najvyšší súd SR vinným z hanobenia národa a rasy. Ako sme ťa v minulosti informovali, v článku Klin Židov medzi Slovanmi z mája 2017 uvádzal Rostas citácie na adresu Židov, ktoré pripisuje historickým osobnostiam, ako Matej Bel, Andrej Kmeť, Jozef Miloslav Hurban alebo Svetozár Hurban Vajanský.

Rostas musí zaplatiť 4 000 eur. Ak by peňažný trest neuhradil, pôjde na tri mesiaca do väzenia.

Zdroje: O médiách, Facebook/ Ján Benčík, Aktuality, Denník N, SME

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie