Rozdelené Poľsko si zajtra volí prezidenta. Voľby budú zrejme najtesnejšie od pádu komunizmu

  • V nedeľu sa v 2. kole prezidentských volieb stretne Rafal Trzaskowski s Karolom Nawrockim
  • Voľby zásadne ovplyvnia politické smerovanie krajiny
poľsko
  • V nedeľu sa v 2. kole prezidentských volieb stretne Rafal Trzaskowski s Karolom Nawrockim
  • Voľby zásadne ovplyvnia politické smerovanie krajiny

Poľsko v nedeľu čakajú prezidentské voľby. Ide už o druhé kolo volieb, ktoré na najbližšiu dobu rozhodnú smerovanie nášho severného suseda.

Druhé kolo je však najtesnejšie od pádu komunizmu v krajine a dvaja kandidáti predstavujú veľmi rozličné smerovanie krajiny, píše denník The Guardian.

Trzaskowski to skúša ešte raz

V predchádzajúcich voľbách v roku 2020 vyhral súčasný poľský prezident Andrzej Duda. Porazil vtedy jedného z terajších kandidátov – proeurópskeho starostu Varšavy Rafala Trzaskowského – tým, že získal 51 percent hlasov oproti 49 percentám jeho oponenta.

No tentokrát by to dokonca mohlo byť ešte tesnejšie. Na jednej strane stojí proeurópsky Trzaskowski, na tej druhej je nacionalistický pravicový historik Karol Nawrocki, ktorého podporuje strana Právo a spravodlivosť (PiS). Jej podporu má aj súčasný prezident Duda.

Prieskumy sa celkovo nezhodujú na víťazovi, presnejšie často ukazujú, že vedie jeden z kandidátov o jedno až tri percentá. Krajina je aj geopoliticky takmer presne rozdelená na polovicu, východná časť Poľska zväčša volí Nawrockého, zatiaľ čo tá západná stojí za Trzaskowským. V stávke však nie je iba smerovanie krajiny, ale aj osud vlády premiéra Donalda Tuska.

Ak vyhrá Nawrocki, ktorý má podporu opozičnej PiS, urobí v podstate zo života Tuskovi peklo. Ako Duda, očakáva sa, že aj on by blokoval progresívny program poľskej vlády, keďže prezident má právo veta. Naopak, víťazstvo Trzaskowského, ktorý má blízko k poľskému premiérovi, by znamenalo pre Dudu ľahšie prijímanie rôznych zákonov.

Rozdelená krajina

Výborným príkladom, ako je Poľsko rozdelené, je obec Siekierczyn, kde v prvom kole volieb rozhodol iba jeden hlas. To obec so siedmimi dedinami a vyše 4-tisíc obyvateľmi katapultovalo do centra pozornosti.

„Pravdepodobne ste často počuli slová: ‚môj hlas nič nezmení‘. Ale pozrite sa na Siekierczyn,“ povedal Trzaskowski vo videu na sociálnej sieti. Starosta jednej z dedín, Dariusz Furdykón, je však za pozornosť vďačný.

Región čelí viacerým problémom, napríklad revitalizácii vidieka, prechodu na iné zdroje energie a najmä odchod mladých ľudí. Minulý rok v dedine zomrelo viac ľudí (46), ako sa narodilo (26).

Zlé počasie

V prvom kole hlasovalo asi 60 percent obyvateľov. „No mali sme zlé počasie,“ povedal starosta. Dúfa, že v nedeľu príde voliť viac ľudí, obec dokonca bude mať aj špeciálnu autobusovú linku, ktorá dovezie ľudí rovno pred volebnú miestnosť.

Dedina, tak ako samotné Poľsko, je rozdelená. „Rozdiely vidieť všade. Ukážu sa pri jedálenskom stole, počas prvých svätých prijímaní, Vianoc či Veľkej noci,“ tvrdí starosta. „Rozkol je medzi staršími, často menej vzdelanými ľuďmi, a mladšími, ktorí z dediny aj niekedy vycestovali,“ dodal.

Kľúčoví nerozhodnutí

Voľby realisticky však môžu rozhodnúť práve tí nerozhodnutí. 44-ročná Wioletta hlasovala v prvom kole za krajne pravicového Slawomira Mentzena, ktorý skončil tretí. Volička sa však ešte nerozhodla, koho bude voliť, keďže ostatní dvaja kandidáti sa jej nepáčia. „Ale musím ísť. Rozhodnem sa priamo vo volebnej miestnosti,“ povedala.

„Zatiaľ ma nikto z nich nepresvedčil,“ povedal 40-ročný Adam. Cez víkend si vraj kandidátov naštuduje a pozrie si YouTube. Aleks Szczerbiak, profesor politiky na univerzite v Sussexe, si myslí, že voľby budú „veľmi, veľmi tesné“. Podľa neho si približne 5 percent voličov ešte nevybralo, koho budú voliť.

To napokon môže znamenať, že mobilizácie aj malej skupiny v prospech hociktorého kandidáta by mohla rozhodnúť voľby. Môžu to byť napríklad aj Poliaci v zahraničí, ktorých je za hranicami zaregistrovaných približne 700-tisíc, z toho takmer 200-tisíc iba vo Veľkej Británii.

Podľa odborníka aj najmenšia zmena v deň volieb ich môže nahnúť na jednu alebo druhú stranu. V nedeľu, mimochodom, v Siekierczyne opäť očakávajú zlé počasie, má pršať.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroj: The Guardian

Najnovšie videá

Trendové videá