Rozdiel v snímke pľúc zaočkovaného a nezaočkovaného pacienta je diametrálny. Nakazili sa obaja, len jeden je však na tom zle

  • Koronavírusová infekcia sa môže objaviť aj u ľudí, ktorí sú plne zaočkovaní. Je však raritná, ide o takzvané prelomové infekcie
  • Aj pri nákaze koronavírusom vakcína chráni zaočkovaného, tvrdí americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb
  • Tieto slová potvrdzuje lekár Ghassan Kamel, ktorý televízii ukázal röntgenové snímky pacientov s COVID-19
  • Rozdiel medzi zaočkovaným pacientom a nezaočkovaným bol výrazný. Lekár tiež tvrdí, že zaočkovaní málokedy potrebujú JIS-ku
COVID lung
reprofoto/KSDK News
  • Koronavírusová infekcia sa môže objaviť aj u ľudí, ktorí sú plne zaočkovaní. Je však raritná, ide o takzvané prelomové infekcie
  • Aj pri nákaze koronavírusom vakcína chráni zaočkovaného, tvrdí americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb
  • Tieto slová potvrdzuje lekár Ghassan Kamel, ktorý televízii ukázal röntgenové snímky pacientov s COVID-19
  • Rozdiel medzi zaočkovaným pacientom a nezaočkovaným bol výrazný. Lekár tiež tvrdí, že zaočkovaní málokedy potrebujú JIS-ku

Ohnisko koronavírusu v meste Provincetowne (Massachusetts) ukázalo, aký je nebezpečný delta variant. Až 2/3 nakazených z 469 prípadov boli zaočkovaní ľudia. Napriek tomu v nemocnici skončili len štyria zaočkovaní, u dvoch sa jednalo o základne zdravotné problémy. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) tvrdí, že takzvané prelomové infekcie, keď dostanú zaočkovaní infekciu sú ojedinelé a raritné. Prelomové infekcie sa vyskytujú pri všetkých typov vakcín, nie len pri tých koronavírusových. CDC však považuje za najdôležitejšie, že vakcíny aj pri infekcii chránia pred ťažkým priebehom a úmrtím.  

Európu v budúcnosti čakajú smrtiace letá. Nielen extrémne horúčavy, ale aj ničivé búrky a povodne ako v Nemecku

Ich slová potvrdzuje aj lekár Ghassan Kamel z St. Louis (Missouri), ktorý reportérke lokálnej televízie KSDK News ukázal röntgenové snímky pacientov s COVID-19. Kamel, ktorý je zároveň riaditeľom lekárskej JIS v nemocnici SSM Health, prostredníctvom snímkov znázornil, aký veľký rozdiel je medzi zaočkovanými a nezaočkovanými.

Pľúca plné baktérií a hlienov pri neočkovanom

V prípade neočkovaného pacienta bol röntgen pľúc výrazne biely, čo ukazuje poškodenie koronavírusom a znamená, že sa v pľúcach nachádzajú veci, ktoré tam nemajú čo robiť. Môže ísť o baktérie, hlieny alebo sekréty. „Pľúca by rozhodne prinajmenšom vyžadovali kyslík a v niektorých prípadoch by vyžadovali viac ako len kyslík,“ povedal doktor Kamel pre televíziu. „Môžu potrebovať ventilátor alebo intubáciu, mechanický ventilátor so sedatívami a zásadnú podporu života.“

zdroj: reprofoto/KSDK News

Druhá snímka bola od pacienta, ktorý dostal prelomovú infekciu, ktorá podľa CDC tvorí len 1 % všetkých prípadov. Jeho snímka bola jasnejšia a obsahovala viac čiernej farby. Kamel vysvetlil, že pľúca sa na röntgene zobrazia čierne, keď sú naplnené vzduchom.

Zatiaľ čo neočkovaný jedinec mal prevažne biely röntgen, obraz očkovaného pacienta bol tmavší a na obrázku bolo viac čiernej. Pľúca zaočkovaného jedinca boli naplnené vzduchom, kým pľúca nezaočkovaného jedinca hlienmi prípadne baktériami.

Zaočkovaní potrebujú intenzívnu starostlivosť len veľmi ojedinele 

Doktor tiež uviedol, že očkovaní pacienti málokedy vyžadujú hospitalizáciu. Ak k nej dôjde, tak len raritne vyžadujú intenzívnu starostlivosť, akú potrebujú neočkovaní pacienti. Výnimkou sú len ľudia s oslabenou imunitou alebo už existujúcimi stavmi.

Doktor dúfa, že pohľad na snímky presvedčí viac ľudí, aby sa dali zaočkovať. „Ak sa vám nepáči rúško rozhodne sa vám nebude páčiť ventilátor,“ dodal Kamel.

Už si sa bol zaočkovať proti COVID-19?

CDC minulý týždeň aktualizovalo svoje odporúčania na základe prípadov z ohniska v Provincetowne. V oblastiach, kde je vysoké riziko prenosu koronavírusu odporúča nosenie rúšok aj plne zaočkovaným jedincom.

Podľa CDC je v Spojených štátoch aspoň jednou dávkou zaočkovaných 57,9 % obyvateľov. Plne zaočkovaných je 49,7 %. USA momentálne zažíva tretiu vlnu zapríčinenú delta variantom, ktorý je dominantným kmeňom v Štátoch.

AKTUÁLNE: Očkovanie alebo test aj dvakrát do týždňa. V USA chcú zaočkovať všetkých federálnych zamestnancov

 V N.Y. sa bez vakcinácie v reštaurácii nenaješ 

Niektoré štáty alebo mestá sa preto uchyľujú k nepopulárnym riešeniam. Mesto New York bude vyžadovať od zákazníkov aj od pracovníkov dôkaz o očkovaní, ak sa budú chcieť zúčastňovať aktivít v interiéri.

Obyvatelia mesta sa tak budú musieť preukázať očkovaním aspoň jednou dávkou, ak sa chcú najesť v reštauráciách, cvičiť v posilňovniach alebo sa zúčastniť kultúrnych podujatí. Rozhodnutie v utorok oznámil starosta metropoly Bill de Blasio, uvádza New York Times.

„Veľké jablko“ tak bude prvým mesto v USA, kde budú platiť takéto striktné pravidlá. Očakáva sa, že kroky New Yorku môžu nasledovať aj ďalšie mestá prípadne aj štáty.

Zdroje: KSDK News, CDC, New York Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá