Rozdiely zaočkovania v regiónoch sú nebezpečné. Odborník hovorí, že epidémia len tak nevyhasne

  • Evolučný biológ Jaroslav Flegr na svojej sociálnej sieti upozornil, že nás čakajú nové mutácie
  • Virulenti budú vznikať v krajinách s veľkým počtom očkovaných, zabíjať ale budú v krajinách s malým počtom
koronavírus
Fusion Medical Animation/ TASR/AP Alastair Grant
  • Evolučný biológ Jaroslav Flegr na svojej sociálnej sieti upozornil, že nás čakajú nové mutácie
  • Virulenti budú vznikať v krajinách s veľkým počtom očkovaných, zabíjať ale budú v krajinách s malým počtom

Na Slovensku a proti ochoreniu COVID-19 sa očkuje už rok a pol. Všetko vypuklo 26. decembra 2020. Odvtedy sa zaočkovalo prvou dávkou vakcíny 1 921 294 ľudí, druhú dávku vakcíny už dostalo 1 216 239 ľudí. Webnoviny však informovali, že Slovensko pred dvoma dňami malo zaočkovaných niečo cez 34 % obyvateľov prvou dávkou, čo je pod priemerom Európskej únie.

Podľa odborníkov je však najväčší problém to, že sú veľké rozdiely medzi regiónmi. Portál Dáta bez pátosu informoval, že hlavné mesto je zaočkované na viac ako 50 %, ale 10 okresov našej krajiny je pod 25 % a v Čadci len 21 %, čo je vážny problém.

korona vakcína covid-19 očkovanie
zdroj: TASR/AP

Nové mutácie

Český evolučný biológ Jaroslav Flegr na svojej sociálnej sieti upozornil, že nás čakajú nové mutácie. „Od vlaňajších sa budú líšiť vzhľadom na vytvorenie v podmienok. V mnohých krajinách bude veľká časť obyvateľstva celkom dobre zaočkovaná. Očkovanie neprodukuje samotnú mutáciu, ale zvýhodňuje určité druhy mutácií a umožňuje ich šírenie.“

Dodáva, že ak by sa dali zaočkovať všetci ľudia, epidémia by zhasla a mutanti by vôbec nemohli vzniknúť, alebo by vyhrali mutanti, ktorí sa v infikovanom tele pomalšie množia a škodia tak málo, aby nevyvolali pripravenú imunitnú odpoveď.

Veríš, že očkovanie pomôže a život sa vráti do normálu?

„Stále by bolo veľa ľudí nakazených vírusom, ale uškodilo by im to väčšinou málo alebo vôbec. Keď však nebude zaočkovaná značná časť ľudí, budú prosperovať dva rôzne druhy mutácií. Budeme ich nazývať odolnými a virulentnými. Že budú rezistenti-mutanti, na ktorých súčasné vakcíny nebudú fungovať – to je asi každému jasné.“

Budú obviňovať očkovaných?

Dodáva, že je mnoho ľudí, ktorí argumentujú, že každý má právo správať sa k svojmu telu ako chce a že ho nikto nemôže nútiť dať sa zaočkovať s cieľom chrániť spoločnosť pred epidémiou.

„Riskovať neznáme vedľajšie účinky očkovania. Karta sa obráti s príchodom virulentov. Už vidím, ako rovnakí odporcovia vakcíny začnú obviňovať očkovaných, že kvôli ich očkovaniu teraz čelia dvojnásobnému riziku smrti po nákaze.“

Nepomer očkovania

Webnoviny informujú s odkazom na experta, že každý parazit si totiž vo svojej vlastnej evolúcii optimalizoval virulenciu, teda schopnosť patogénnych mikroorganizmov vyvolať chorobu.

„Nastaví si pomocou mutácií takú rýchlosť množenia v tele pacienta, ktorá mu umožní maximalizovať počet jedincov, ktorých v priemere nakazí jeden infikovaný za svoj život,“ opisuje Flegr. Virulenti budú podľa neho vznikať v krajinách s veľkým počtom očkovaných, zabíjať ale budú v krajinách s malým počtom očkovaných. Problém je však nepomer regionálnej zaočkovanosti.

zdroj: TASR/AP Rraldo Peres

Na každého iný meter

Tretia vlna začne na jeseň a podľa ministra hospodárstva Richard Sulíka by zaočkovaní ľudia mali mať v prípade nástupu tretej vlny pandémie iné postavenie ako nezaočkovaní. Naznačil to pred dnešným rokovaním vlády. Či by pritom zaočkovaní mali fungovať „mimo“ COVID automatu však minister hospodárstva nepovedal.

„Na zaočkovaných a tých, ktorí ochorenie prekonali, by sa malo nahliadať inak, ako na tých, ktorí sa nedajú napríklad ani otestovať,“ povedal. Či by pritom zaočkovaní mali fungovať „mimo“ COVID automatu, však šéf liberálov nepovedal. Informovala o tom SITA.

Zdroje: Webnoviny, Dáta bez pátosu, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK