Rozhodnuté: Kočner aj s Ruskom idú do basy. Odsedia si 19 rokov a musia zaplatiť pokutu

  • Kauza zmenky je konečne uzavretá
  • Marian Kočner aj Pavol Rusko idú do väzenia
Pavol Rusko a Marian Kočner
TASR/ Vladimír Benko
  • Kauza zmenky je konečne uzavretá
  • Marian Kočner aj Pavol Rusko idú do väzenia

Najvyšší súd SR právoplatne odsúdil Pavla Ruska a Mariana Kočnera v kauze zmenky. Informuje o tom portál Aktuality.sk. Obom súd vymeral trest 19 rokov odňatia slobody a pre Kočnera aj peňažný trest vo výške 10-tisíc eur. Kauza zmenky sa ťahá už dve dekády. Rusko s Kočnerom falšovali zmenky, aby tým získali milióny.

Zo strany Kočnera s Ruskom išlo o pokus podvodom obrať Markízu a jej vlastníkov o astronomickú sumu peňazí alebo inak získať v televízii zásadný vplyv, ktorý by umožnil týmto kriminálnikom a ich spojencom etablovať sa v slovenskej politike,“ uviedol vo vyhlásení právnik televízie markíza Tomáš Kamenec.

Príbeh kauzy Zmenky

Kočner a Rusko boli spolužiaci z vysokej školy, kde obaja študovali žurnalistiku. Ich cesty sa opäť výrazne prekrížili koncom 90. rokov, keď Kočnerova firma Gamatex získala podiel v Ruskovej televízii Markíza.

Kočner vtedy vtrhol do televízie s ochrankou a začal ju obsadzovať. Niektorí novinári sa vtedy zabarikádovali a v živom vysielaní hovorili, ako televíziu Markíza obsadila mafia, čo vyvolalo vlnu protestov (zúčastnili sa ich Fico aj Dzurinda), kde dav skandoval „Neberte nám Markízu“.

Ukradnuté milióny a skorumpovaná spravodlivosť. Toto sú najväčšie kauzy Slovenska (2. časť)

Spor o Markízu sa neskôr akosi vyriešil a Pavol Rusko Kočnera vyplatil. Približne o 20 rokov neskôr sa toto vyplatenie vrátilo naspäť a ukázalo sa, že vyplatené vlastne ešte nie je. Kočner sa domáhal svojich peňazí, na ktorých sa vtedy s Ruskom dohodol, a keďže on dnes tieto peniaze nemal, ďalší v poradí, od koho ich mal vymáhať, bola televízia Markíza. Kočner žiadal takmer 70 miliónov eur.

Prvý súdny spor s Markízou v roku 2018 vyhral, no ako sa neskôr vďaka odhaleniu jeho správ cez šifrovaciu aplikáciu Threema ukázalo, nebol to úplne férový súd. Sudkyňu tohto prípadu, Zuzanu Maruniakovú, mala pri rozhodnutí koordinovať a ovplyvňovať nám už dobre známa Monika Jankovská, ktorá bola s Kočnerom v úzkom kontakte.

Obaja falšovali dokumenty

„Nech sudkyňa so zmenkami robí, čo má, lebo skončí na Kuciaka,“ odkázal cez Jankovskú sudkyni Kočner.

Ako sa postupne ukázalo, zmenky – teda záväzky zaplatiť určitú sumu, nepodpísali Rusko s Kočnerom tajne v roku 2000, ako tvrdili, ale tento plán im napadol niekedy v rokoch 2013 až 2016. Aby to vyzeralo dôveryhodne, na sfalšované dokumentov použili papier i tlačiarne z toho roku. Plán im ale nevyšiel a súd ich uznal vinnými za falšovanie zmeniek TV Markíza. Oboch odsúdil na 19 rokov väzenia. Rozsudok vtedy nebol právoplatný, keďže sa obaja odvolali.

Zdroj: Aktuality.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech