Rozhodol si sa v rámci zero waste čapovať si drogériu? Tu sú plusy aj mínusy

  • Vieš, akú má drogéria záručnú lehotu a aké účinné sú látky, ktoré obsahuje?
  • Pozreli sme sa na plusy aj mínusy. Tu sú názory z oboch brehov
solan
unsplash, pixabay
  • Vieš, akú má drogéria záručnú lehotu a aké účinné sú látky, ktoré obsahuje?
  • Pozreli sme sa na plusy aj mínusy. Tu sú názory z oboch brehov

Pozreli sme sa na bezobalovú drogériu vo Fresh Markete U Vážky a balené tekuté detergenty z bežného reťazca. Česko-slovenská značka Tierra Verde bola založená v roku 2008 s etickým zámerom. Pretože to, v akom prostredí chceme žiť priamo úmerne súvisí s našimi konkrétnymi činmi.

Protipólom k prírodnému ekologickému spôsobu je spoločnosť Henkel, ktorá sa už koncom 19. storočia zaslúžila o multifunkčný čistiaci produkt. Ten uľahčil život mnohým domácnostiam.

Dnes sa v rámci udržateľnosti musíš zameriavať na viacero oblastí. Jednou z nich je aj starostlivosť o odev a domácnosť. Detergenty ti pomôžu udržať všetko v tip-top čistom stave. Keď pred pár rokmi prepukol trend čapovanej drogérie, ľudia si zvykali dlho. Dnes už asi neexistuje človek, ktorý k tejto praktike nepričuchol. Existujú dva tábory a ten so zástancami čapovania sa neustále zväčšuje.

Keď veda nepustí

Ekologické čistiace prostriedky majú niekedy aj tú výhodu, že fungujú na bezobalovom princípe. Taká drogéria je súčasným trendom udržateľného vývoja, ktorý je nesmierne dôležitý pre životné prostredie a rovnako má odozvu u časti spotrebiteľov.

Rieši však len malú časť dopadu na životné prostredie. K najväčšiemu dopadu nedochádza pri výrobe výrobku či obalu, ale pri samotnom používaní a spotrebe v domácnostiach, teda napríklad pri tom akú teplotu používame pri praní, alebo či triedime odpad,“ vyjadril sa pre Startitup Roman Kýr, generálny manažér pre divíziu Laundry and Home Care pre Českú a Slovenskú republiku spoločnosti Henkel.

Samotná bezobalová drogéria nie je však pre každého. Aby sa uzavrel cyklus narábania s obalmi a znížil sa čo najviac dopad na životné prostredie, je nutné kúpu výrobku plánovať. Znamená to v princípe priniesť si priamo do obchodu fľašu, do ktorej sa bude daný výrobok naberať. Takáto nádoba musí byť samozrejme čistá, aby sa výrobok nekontaminoval a udržal si svoje atribúty. Kvalita týchto výrobkov je podľa slov Romana Kýra zo spoločnosti Henkel Slovensko týmto veľmi limitovaná a investícia do čapovacieho zariadenia zvyšuje cenu výrobkov.

Doba trvanlivosti a spotreby

Tá sa môže líšiť a závisí od mnohých faktorov počnúc receptúrou až po kvalitu zariadenia, ktoré sa na čapovanie drogérie používa. Treba však rozlišovať medzi drogériou a kozmetikou. Tu sa už dostávame na významovo a legislatívne úplne iný level.

U detergentov v zásade neexistuje záručná doba, v rámci ktorej by bolo potrebné daný produkt spotrebovať. Kozmetika však obmedzenú trvanlivosť má. Legislatíva hovorí, že ak má niečo dlhšiu záručnú dobu ako dva roky, nemusíte ju ani uvádzať,“ ozrejmuje situáciu Tibor Schätzel zo spoločnosti Tierra Verde.

Nádoby musia byť, samozrejme, čisté. Jednotlivé prevádzky, do ktorých sú ekologické čapované detergenty distribuované, majú informácie o tom, akým spôsobom pristupovať k predaju a udržiavaniu top stavu drogeristického tovaru.

Detergenty sú bez spotreby, takže tu netreba mať strach, že by sa drogéria pokazila. Aj podľa reakcií a informácií od zákazníkov, chemická a čapovaná drogéria v dobe spotreby nelíši. Kvalita sa nemení,“ hovorí Zuzana Cseriová, z bezobalového obchodu U vážky, ktorý nájdeš vo Fresh Markete.

Súčasťou ekologickej kozmetiky je aj ocot či sóda bikarbóna. A práve to sú látky, ktoré prirodzene dezinfikujú už odjakživa.

Pri kúpe čapovaného výrobku preberá zodpovednosť za stav nádoby, ktorú si prinesie, sám spotrebiteľ. V mnohých bezobalových obchodoch si však môžeš vlastnú fľašu vydezinfikovať ty. U vážky táto možnosť tiež existuje. Dezinfekcia prebieha za pomoci horúceho vzduchu, ktorý všetky prebytočné a nežiadúce baktérie zabíja. Za desať minúť pri 85´C zabiješ aj zárodky salmonely. Po takejto sterilizácii si môžeš byť istý, že bude tvoj produkt v bezpečí. Koniec-koncov. Nádoba nikdy nie je tak veľká, aby si svoj detergent do mesiaca nespotreboval. Hygiena sa na margo dezinfekcie vyjadrila spôsobom, že špeciálne sterilizácie nie sú extra potrebné. Stačí umývačka riadu a si vybavený.

V princípe to funguje tak, že ak prichádzaš do obchodu s čapovanou drogériou, predávajúci je povinný ti okrem iného poskytnúť možnosť, vziať si nádobu priamo od nich z obchodu,“ dodáva Tibor Schätzel. U vážky to takto funguje. A kúpiš si prací prostriedok, plákadlo, bielidlo, odstraňovač škvŕn, gél do umývačky riadu, čistiace prostriedky na všetky plochy.

Nie je eko ako eko

Treba však dávať pozor a rozlišovať. Nie každá zero-waste drogéria je ekologická. Niekedy je obsah jednotlivých komponentov syntetický a má ropný základ. Pomôcť ti môže napríklad farba. Mnohokrát už na prvý pohľad vidíš, že tvoja aviváž alebo prací prostriedok nie je kóšer, a to napríklad ak je farba príliš pestrá a výrobok silne voňavý, vtedy obsahuje syntetické farbivá a parfumy, ktoré sú jedným zo zdrojov alergií a kožných ochorení

View this post on Instagram

With my chestnut detergent ready to use I thought I'd tell you how I usually do my laundry! For about a year, I've been using an eco friendly detergent concentrate, that I'm really happy with, and now I'll alternate it with the chestnuts 😊 What's your favorite detergent? … Mein Kastanienwaschmittel wurde getestet und für gut befunden! Mein Freund war zwar erst skeptisch was ich da schon wieder komisches zusammenbraue, aber das Ergebnis hat auch ihn überzeugt 😉 Bis jetzt habe ich mit einem biologisch abbaubaren Waschmittelkonzentrat von Uni sapon gewaschen, das sehr ergiebig ist und mit dem ich sehr zufrieden bin. In Zukunft werde ich zwischen den beiden einfach abwechseln, bis das Konzentrat aufgebraucht ist 😊 Was ist euer Lieblingswaschmittel?

A post shared by Isabelle (@cluelesscapsule) on

Pomer kvalita versus cena

Pri kozmetike aj detergentoch záleží na kvalite. V prípade tej ekologickej sa kladie dôraz na to, aby boli stopercentne rozložiteľné. Preto sú drahšie, ako tie v bežnej drogérii. Filozofiou zero-waste obchodov nie je len predávať bezobalovo, ale myslieť aj na to, čo sa predáva. Dopad na životné prostredie je na prvom mieste. Toto však čím ďalej tým viac rieši aj syntetická kozmetika.

Henkel je napríklad uznávaným lídrom v oblasti udržateľnosti a nachádza sa na popredných priečkach v mnohých medzinárodných hodnoteniach. Zapojili sa aj do dlhodobej výzvy, kedy do roku 2030 plánujú zvýšiť produktivitu trojnásobne, no ekologická stopa ostane zachovaná.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá