Rozhovor Kotlebu s otcom vraha z Teplárne zmizol z Facebooku, zasiahol štát

  • Po vraždách na Zámockej ulici Marián Kotleba vyspovedal otca vraha
  • Štát zasiahol a Facebook video vymazal
Rozhovor Juraja Krajčíka staršieho a Mariana Kotlebu v rádiu Kompas
YouTube/Rádio Kompas/Reprofoto
  • Po vraždách na Zámockej ulici Marián Kotleba vyspovedal otca vraha
  • Štát zasiahol a Facebook video vymazal

Po brutálnych vraždách na Zámockej ulici, ktoré sú v súčasnosti klasifikované ako teroristický čin, pokračuje a narastá boj proti extrémizmu.

Ako informuje Fontech s odvolaním sa na MediaBrífing Denníka N, Rada pre mediálne služby vynakladá úsilie odstrániť z internetu manifest vraha Juraja Krajčíka. Ten v ňom v anglickom jazyku píše o svojej nenávisti voči Židom a opisuje svoje ciele ako odstránenie sionistov. Spomína v ňom tiež nadradenosť bielej rasy.

Avšak po novom Rada za problematický označila aj rozhovor Mariána Kotlebu s otcom vraha. Ten kandidoval za Harabinovu stranu Vlasť, pričom Kotleba je odsúdený za extrémizmus. Dvojica v rozhovore otvárala rôzne konšpirácie.

Vďaka novému mediálnemu zákonu z augusta tohto roka, ktorý stavia napríklad YouTube či iné streamovacie platformy na úroveň médií, má Rada pre mediálne služby právo proti Kotlebovi zakročiť.

Rozhovor, v ktorom spomínaná dvojica vyslovila mnoho výrokov v rozpore s faktami známymi ohľadom vraždy, tak už zmizol z Facebooku. Rada sa teraz usiluje aj o jeho odstránenie z YouTube, kde zatiaľ dostupný je. Fontech podotýka, že podľa platformy Kotlebovo video neporušuje jej pravidlá. Štát však naďalej komunikuje so službou Google.

„Konšpirovali o tom, že útočník nemohol vraždiť, že bol popravený a že celý prípad môže byť len spravodajská hra,“ píše Denník N o rozhovore Kotlebu a Krajčíka.

„Môj názor ako otca, ale podľa toho, ako sa správal aj v ten deň, neverím, že to spravil. Ja si myslím, že ho zneužili ako obeť,“ povedal Juraj Krajčík starší, otec vraha. Taktiež sa snažil vyvrátiť verziu polície pracujúcu s tým, že útočník sa sám zastrelil. Otec totiž tvrdil, že telo jeho syna našli „v neprirodzenej polohe“.

Európski lídri prisľúbili pomoc

Agentúra TASR dnes v súvislosti s vraždou pri podniku Tepláreň uviedla, že viacerí európski lídri ponúkli Slovensku pomoc. Po samite Európskej rady v Bruseli to potvrdil premiér Eduard Heger. Viaceré krajiny podľa neho majú s extrémizmom skúsenosti a uvedomujú si, že ide o oblasť, ktorá potrebuje ďalšiu reguláciu. V reakcii na uznesenie Európskeho parlamentu k útoku podotkol, že nezohľadnilo širší kontext a minulo tak svoj potenciál.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron podľa Hegera ponúkol Slovensku systém, ktorý vypracovali po roku 2019 v reakcii na viaceré udalosti. Vzniknúť mal v spolupráci so vzdelávacími inštitúciami aj sociálnymi platformami.

„Budeme teraz intenzívne diskutovať a komunikovať, aby sme vedeli, do akej miery vieme tento koncept uplatniť na Slovensku,“ uviedol Heger.
     
V reakcii na rezolúciu Európskeho parlamentu uviedol, že nezohľadnila širší kontext. „Dôležité sú kroky dopredu. Pre mňa nie je až tak podstatné venovať diskusiu tomu, čo malo byť a nebolo, ale ako sa z toho poučíme, ako zabezpečíme prvky ochrany a bezpečnosti našim občanom, vrátane každého, či už je to z hľadiska radikalizovania na sociálnych platformách, ale aj kvality života,“ skonštatoval.

Obrátili sme sa na políciu

Ako sme ťa informovali v tomto článku, Startitup sa v súvislosti s otázkami ohľadom Kotlebovho rozhovoru obrátil na slovenskú políciu. Hovorkyňa prezídia policajného zboru Denisa Bárdyová pred troma dňa pre našu redakciu uviedla, že „polícia sa uvedeným rozhovorom zaoberá, avšak podrobnejšie informácie nebudeme poskytovať“.

Ku krokom Mariana Kotlebu sa vyjadril i odborníka na extrémizmus Daniel Milo.

„Médiá by podľa mňa nemali dávať priestor odsúdenému neonacistovi, ktorého právoplatne odsúdili za šírenie a propagovanie neonacistickej symboliky. Po druhé by nemali dávať priestor šíreniu konšpiračných teórií z úst rodiča páchateľa prvého teroristického útoku a dvojnásobného vraha,“ rázne uviedol Milo, ktorý v súčasnosti pôsobí v rámci rezortu vnútra v Centre boja proti hybridným hrozbám.

Teroristický čin

Milo odkazuje na fakt, že Kotlebu odsúdili v kauze šekov v hodnote 1 488 eur. Ide o číslo s neonacistickou symbolikou. Taktiež poukazuje na to, že vyšetrovatelia klasifikovali vraždu na Zámockej ulici ako teroristický útok a ide tak o prvý takýto čin v histórii Slovenska.

„Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry po konzultácii so špeciálnym prokurátorom zmenil právnu kvalifikáciu skutku streľby na Zámockej ulici v Bratislave na obzvlášť závažný zločin teroristického útoku podľa § 419 Trestného zákona, keďže z doteraz zabezpečených dôkazov je zrejmé, že stíhaný skutok vykazuje všetky zákonné znaky tohto trestného činu,“ uviedla Jana Tökölyová, hovorkyňa Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky.

„Úrad špeciálnej prokuratúry v tejto súvislosti pripomína, že jedna z foriem účasti na terorizme je verejné schvaľovanie teroristického útoku v zmysle § 419b Trestného zákona, za ktoré hrozí trest odňatia slobody vo výmere 3 – 10 rokov,“ dodala hovorkyňa.

Zdroje: Fontech, Denník N, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá