ROZHOVOR: Na Slovensku sú pre mnohých matky príťažou. Patrícia učí firmy, ako z ich návratu vyťažiť maximum pre všetkých

  • Materská dovolenka nemusí znamenať koniec karéry
  • Patrícia Hirschnerová z projektu Pracujúce mamy učí firmy aj ženy, ako z návratu do práce vyťažiť maximum
Patrícia Hirschnerová
Zdroj: archív/Patrícia Hirschnerová
  • Materská dovolenka nemusí znamenať koniec karéry
  • Patrícia Hirschnerová z projektu Pracujúce mamy učí firmy aj ženy, ako z návratu do práce vyťažiť maximum

Patrícia Hirschnerová je spoluzakladateľkou projektu, ktorý prepája firmy s talentovanými ženami po pracovnej pauze. Pomáha im vrátiť sa do práce a firmy zase učí, ako nastaviť prostredie tak, aby to všetkým vyhovovalo. 

So svojou partnerkou zbierali inšpiráciu doma aj v zahraničí. Dnes ich oceňujú ako úspešný projekt, ktorý môže vylepšiť budúcnosť krajiny. 

Projekt Pracujúce mamy má veľa plánov, ktoré by mohli inšpirovať mnohých zamestnávateľov. Zároveň sa na nich obracajú ženy, ktoré po kariérnej pauze zvažujú návrat do práce a majú strach z rôznych situácií.

  • Ako vylepšiť pracovné prostredie a s akými prekážkami sa pracujúce ženy stretávajú? 
  • Aké opatrenia by zvýšili pôrodnosť?
  • Či sa zamestnanci vedia postaviť za svoje práva
  • Ako viesť ľudí tak, aby boli spokojní

Predstavme si situáciu: žena sa chce po návrate z materskej dovolenky zamestnať, mimo práce bola 6 rokov. S akými problémami sa môže stretnúť?

Tu sú väčšinou dva scenáre – žena sa buď vracia k svojmu pôvodnému zamestnávateľovi, alebo sa rozhodne pre nový začiatok. V prvom scenári je kľúčové zostať so zamestnávateľom v kontakte a priebežne si validovať očakávania.

Niektoré segmenty sú relatívne stabilné a žena sa vráti na svoju pôvodnú pozíciu, vo väčšine prípadov sa však situácia na pracovisku stihne aspoň trochu zmeniť, čo sa odrazí aj na ponuke, ktorú žena pri návrate dostane.

Prvým „problémom“ je očakávanie, že sa absolútne nič nezmení, či už na strane zamestnávateľa alebo danej ženy. Zmena je fakt a tu je dôležité uvedomiť si, že je to fakt pozitívny. Obavy z toho „aké to bude“ majú obe strany a práve to je príležitosť jasne komunikovať svoje očakávania. Niekedy to v kultúre danej firmy ešte nie je vyvinuté, ale práve to je pre danú ženu príležitosť nastaviť tón konverzácie.

Čo môže urobiť? 

Môže sa buď automaticky dať do role obete a dúfať, že sa nejako dohodnú. Alebo môže byť transparentná a povedať: „Chápem, že som bola dlho preč a máte obavy, ako sa zabehnem, či nebudem brať veľa OČR a tak ďalej. Za tých pár rokov sa firma posunula, ale ako ma poznáte, v tejto oblasti mám prax, dalo sa na mňa spoľahnúť a ak budem mať dobré podmienky, výsledky uvidíte rýchlo.“

Podobne môže vyzerať aj pohovor do úplne novej práce. Mnoho žien hľadá nejakú formu skráteného úväzku a veľmi ich frustruje, ak je v tomto potenciálny zamestnávateľ „stará škola“ a iný ako plný úväzok považuje za komplikáciu. Tu je opäť možné vyložiť karty na stôl, jasne komunikovať svoju hodnotu a navrhnúť zamestnávateľovi skúšobnú verziu“, napr. 90 % úväzku.

Ak je jasný popis práce aj požadované výsledky, žena môže opäť proaktívne navrhnúť: „Pozrite, ja síce potrebujem o tretej odísť po deti do škôlky, ale ak mi skrátite úväzok o 1 hodinu denne, uvidíte, že toho urobím rovnako, ako iní kolegovia.“ 

Rovnaký výkon by teda podľa teba vedeli podať ľudia, ktorí sú v práci kratší čas? 

Stopercentná efektivita je mýtus. Práve ľudia tráviaci v práci 8 a viac hodín často už o jedenástej riešia, čo si objednajú na obed, a keď sa k tomu priráta nejaká poobedná káva alebo fajčiarska prestávka, v konečnom dôsledku toho stihnú porovnateľne, ako človek na skrátenom úväzku, ktorý má silnú motiváciu dokončiť prácu, kým deťom nezavrú škôlku.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Pracujúce mamy, Pracujúce mamy blog

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá