Zmenil sa zoznam bezpečných krajín. Chorvátsko je na hranici, Bulharsko zo zoznamu vypadlo

  • Premiér na tlačovom brífingu kritizoval aj nedodržiavanie pravidiel pri stredajšom futbale
  • Do zoznamu pribudli krajiny, v ktorých bol počet nakazených dlhodobo vysoký
pravidla (1)
Unsplash.com/Erik Ediin, SITA/Jakub Kotian
  • Premiér na tlačovom brífingu kritizoval aj nedodržiavanie pravidiel pri stredajšom futbale
  • Do zoznamu pribudli krajiny, v ktorých bol počet nakazených dlhodobo vysoký

Zo zoznamu bezpečnejších krajín z hľadiska epidemiologickej situácie na základe aktuálneho vývoja konzílium odborníkov vyradilo Bulharsko a Čiernu Horu. Pridalo doň však viacero európskych aj mimoeurópskych krajín, píše SITA.

Odborníci tvrdia, že sú bezpečné

Zoznam epidemiologicky bezpečnejších krajín z pohľadu konzília odborníkov sa rozširuje. A to napriek tomu, že z neho epidemiológovia, virológovia a infektológovia vyradili vzhľadom na aktuálny vývoj Bulharsko a Čiernu Horu.

Na druhej strane totiž na zoznam bezpečnejších krajín zaradili Holandsko, Belgicko, Francúzsko, Španielsko, Taliansko a Írsko a z mimoeurópskych krajín Austráliu, Japonsko, Nový Zéland, Južnú Kóreu a Čínu.

Informoval o tom vo štvrtok po rokovaní konzília odborníkov premiér Igor Matovič, ktorý zároveň kritizoval situáciu na stredajšom futbalovom zápase medzi Dunajskou Stredou a bratislavským Slovanom. Návštevníci totiž na ňom odignorovali povinné šachovnicové sedenie, čo je podľa Matoviča veľmi rizikovým faktorom.

Presne na toto dnes dopláca Srbsko, Severné Macedónsko a ďalšie krajiny, kde jeden futbalový zápas zrazu rozbehol druhú vlnu epidémie,“ tvrdí.

Po novom tak bude na športových podujatiach upravené sedenie tak, aby bol vždy jeden rad celý voľný, aby sa to organizátorom jednoduchšie kontrolovalo. Ak to podľa premiéra nezaberie, môžu sa návštevy na takýchto podujatiach opäť zakázať.

„Ak to nebude fungovať, budeme musieť bohužiaľ zaradiť spiatočku, a takéto športové podujatia sa zrušia, lebo bude to jednoducho neúmerné riziko,“ dodal.

Hranice sa zatvárať nateraz nebudú

Premiér sa spolu s hlavným epidemiológom vyjadrili, že hranice sa nateraz zatvárať nebudú. Aj keby sa zatvorili, ľudia si spôsob, ako obísť systém nájdu. 

Prosia však všetkých, ktorí vycestujú, aby sa po návrate na Slovensko nechali otestovať, poprípade ostali v karanténe. 

Dnes na zasadnutí konzília zároveň upravia pravidlá pre nosenie rúška v interiéri. Mnohí sa sťažujú, že im spôsobuje kožné alergie. Zatiaľ ich povinné nosenie v interiéroch platí bez zmeny.

Ak sa nové pravidlá na dnešnom zasadnutí schvália, mali by byť platné od pondelka, 6.júna.

Kritika futbalu

Počas hromadných športových podujatí budú musieť organizátori vyčleniť každý druhý rad tak, aby ostal prázdny, informuje agentúra TASR.

Oznámil to premiér Igor Matovič  po štvrtkovom zasadnutí konzília epidemiológov. Odborníci sa tak rozhodli aj po futbalovom zápase v Dunajskej Strede, na ktorom sa podľa premiéra odignorovalo odporúčané šachovnicové sedenie.

 

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK