RTVS sľubuje, že dá priestor „odborníkom s opačným názorom“. Kapacity v prvej línii len krútia hlavami

  • RTVS zareagovala chce dať priestor obom stranám, no tvrdí, že nereaguje na výzvu Maduaru
  • Chce dať priestor aj ľuďom „s iným názorom“
  • Odborníci už teraz upozorňujú, že divák bude z toho zmätený
RTVS, Juraj Mesík
TASR/Michal Svítok
  • RTVS zareagovala chce dať priestor obom stranám, no tvrdí, že nereaguje na výzvu Maduaru
  • Chce dať priestor aj ľuďom „s iným názorom“
  • Odborníci už teraz upozorňujú, že divák bude z toho zmätený

Len nedávno vyzvala skupina Maduar RTVS, aby vytvorila 5 diskusií na tému pandémie s obomi stranami odborníkov. Skupinu tvoria  Juraj Matyinko a Ladislav Matyinko. Svojim podpisom ich podporili aj ďalší, napríklad zabávač Milan Markovič, Jaro Slávik či hudobník Marián Čekovský.

Podľa iniciátorov by takáto verejná diskusia mohla nastoliť pokoj v spoločnosti. „Je to dôležitý krok k tomu, aby sa spoločnosť prestala rozdeľovať a radikalizovať a rôzne názorové tábory začali spolu opäť hovoriť,“ uvádzajú v otvorenom liste. Druhým vyzývateľom má byť iniciatíva „Hovorme spolu“ Juraja Mesíka.

RTVS informovala, že sa nad vytvorením takejto relácie zamýšľa, hľadá pre ňu priestor. Upozorňuje však, že nie pre výzvu Maduaru, informujú Aktuality. „Našou prioritou je priniesť divákom diskusiu, ktorá bude vyvážená, informačne hodnotná a kvalitne spracovaná,” uviedla hovorkyňa RTVS Andrea Pivarčiová.

Iniciátori chcú, aby sa v diskusii stretli napríklad Vladimír Lengvarský, Vladimír Krčméry, Peter Jarčuška, Peter Sabaka, Richard Kollár, Pavol Čekan, Ján Mikas či Boris Klempa – teda ľudia, ktorí sa stali ústrednými postavami v boji proti koronavírusu.

Jeden z iniciátorov výzvy, Juraj Matyinko, zámer vysvetľoval aj v diskusnej relácii denníka SME. Proti týmto odborníkom by sa mali postaviť tváre ako Igor Bukovský, Juraj Mesík či Ján Lakota.

RTVS už priestor na vyjadrenie týmto ľuďom dala. Šlo o iniciatívu skupinky právnikov, ktorá sa obracia na súd v Haagu so žalobou, podľa ktorej je očkovanie a testovanie vojnovým zločinom proti ľudskosti. O podivnej iniciatíve sme písali aj my. V reportáži dostal priestor aj Lakota, aj právnička Marica Pirošíková z Weis&Partners.

Ide o kanceláriu Weis&Partners, ktorá sa už v minulosti „preslávila“ diskrimináciou očkovaných ľudí a tiež nezmyselným tlačivom, ktoré mali klienti dávať podpisovať svojmu lekárovi pri očkovaní. 

„Odborníci s iným názorom“ navrhovaní v iniciatíve sú vo veľkej miere hviezdami dezinformačných médií. Jedným z pozvaných by mal byť napríklad Igor Bukovský, ktorý o COVIDe šíril prostredníctvom svojho facebookového profilu viacero dezinformácii. Za niektoré sa ospravedlnil. Žiadajú, aby danú stranu posilnil aj lekár Štefan Hrušovský, ktorý šíril dávno vyvrátený hoax o tom, že vakcinácia je génová terapia.

Ďalším hosťom má byť aj vyštudovaný, ale nikdy neordinujúci lekár Juraj Mesík, ktorý propaguje Ivermektín ako účinnú a bezpečnú liečbu, hoci účinnosť tohto lieku sa nikdy nepotvrdila.

RTVS tvrdí, že na výzvu Maduaru nereaguje, nie je preto jasné, koho chce do diskusie postaviť. Lekári a ďalší odborníci sú však nespokojní, že nebudú diskutovať so seberovnými, ale v podstate s laikmi. Má ísť o diskusiu s „odborníkmi“, ktorí majú iné riešenia pandémie, no nezriedka šíria nepravdy, či rovno vymyslené informácie a strašidelné hoaxy.

Napríklad právnici obracajúci sa na súd v Haagu tvrdia, že ich výzvu podpísal aj nobelista Luc Montagnier. Nielenže túto informáciu nedokázali, ešte mu aj pripisujú vymyslený výrok, že očkovaní do dvoch rokov zomrú. Upozorňoval na to napríklad Denník N.

Pobúrená verejnosť aj lekárska komunita

Návrh vytvoril pnutie už v beztak deprivovanej spoločnosti. Mnohí lekári sa začali obhajovať a tvrdiť, že kým oni zachraňujú životy, do televízie sa má dostať niekto, kto si termín „odborník“ len privlastnil.

K situácii sa vyjadril aj infektológ Peter Sabaka. Členom takýchto diskusií sa stať nemieni. „Som učiteľ. Odovzdávať vedomosti novým generáciám medikov ma veľmi baví a napĺňa. Pri tom, debata so študentom o nejakom medicínskom probléme ako rovný s rovným je jedným s najlepších spôsobov ako tieto vedomosti odovzdať,“ píše v príspevku.

Podľa týchto slov by celá diskusia mala zmysel, no Sabaka poukazuje na skutočnosť, že rozdiel medzi študentom a „odborníkom“ z Maduaru je ten, že študent sa chce učiť a nie oba tvrdohlavo presadzovať svoj názor. Okrem toho dodáva, že tvrdenie Maduaru, že lekárov platia farmaceutické spoločnosti, nie je korektné.

„Rád by som deklaroval, že som nikdy v živote neprijal peniaze, ani iné výhody za to, aby som verejne propagoval nejaký liek, alebo som nejaký liek uprednostňoval v liečbe pred iným. Nemám ani vo zvyku prednášať na firemných sympóziách o liekoch a uprednostňujem radšej prednášky na tému vlastného originálneho výskumu.

Nikdy som neprijal peniaze alebo iné výhody od farmaceutickej firmy, sprostredkovateľa, MZSR, ani od nikoho iného za propagovanie vakcinácie proti Covid-19. Vo vysielanom tv spote som bol ako odborník bez nároku na honorár,“ píše v ďalšom z príspevkov na pretriasanú tému.

Diskusiu s takýmito ľuďmi odmieta aj epidemiologička Alexandra Bražinová. V diskusnej relácii Denníka SME uviedla, že jej prekáža demagógia. „Vadí mi, že v diskusii napríklad predstaviteľ platformy, ktorá volá po takejto verejnej prezentácii, to stavia tak, ako keby to bolo tvrdenie proti tvrdeniu. Napríklad: ‚Vy tvrdíte, že vakcíny sú účinné, ja tvrdím, že nie‘. Divák nemá možnosť okamžite si vyhľadať štúdie a skontrolovať, kto má pravdu. Dá za pravdu tomu, kto je presvedčivejší a sympatickejší, čo je veľmi nebezpečné,“ povedala epidemiologička.

 
 
Zdroje: Aktuality, Startitup , Peter Sabaka, RTVS, DenníkN, SME

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá