Ruku na srdce, vieš, ako zrecyklovať umierajúci vianočný strom, alebo pre zopár večerov ničíš prírodu?

  • Ako každoročne, aj tentokrát si množstvo Slovákov vyberalo, či kúpiť umelý, alebo živý strom
  • Stínanie jedličiek však nemá ekologický zmysel, ak ich po sviatkoch nezrecyklujeme
  • Ako každoročne, aj tentokrát si množstvo Slovákov vyberalo, či kúpiť umelý, alebo živý strom
  • Stínanie jedličiek však nemá ekologický zmysel, ak ich po sviatkoch nezrecyklujeme

Vianočné sviatky so sebou prinášajú aj množstvo rozhodnutí, darčekov, veľké nákupy a zdobenie stromčeka. Toho PVC, ktorý sme si buď doniesli z povaly a radostne zdobíme gýčovými ozdobami, alebo živého, kúpeného spred supermarketu. Ešteže nám túto možnosť vládne opatrenia ponechali.

Ruku na srdce, kto z nás chodí stromček zrezávať priamo do vlastného lesa? Existuje však množstvo alternatív, pri ktorých životné prostredie potrápime menej. Jednou z nich sú aj živé mladé stromčeky, ktoré sa následne po Vianociach vysadia na záhradu. Na to, aby ti taký stromček prežil, však musíš disponovať trochou umu a citu.

Sú stále krásne, ibaže drahšie

O ich predaj sa báť nemusíš. Slováci, no aj Česi o živé stromčeky, tie vyrezané alebo v kvetináčoch, tento rok prejavili enormný záujem. Ako prvé sa vypredali hlavne najekologickejšie verzie, informuje Pluska.

Sú síce drahšie, ale po Vianociach je 90 % nádej, že ťa budú tešiť naďalej na terase či v záhradke, ak sa o ne dobre postaráš. Cena takýchto stromčekov sa pohybuje od 50 do 100 eur. V klasických Bauhaus a Hornbach predajniach kúpiš živý, no zrezaný strom od 11,50 až do 159 eur, cena sa pohybuje podľa veľkosti a kvality.

Aký vianočný stromček si si kúpil tento rok?

Aby ti do jari neumrel

Ak sa ti podarilo uchmatnúť si mladý strom v kvetináči, musíš mu venovať aj čas a energiu. Nenádejaj sa, že sám od seba porastie, a ty ho jedného dňa iba vysadíš do záhrady. Je to síce pekný cieľ, ale v praxi býva často neúspešný.

Dôvodov je viacero, no hlavné sú podmienky, a teda prechod z vykurovaného, vnútorného prostredia do exteriéru, pričom na rýchle zmeny všeobecne rastliny reagujú zle, najčastejšie uhynú.

Úspešné vysadenie vianočného stromu na záhrade však nie je nemožné. Musíš dať stromu len čas na aklimatizáciu a dostatok vody, informuje Zelena zeleni.

infografika vianočné stromy
zdroj: Infoglobe/život-vianočnýchstromčekov

Portál ti prináša aj zopár rád, ako docieliť úspešné vysadenie stromčeka. V prvom rade musíš zistiť, o aký druh stromu sa jedná. Nemyslíme tým to, či je to jedľa alebo borovica, ale to, či rástol v zemi a do kvetináča bol presunutý, alebo v kvetináči už vyrástol.

Stromy pestované v kvetináči sú drahšie, ale s väčšou pravdepodobnosťou prežijú, pretože nemajú presádzaním poškodené korene. Presádzané stromy môžu prežiť, ale darí sa to len málokedy.

Udržuj strom v chlade a s dostatkom vody. Ak ho hneď po sviatkoch vyložíš na dvor či balkón, zaručene neprežije. Naopak, ideálne je vôbec ho nelokalizovať pri zdrojoch tepla, ako je radiátor či krb, ale pri okne, z ktorého aspoň čiastočne prúdi chlad. Tak sa ti následne bude jednoduchšie presúvať do exteriéru a zvýšiš jeho šancu na prežitie.

Po Vianociach máš dve možnosti. Ak chceš strom vysadiť, vyber si suchý deň, predkop si jamu a zeminu, ktorou strom zahrnieš, si zober do interiéru na dve tri hodinky, aby nebola príliš studená.

Druhou možnosťou je, že stromček ponecháš v kvetináči, zastavíš tým jeho rast a využiť ho budeš môcť aj ďalší rok.

Recykluj úspešne, môže z nich byť prospech

V prípade, že si si domov priniesol zrezaný strom, nezúfaj. Absolútna väčšina živých vianočných stromčekov pochádza z fariem, kde sa pestujú presne pre tento účel.

Mnohí však nevedia, že taký živý stromček si vyžaduje prakticky celoročnú starostlivosť a v priemere trvá 8 až 12 rokov, kým dorastie do ideálnej veľkosti, informuje Infoglobe.

zdroj: TASR/František Iván

Počas svojho života na farme však stromy poskytujú útočisko vtákom a iným živočíchom, a 1 hektár dokáže za 10 rokov vyprodukovať až 105 ton kyslíka.

Ich hlavným negatívnym dopadom na životné prostredie je len doprava – či už sadeníc na farmu, alebo stromov z farmy do predajní.

Po Vianociach je však takýto stromček možné vrátiť naspäť do kolobehu prírody, a to buď využitím na záhrade, alebo prostredníctvom miestneho recyklačného kompostovacieho programu.

Navyše, množstvo kreatívnych ľudí vymýšľa spôsoby, ako vianočné stromčeky po sezóne zhodnotiť.

Jednou z alternatív bývalo aj ich odovzdávanie do ZOO, kde slúžili ako krmivo. Bohužiaľ, vďaka nedostatočnému očisteniu stromčekov od ozdôb, háčikov a iných predmetov sa táto alternatíva zavrhla, nakoľko by boli pre zvieratá len zdrojom potenciálneho nebezpečenstva.

Zbohatlíci môžu za viac emisií ako polovica ľudstva dohromady, ukázala správa OSN. Hrozia im rôzne obmedzenia

Od 7.1. ich bude v hlavnom meste zbierať OLO

Planéte pomôžeš aj správnym recyklovaním. Vianočný stromček môžeš okrem jeho dovozu k zbernému miestu (v prípade mesta) či kontajneru (v prípade obce) priviezť osobne a bezplatne ho odovzdať na zbernom dvore spoločnosti OLO na Starej Ivánskej ceste 2.

Môžeš to spraviť každý deň okrem nedele a sviatkov od 8:00 do 18:00 hod, informuje spoločnosť.

„V minulosti OLO preverovalo možnosti spracovania vianočných stromčekov napr. v kompostárni, kde sa vianočné stromčeky energeticky zhodnocovali v ZEVO Bratislava. Pre nadchádzajúce obdobie zberu vianočných stromčekov sa našej spoločnosti podarilo dosiahnuť vyššiu úroveň nakladania s komunálnymi odpadmi v zmysle hierarchie odpadového hospodárstva a stromčeky budú materiálovo zhodnotené na základe zmluvného vzťahu s obchodnými spoločnosťami, ktoré majú potrebné platné oprávnenia.“

Hlavné mesto si zlepšuje skóre. V Bratislave sa odviezlo v roku 2019 o 3 % menej ton vianočných stromčekov ako v roku 2018 (125 ton). Za rok 2016 to bolo 77 ton a 2017 vyprodukoval 112 ton.

OLO odpad záhrady
zdroj: TASR/Dano Veselský

Na Vianoce v recyklácii poľavujeme

„Množstvo vyprodukovaného odpadu sa počas vianočných sviatkov z roka na rok zvyšuje. Narastajú aj reklamácie na neodvezený odpad. Problém však je, že ľudia odpad nesprávne ukladajú do zberných nádob určených na recykláciu, alebo ho vložia nesprávnym spôsobom, či ho do zbernej nádoby ani nevložia, ale len pohodia na stanovište zberných nádob či zberné hniezdo,“ informuje spoločnosť a upozorňuje, že problémov v recyklácii je omnoho viac.

„Nestláčanie obalov je celoslovenským neduhom, ktorý prispieva k zhoršovaniu úrovne triedenia odpadov a následne sa dosahujú aj horšie výsledky pri recyklácii. Práve v období Vianoc je jeho výsledkom extrémne rýchle zapĺňanie, ba až prepĺňanie kontajnerov na triedený zber.

Problém sa týka predovšetkým kontajnerov na papier a plasty. Jedným z dôsledkov nestláčania obalov je znehodnocovanie obsahu zberných nádob a často aj vyhadzovanie recyklovateľných druhov odpadov do nádob na zmesový komunálny odpad. Často nastáva situácia preplnenia všetkých zberných nádob, klesajúci trend recyklácie v tomto období a neporiadok okolo stojiska či zberného hniezda.“

Ďalej upozorňuje, že v prípade, ak sa odpad nachádza okolo zberných nádob, ku ktorým sa zamestnanci dostať nevedia, stojisko odfotia a fotografia je zaslaná do databázy zákazníckeho centra, ktoré informuje občanov o dôvodoch nesplnenia si povinností spoločnosti.

Najlepšou voľbou je len jeho vrch

V prípade, že sa ti umelohmotný stromček nehnusí, je často lepšou a ekologickejšou voľbou, ak ho využívaš niekoľko rokov. Jeho výsledné emisie sú totiž pre životné prostredie priaznivejšie, ako každoročný rozklad a likvidácia živých stromov.

Ak sa ti však táto alternatíva nepozdáva, máš ešte jednu možnosť, o ktorej sa veľmi nehovorí.

Nájdi vo svojom okolí strom, ktorý viditeľne potrebuje zrezať svoj vrch, oslov kompetentných, či už je to lesník alebo samospráva, a dohodni sa na jeho zreze.

Rovnako tak môžeš spraviť so stromom na svojej záhrade či pozemku, ktorý ti cloní do okien. Pomôžeš tým sebe, danému stromu, a zároveň si užiješ ten najčerstvejší a najvoňavejší vianočný stromček, aký môžeš široko-ďaleko nájsť.

Zdroje: Pluska, Zelena zeleni, Infoglobe, OLO

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá