Ruky môžu upozorniť na vážne choroby. Tieto dva príznaky nikdy neignoruj, môžu ti zachrániť život

  • Z rúk vieš odčítať, aký život človek vedie
  • To bohužiaľ platí aj pre rôzne ochorenia
  • Dva príznaky na rukách súvisia s výskytom rakoviny
ruky, rakovina
Ilustračný obrázok Reprofoto:Unsplash/@pranantaharoun, @marceloleal80
  • Z rúk vieš odčítať, aký život človek vedie
  • To bohužiaľ platí aj pre rôzne ochorenia
  • Dva príznaky na rukách súvisia s výskytom rakoviny

Ľudské telo sa mení zo dňa na deň. Niektoré viditeľné zmeny však môžu byť aj predzvesťou, upozornením, že niečo nie je úplne v poriadku. Napríklad na suchých perách môžeme zistiť, že sme v ten deň pili málo vody.

Sú však znaky, ktoré môžu znamenať oveľa väčší problém, ako je dehydratácia. A vieš ich odčítať z vlastných rúk. Portál LADBible upozornil na dva príznaky, ktoré môžu byť indikátorom kardiovaskulárnych chorôb, ale aj rakoviny. 

Existuje veľa fyzických príznakov, ktoré by mohli byť indikátorom rakoviny. Vedieť však, čo si všimnúť, je užitočné, nakoľko to môže podnietiť človeka k návšteve odborníka. Len lekár totiž dokáže priamo diagnostikovať ochorenie a následne ho aj liečiť. 

Paličkovité prsty

Paličkovité prsty, teda Hippokratove prsty alebo pachyakria, je jav, pri ktorom dochádza k rozšíreniu posledných článkov prstov. Prsty sú mohutné, nechtové lôžka sú vypuklé a prsty majú tvar hodinových sklíčok. To platí pri rukách aj nohách. 

To, či človek má paličkovité prsty súvisí s rasou aj dedičnou predispozíciou. Prečo presne vznikajú nie je úplné známe, ich výskyt však môže byť príznakom mnohých chorôb. Paličkovité prsty sa vyskytujú ako sprievodný jav napríklad pri chorobách kardiovaskulárneho, respiračného, tráviaceho či endokrinného systému.

V rámci ochorenia a problémov so srdcom sa môžu paličkovité prsty objaviť ako príznak najmä v neskoršom štádiu defektu prepážky predsiení a komôr, informuje Zdravoteka. V tomto prípade ide o vrodenú srdcovú vadu, ktorá spôsobuje miešanie okysličenej a neokysličenej krvi v srdci. Hippokratové prsty môžu byť taktiež znakom Fallotovej tetralógie. Ide o komplexnú vadu srdca a veľkých srdcových ciev.  

paličkovité prsty
zdroj: Клеткин Максим Евгеньевич

Rakovina pľúc aj cystická fibróza 

Mohutné prsty taktiež môžu mať ľudia, ktorý trpia pľúcnym emfyzémom – nastáva deštrukcia pľúcneho tkaniva a v pľúcach vznikajú cysty naplnené vzduchom.

Hippokratove prsty sú aj súčasťou symptómov rakoviny pľúc. Pre tento typ rakoviny je okrem zhrubnutých prstov typické aj chudnutie, kašeľ a únava.

Niekedy sa vyskytne aj vykašliavanie krvi, bolesti pri nádychu či na hrudníku. Najčastejším príznakom je typický fajčiarsky kašeľ, ktorý sa postupne zhoršuje.

Paličkovitými prstami sa však môže prejavovať aj Crohnova choroba či ochorenia pečene, ako je cirhóza. Pri cystickej fibróze sa taktiež môže vyskytovať pachyakria. Choroba sa však hlavne prejavuje v dýchacom a tráviacom systéme.

Mám Hippokratove prsty? 

Paličkovité prsty sa identifikujú voľným okom. Okamžite ich dokáže rozpoznať lekár, ale aj úplný laik. Ak by si sa dostal do ambulancie práve kvôli takýmto prstom, lekár by ti nariadil ďalšie vyšetrenia, ktorých cieľom je zistiť stav a funkcia pečene, pľúc a srdca. Hippokratové prsty nemožno vyliečiť. Ak sa ich chceš zbaviť, zisti príčinu. Ak je príčinou choroba, lieč ju. Spolu s ňou by mohol príznak zmiznúť. 

 Zaujímavou formou samo-diagnostiky je takzvaný Schamrothov test (Schamrothovo znamenie). Tento test vieš spraviť okamžite. Priložíš si protiľahlý prst z každej ruky proti sebe, necht k nechtu. Medzi prstami by si mal vidieť medzeru v tvare diamantu. Ak však žiadnu medzeru nevidíš, pretože sa zväčšené prsty a nechty spoločne dotýkajú, môže to byť problém. 

Modriny na rukách 

Modriny sa na rukách a prstoch netvoria ľahko – pokožka rúk je zvyknutá na to, že nimi človek manipuluje. Časté modriny na rukách a prstoch, ktorých príčina nie je známa, tak môžu byť varovaním pred vážnejším ochorením. Ľahká tvorba modrín je totiž jedným z najčastejších príznakov rakoviny krvi, ako je leukémia. 

Okrem bežných modrín môžu byť príznakom leukémie aj petéchie, informuje Healthline. Petéchie sú drobné červené škvrny na koži. Vyskytujú sa najmä v častiach tela, kde je najväčšia pravdepodobnosť hromadenia krvi. Týmito časťami sú napríklad nohy a samozrejme ruky. Spôsobujú ich malé prasknuté krvné cievy.

Pri zdravej krvi krvné doštičky pomáhajú so zrážaním krvi, pri leukémii ich však telo nemá dostatok. Ako informuje portál MD Anderson Cancer Center, u pacientov s leukémiou, lymfómami a myelómom sa preto často vyskytujú ploché modriny a petéchie. 

Ľahká tvorba modrín však môže mnoho iných príčin, niekedy stačí iba nedostatok konkrétneho vitamínu či minerálu.

Každá choroba však má aj ďalšie sprievodné javy. Ak máš akékoľvek obavy o svoje zdravie, konzultuj to so svojim lekárom. 

Zdroje: LADBible, Zdravoteka, MD Anderson Cancer Center, healthline

Najnovšie videá

Trendové videá