Rusi môžu mať niečo naplánované na 9. mája, tvrdia analytici. Súvisieť s tým môže dronový útok

  • Zatiaľ nie sú žiadne dôkazy, ktoré by vysvetlili, kto stojí za dronovým útokom na Kremeľ
  • Podľa analytikov je to práca ruských spravodajských služieb
ruskí vojaci
TASR/AP, Dmitri Lovetsky
  • Zatiaľ nie sú žiadne dôkazy, ktoré by vysvetlili, kto stojí za dronovým útokom na Kremeľ
  • Podľa analytikov je to práca ruských spravodajských služieb

Ešte stále nie je známe, kto stojí za záhadným dronovým útokom na Kremeľ. Kyjev zodpovednosť odmieta a tvrdí, že má plné ruky práce s bojmi na vlastnom území. V minulosti sa však vyskytli aj ďalšie útoky, za ktorými pravdepodobne stála Ukrajina, ktorá ich aj vtedy popierala. Kapacitu na útok Ukrajina disponuje.

Ak by za útokmi stál Kyjev, cieľ by bol symbolický – ukázať ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, že ani na najstráženejšom mieste v Rusku – Kremli nie je v bezpečí. A to aj napriek husto rozmiestnenej protivzdušnej obrane vrátane protidronovej techniky.

Práve vysoká koncentrácia systémov protivzdušnej obrany podporuje teóriu, že za samotným útokom majú stáť Rusi. Konkrétne ruské spravodajské služby, ktoré mali útok zinscenovať.

„V samotnej Moskve je S-400 (najmodernejší systém protivzdušnej obrany, aký majú Rusi) roztrúsený po celom meste. Radarové systémy a odpaľovacie zariadenia S-400 sú umiestnené vo všetkých zónach parku v na strechách administratívnych budov,“ uviedol ukrajinský vojenský expert Oleg Ždanov vo videu na platforme YouTube.

Expert tvrdí, že verzii o ukrajinských dronoch neveria ani ruskí civilisti.

„Dva drony, údajne z Ukrajiny, prileteli do Kremľa. Detské rozprávky. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o operáciu Federálnej bezpečnostnej služby informačno-psychologickú, bez obetí, bez strát,“ cituje Ždanova litovský portál Delfi. Expert tvrdí, že drony nespôsobili ani materiálne škody na budove.

Otázky vyvoláva aj pohyb osôb po streche, ktoré zachytáva údajné video útoku dronu.

„A tí dvaja chlapíci, ktorí sedeli na streche budovy, nad ktorou vybuchol dron, ako žartujú sami Rusi, už sedeli s hasiacimi prístrojmi v rukách, aby strechu rýchlo uhasili. Naše drony tam teda nie sú,“ dodal expert.

Rusi budú chcieť vynaložiť maximálne úsilie do 9. mája

K verzii, že Rusi nafingovali útok, sa prikláňajú aj analytici z Inštitútu pre štúdium vojny (ISW). Experti z prestížneho washingtonského think tanku sa domnievajú, že Rusku bude útok slúžiť ako zásterka na ďalšie ospravedlnenie vojny na Ukrajine a na tvrdenie, že vojna ohrozuje aj životy bežných Rusov.

„Rusko pravdepodobne zorganizovalo tento útok v snahe priviesť vojnu domov ruskému domácemu publiku a nastaviť podmienky pre širšiu spoločenskú mobilizáciu,“ uvádzajú analytici. 

Okrem toho takto môžu ospravedlniť menší rozsah vojenskej prehliadky na Červenom námestí. Tradičná oslava, ktorá sa koná vždy 9. mája pri príležitosti Dňa víťazstva nad fašizmom, zrejme bude oveľa skromnejšia, keďže množstvo bojovej techniky je na Ukrajine alebo bolo zničené.

ISW tvrdí, že Kremeľ „pravdepodobne dúfa, že obmedzí typické udalosti 9. mája, aby zakryl degradáciu ruskej armády“.

Ruskí vojaci na Ukrajine
zdroj: SITA/AP, Russian Defense Ministry Press Service

Analytici dodávajú, že ďalším dôvodom, prečo chce Kremeľ pravdepodobne obmedziť podujatia súvisiace s Dňom víťazstva, je to, že „ceremónie na počesť zosnulých členov služieb sa môžu stať potenciálnym zdrojom vnútornej odvety za vysoký počet obetí, ktoré Rusko na Ukrajine utrpelo“.

Z uniknutých materiálov USA, ktorých pravdivosť nie je potvrdená, vyplýva, že Rusi k februáru mohli stratiť približne 200-tisíc mužov, ktorí boli zranení alebo zabití. Dokumenty odhadujú počet padlých Rusov do 43-tisíc.

Aj litovskí analytici z think tanku Locked N‘ Loaded uvádzajú, že Rusi môžu mať na Ukrajine zvláštny cieľ – vytlačiť ukrajinských vojakov do 9. mája z Bachmutu.

„Je veľmi pravdepodobné, že agresor vynaloží maximálne úsilie do 9. mája, aby vytlačil ukrajinské sily z mesta Bachmut a vyhlásil grandiózne víťazstvo svojmu dutohlavému publiku,“ cituje analytikov Delfi.

Zdroje: Delfi, Delfi, Twitter/ Zobraziť nové Tweety Konverzácia Michael A. Horowitz, ISW

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá