Putin vypustil Satana 2. Rusko otestovalo raketu, ktorá má zastrašiť Západ

  • Rusi mali prvýkrát otestovať medzikontinentálnu balistickú raketu Sarmat
  • Raketu s prezývkou Satan 2 vychválil samotný Putin
Putin Satan
Russian MOD/SITA/AP, Mikhail Tereshchenko
  • Rusi mali prvýkrát otestovať medzikontinentálnu balistickú raketu Sarmat
  • Raketu s prezývkou Satan 2 vychválil samotný Putin

V Ruskej federácii mali prebehnúť prvé testy superťažkej medzikontinentálnej balistickej rakety (ICBM) Sarmat, ktorú západní analytici prezývajú aj ako Satan 2.

Ruská agentúra RIA Novosti tvrdí, že test prebehol z kozmodrómu Pleseck.

„Odpaľovacie úlohy boli v plnom rozsahu splnené. Konštrukčné charakteristiky boli potvrdené vo všetkých fázach letu. Cvičné hlavice dorazili do danej oblasti na cvičisku Kura na polostrove Kamčatka,“ píše RIA Novosti.

Úspešný test oznámili i ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi práve počas jeho vystúpenia v televízii. Ruský prezident sa pochválil, že raketa dokáže prekonať všetky protiraketové prostriedky a tiež uviedol, že vo svete ešte dlho nebude mať obdoby, uvádza The Guardian.

„Táto skutočne unikátna zbraň posilní bojový potenciál našich ozbrojených síl, spoľahlivo zaistí bezpečnosť Ruska pred vonkajšími hrozbami a poskytne podnety na zamyslenie pre tých, ktorí sa v zápale šialenej agresívnej rétoriky snažia ohroziť našu krajinu,“ povedal Putin.

Čo vieme o ruskej rakete

Rakety Sarmat patria podľa Putina do novej generácie „neporaziteľných“ zbraní spolu s hypersonickými strelami Kinžal a Avangard. Rusko použilo rakety Kinžal po prvýkrát v bojovej operácii v marci na Ukrajine.  

TASR uvádza, že raketa Sarmat má krátku takzvanú fázu zdvíhania, teda naberania výšky, takže detekčné systémy protivzdušnej obrany majú málo času na jej zachytenie. Strela váži viac než 200 ton a dokáže niesť niekoľko hlavíc naraz. Podľa Putina ňou Rusko môže zasiahnuť akékoľvek miesto na Zemi.

Raketa nespraví veľký rozdiel, ruské IMBC majú už teraz deštrukčný potenciál

Správy o Satanovi 2 sa začali hromadne objavovať už pár dní po spustení ruskej invázie na Ukrajinu. Na sociálnych sieťach sa začali šíriť príspevky, že Rusko má „zbraň, ktorá dokáže zničiť všetko živé pri jednom údere“.

Agentúra Reuters ale tieto príspevky považuje za zavádzajúce. Vývoj rakety nebol nejako utajovaný, ruské médiá o nej informovali už v roku 2000.

Má nahradiť staršie rakety vyvinuté v 70. rokoch. RIA Novosti uvádza, že nahradiť má konkrétne rakety Vojevoda.

Putin
zdroj: TASR/Ramil Sitdikov/Sputnik Pool Photo via AP

Ako pripomína Reuters, ani Satan 2 sám osebe nedokáže zabiť všetko živé. Podľa americkej Kongresovej výskumníckej služby Rusko môže rozmiestniť Sarmat s 10 alebo viac hlavicami na každú raketu.

Raketa je navrhnutá tak, aby dokázala niesť práve jadrové hlavice. V prípade jadrového útoku by mohla mieriť na oblasti veľké ako Texas alebo Francúzsko, čo by mohlo zabiť milióny ľudí.

Malcolm Chalmers z Royal United Services Institute (RUSI) povedal, že raketa nedokáže vyhubiť všetok živé na svete. „Tvrdenia, že veľký jadrový útok by zabil každú živú bytosť na svete, sú niekedy výsledkom širších dôsledkov zmeny klímy, ako je napríklad jadrová zima.“

Chalmers dodáva, že zaradenie rakety Sarmat do výzbroje nespraví veľký rozdiel, pretože pre ruské sily ICBM majú „už teraz značný deštruktívny potenciál“.

Cieľom je zastrašiť Západ

Pravdepodobne sú testy tejto rakety len spôsobom, ako zastrašiť Západ od poskytovania ďalších zbraní Ukrajine, prípadne iných foriem intervencie.

Riaditeľ Ústrednej spravodajskej služby (CIA) William Burns pred nedávnom varoval, že Putin môže použiť taktické jadrové zbrane, ak sa mu nepodarí na bojisku dosiahnuť značný úspech.

„Vzhľadom na potenciálne zúfalstvo prezidenta Putina a ruského vedenia, vzhľadom na neúspechy, ktorým doteraz vojensky čelili, nikto z nás nemôže brať na ľahkú váhu hrozbu, ktorú predstavuje potenciálne uchýlenie sa k taktickým jadrovým zbraniam alebo nukleárnym zbraniam s nízkou výťažnosťou,“ uviedol šéf CIA.

Rusko
zdroj: TASR/Roscosmos Space Agency Press Service via AP

Spojené štáty vedeli o teste rakety 

Spojené štáty vďaka dohode s Ruskom vopred vedeli o plánovanej skúške ruskej superťažkej medzikontinentálnej balistickej rakety novej generácie typu Sarmat. V stredu to uviedli dvaja nemenovaní americkí predstavitelia, informuje TASR na základe správy americkej televíznej stanice CNN.

USA majú s Ruskom dohody ešte od čias Sovietskeho zväzu o avizovaní testov balistických rakiet, aby sa druhá strana nenazdávala, že ide o ostrý útok. Spojené štáty test ruskej medzikontinentálnej balistickej rakety monitorovali, informovali americkí predstavitelia.

„Takéto skúšky sú bežné a nebolo to nič prekvapivé,“ povedal novinárom mimo kamier hovorca amerického rezortu obrany John Kirby. „Test nepovažujeme za hrozbu pre Spojené štáty či našich spojencov,“ dodal.

Washington odhaduje, že raketa Sarmat, ktorú Moskva v stredu testovala, ešte nie je zaradená do ruského arzenálu, uviedla CNN odvolávajúc sa na nemenované zdroje.

Zdroje: RIA Novosti, the Guardian, Reuters, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá