Rusi umožnia vstup do Záporožskej elektrárne expertom z MAAE, sľubujú

  • Veľvyslanec Ruska pri OSN sľúbil, že experti MAAE dostanú prístup do okupovanej elektrárne
  • Kyjev obvinil z útokov na jadrovú infraštruktúru
Vojak v maskáčoch a zbroji stojí v priestoroch záporožskej jadrovej elektrárene. Vladimir Putin s úsmevom máva do kamery.
TASR/AP TASR/AP, Vyacheslav Prokofyev
  • Veľvyslanec Ruska pri OSN sľúbil, že experti MAAE dostanú prístup do okupovanej elektrárne
  • Kyjev obvinil z útokov na jadrovú infraštruktúru

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia vo štvrtok prisľúbil, že Moskva umožní expertom z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) prístup k Záporožskej jadrovej elektrárni.

Zariadenie by podľa neho mohli navštíviť ešte v auguste. Nebenzia to uviedol na zasadnutí Bezpečnostnej rady (BR) OSN v New Yorku. TASR informuje podľa správ agentúr DPA a AP.

„Sme pripravení poskytnúť všetku možnú pomoc pri riešení organizačných záležitostí,“ povedal Nebenzia. Po zasadnutí taktiež ocenil, že žiadny z 15 členov BR OSN neobvinil Moskvu z útokov na túto elektráreň. Ako sme ťa informovali, Kyjev Moskvu obvinil z toho, že v okupovanej elektrárni ukladajú míny.

Záporožskú elektráreň v piatok (6.8.) zasiahla paľba, čo vyvolalo odsúdenie po celom svete. Ukrajina hovorí, že išlo o ruskú paľbu a tvrdí, že stále existuje riziko úniku vodíka a požiaru. 

Nebenzia povedal, že „zločinecké útoky Kyjeva na jadrovú infraštruktúru tlačia svet na pokraj jadrovej katastrofy“. Ruský veľvyslanec obvinil ukrajinské ozbrojené sily z ostreľovania zariadenia v meste Enerhodar ťažkým delostrelectvom a raketovými systémami.

Zároveň vyzval všetky štáty, ktoré podporujú Kyjev, aby svojich ukrajinských partnerov „udržali pod kontrolou a prinútili ich okamžite zastaviť útoky“ na Záporožskú elektráreň.      

Ukrajinský veľvyslanec Moskvu obvinil z klamstiev

Ukrajinský veľvyslanec pri OSN Serhij Kyslycia obvinil Moskvu z klamstiev a sabotáže na zinscenovanie ostreľovania v Záporoží, ktoré podľa neho predstavuje „bezprecedentnú jadrovú hrozbu pre Ukrajinu, Európu i celý svet“.

Bezpečnostnej rade OSN povedal, že jediným spôsobom, ako takúto hrozbu odstrániť, je stiahnutie ruských jednotiek zo zariadenia a vrátenie elektrárne Ukrajine.

Generálny tajomník MAAE Rafael Grossi na záver zasadnutia povedal, že všetkých 15 členov BR OSN súhlasí, aby experti MAAE navštívili Záporožskú elektráreň. „Otázkou už nie je či, ale kedy… Musí to byť čo najskôr,“ dodal.

Záporožská atómová elektráreň je najväčšou elektrárňou svojho druhu v Európe. Ruské invázne sily ju obsadili ešte v marci. Moskva a Kyjev sa navzájom obviňujú z ostreľovania tejto elektrárne, ktoré v uplynulých dňoch poškodilo niektoré jej objekty a musel byť vypnutý jeden z reaktorov.

Ruský minister vnútra sa stretol so separatistami na Donbase

Ruský minister vnútra Vladimir Kolokolcev sa stretol vo štvrtok s predstaviteľmi proruských separatistov vo východoukrajinskom regióne Donbas. Uviedol to podpredseda Ruskej bezpečnostnej rady a bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev v príspevku na sociálnej sieti Telegram. TASR informuje na základe správy agentúry DPA.

Na stretnutí, ktoré sa uskutočnilo v meste Luhansk, sa zúčastnil okrem Kolokolceva aj bývalý ruský premiér Sergej Kirijenko, napísal Medvedev.

Predstavitelia Kremľa hovorili s proruskými separatistami o rekonštrukcii zničenej infraštruktúry a zosúladení zákonov dvoch samozvaných proruských republík – Doneckej a Luhanskej – s ruskou legislatívou.

Ruské ozbrojené sily sa v súčasnosti snažia dobyť celé územie Donbasu, ktoré pozostáva z Luhanskej a Doneckej oblasti. V tejto oblasti žije prevažne rusky hovoriace obyvateľstvo, vysvetľuje DPA.

Časti Donbasu kontrolujú proruskí separatisti od roku 2014. Odborníci sa domnievajú, že Moskva tam má vojenskú, politickú a ekonomickú kontrolu, píše DPA.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá