Rusi zadržali riaditeľa Záporožskej jadrovej elektrárne

  • Ruská vojenská hliadka zadržala v piatok Ihora Murašova
  • „Zastavili auto a so zaviazanými očami ho odviezli neznámym smerom."
záporožská elektráreň väzni
Ilustračná snímka, TASR/AP, Pixabay/Fifaliana Joy
  • Ruská vojenská hliadka zadržala v piatok Ihora Murašova
  • „Zastavili auto a so zaviazanými očami ho odviezli neznámym smerom."

Ruská vojenská hliadka zadržala v piatok Ihora Murašova, generálneho riaditeľa Záporožskej jadrovej elektrárne ležiacej na okupovanom území na juhu Ukrajiny.

Informovala o tom v sobotu spravodajská televízia Sky News, citujúca z vyhlásenia ukrajinského štátneho podniku Enerhoatom, ktorý najväčšiu jadrovú elektráreň v Európe prevádzkuje.

Enerhoatom uviedol, že Murašova zadržali okolo 16.00 h miestneho času, keď sa vracal z elektrárne do mesta Enerhodar.

„Zastavili auto a so zaviazanými očami ho odviezli neznámym smerom. V súčasnosti nemáme nijaké informácie o mieste pobytu Igora Murašova a jeho osude,“ píše sa vo vyhlásení agentúry.

Murašov ako generálny riaditeľ nesie hlavnú a výlučnú zodpovednosť za jadrovú a radiačnú bezpečnosť elektrárne a jeho zadržanie môže ohroziť jej prevádzku, poznamenal denník Ukrajinska pravda.

Záporožskú jadrovú elektráreň okupujú od marca ruské invázne sily, pracuje tam však ukrajinský personál. Kyjev tvrdí, že Rusi v jej areáli sústredili ťažkú vojenskú techniku.

Elektráreň sa viackrát stala terčom ostreľovania, z ktorého sa navzájom obviňovali Rusko a Ukrajina. Nachádza sa v Záporožskej oblasti, ktorú Rusko v piatok formálne anektovalo.

Rada EÚ odmietla a odsúdila anexiu ukrajinských oblastí

Správy prichádzajú deň po tom, ako Vladimir Putin oznámil, že Rusko anektuje štyri ukrajinské oblasti. Rada Európskej únie nezákonnú anexiu odmieta a jednoznačne odsudzuje.

Anektovaniu Doneckej, Luhanskej, Chersonskej a Záporožskej oblasti, ktorému predchádzali falošné referendá vo všetkých štyroch regiónoch.

„Svojvoľným podkopávaním medzinárodného poriadku založeného na pravidlách a očividným porušovaním základných práv Ukrajiny na nezávislosť, suverenitu a územnú celistvosť, základných princípov zakotvených v Charte OSN a medzinárodnom práve, Rusko ohrozuje globálnu bezpečnosť,“ uviedla Rada EÚ v oficiálnom vyhlásení.

Jej členovia tvrdia, že nikdy neuznajú „nezákonné referendá, ktoré si Rusko vymyslelo ako zámienku pre toto ďalšie porušovanie nezávislosti, suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny, ani ich sfalšované a nezákonné výsledky“. Rada EÚ zároveň vyzvala všetky štáty a medzinárodné organizácie, aby túto nezákonnú anexiu, do ktorej patrí i polostrov Krym, jednoznačne odmietli.

Rada EÚ zdôraznila, že Ukrajina má plné právo oslobodiť okupované územia v rámci svojich medzinárodne uznaných hraníc. „Jadrové hrozby zo strany Kremľa, vojenská mobilizácia a stratégia falošnej prezentácie územia Ukrajiny ako územia Ruska a tvrdenie, že vojna sa teraz môže odohrávať na území Ruska, neotrasú naším odhodlaním,“ uviedol orgán EÚ ďalej vo vyhlásení.

Vyše pol miliardy pre Ukrajinu

Svetová banka oznámila, že Ukrajine poskytne ďalšiu pomoc v objeme 530 miliónov dolárov. Celková pomoc Kyjevu zo strany banky tak stúpne na 13 miliárd dolárov.

Podľa najnovšej analýzy Svetovej banky budú celkové náklady rekonštrukcie Ukrajiny v najbližších troch rokoch v sume podstatne nad 100 miliárd dolárov, uviedol regionálny riaditeľ Svetovej banky pre východnú Európu Arup Banerji. Informuje o tom portál news.sky.com.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá