Rusi zámerne ničia mestá, pri Severodonecku uplatňujú taktiku spálenej zeme

  • Uviedol to gubernátor Luhanskej oblasti Hajdaj
  • Rusko malo zvýšiť intenzitu používania letectva s cieľom zničiť kritickú infraštruktúru obcí a miest
Vojna, ukrajina
SITA/AP Photo/Emilio Morenatt
  • Uviedol to gubernátor Luhanskej oblasti Hajdaj
  • Rusko malo zvýšiť intenzitu používania letectva s cieľom zničiť kritickú infraštruktúru obcí a miest

Ruské jednotky pokračujú v útokoch na mesto Severodoneck na východe Ukrajiny, uviedol gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj. Dodal, že ruské jednotky sa „zámerne snažia zničiť mesto“ a „uplatňujú prístup spálenej zeme“.

Britská televízia Sky News poznamenala, že tento postup ruskej armády je súčasťou jej snáh obsadiť väčšiu časť Donbasu na východe Ukrajiny.

Generálny štáb ukrajinskej armády vo svojom operatívnom hlásení zverejnenom v pondelok na sociálnej sieti Facebook uviedol, že Rusko zvýšilo intenzitu používania letectva s cieľom zničiť kritickú infraštruktúru obcí a miest v zóne aktívnych bojových operácií.

Na doneckom fronte sa ruské jednotky naďalej pokúšajú prelomiť obranu ukrajinských jednotiek a dosiahnuť administratívne hranice Luhanskej oblasti.

Útočné operácie síce ruskí vojaci nepodnikali, ale pokračovali v ostreľovaní lokalít Lyman, Ozerne a Dibrove, konštatoval hovorca generálneho štábu ukrajinskej armády.

Ukrajinská armáda súčasne zaznamenala zníženie intenzity bojových operácií v oblasti lokalít Avdijivka, Kurachove, Novopavlivsk a Záporožie.

Ruské jednotky sa v tejto oblasti snažia upevniť svoje pozície a ostreľujú obranné posty ukrajinskej armády. Ukrajinská strana však hlási aj poškodenie civilnej infraštruktúry v oblastiach Avdijivka, Novoselivka II, Novomychajlivka a Mykiľske.

V oblasti mesta Slobožanske sa ruské jednotky snažia udržať si pozície v smere na mesto Charkov. Stavajú tam aj zátarasy na cestách a opevňujú si pozície.

Podľa ukrajinskej armády sa ruské jednotky zároveň zrejme pripravujú na obnovenie ofenzívy v oblasti mesta Sloviansk.

Ukrajinský generálny štáb vo svojej situačnej správe z pondelka opakovane upozornil, že ozbrojené sily Bieloruskej republiky zintenzívňujú rozviedku a rozmiestňujú ďalšie jednotky v pohraničných oblastiach Homeľskej oblasti v smere na Volyň a Polesie.

Na základe toho ukrajinské velenie konštatuje, že hrozba raketových a leteckých útokov z územia Bieloruska pretrváva.

Ukrajina v bojoch na východe prichádza o 50 – 100 vojakov denne

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odhaduje, že Ukrajina prichádza počas bojov na východe každý deň o 50 až 100 príslušníkov svojich ozbrojených síl.

Informoval o tom v pondelok nezávislý denník The Kyiv Independent, z ktorého citovala britská spravodajská televízia Sky News. Tieto slová zazneli v nedeľu v Kyjeve na spoločnom brífingu Zelenského s poľským prezidentom Andrzejom Dudom.

Zelenskyj vtedy reagoval na otázku, či vedenie jeho štátu nemá v pláne zrušiť zákaz opustiť územie Ukrajiny, ktorý platí pre mužov schopných vojenskej služby. Žiadajú to signatári petície, ktorú podpísalo viac než 25 000 ľudí.

vojna
zdroj: TASR/AP Photo/Bernat Armangue

Na brífingu však Zelenskyj vyjadril názor, že bojaschopní muži by z Ukrajiny nemali odchádzať – najmä nie v situácii, keď na východe zomiera „50 – 100 ľudí denne“.

Televízia Sky News pripomenula, že Zelenskyj v polovici apríla uviedol, že vo vojne s Ruskom zahynulo 2 500 – 3 000 ukrajinských vojakov a ďalších 10 000 ich bolo zranených.

Bilanciu obetí konfliktu z radov svojej armády ukrajinská strana obvykle nezverejňuje. Pamiatku padlých vo vojne s Ruskom si však pripomína každý deň o 09.00 h miestneho času. Rozhlasové a televízne stanice vtedy prerušujú svoje vysielanie a minútou ticha si padlých uctievajú aj v školách i na veľvyslanectvách Ukrajiny v zahraničí. Príslušný výnos o tom vydal prezident Zelenskyj ešte 16. marca.     

Ukrajina však pravidelne informuje o stratách protivníka – podľa nej ruská armáda od začiatku vojny na Ukrajine prišla o 29 000 mužov. Ide však o informáciu, ktorú nie je možné overiť z nezávislých zdrojov.

Podľa Sky News je momentálne miestom najprudších bojov oblasť okolo mesta Severodoneck, ktoré je vystavené intenzívnej paľbe ruských jednotiek snažiacich sa obsadiť celý Donbas. Ukrajinským jednotkám sa nateraz darí odolávať útokom ruských síl. 

Gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj podľa Sky news poznamenal, že v tejto situácii funguje v meste len jediná nemocnica, a aj tá má iba troch lekárov a zásoby na desať dní.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá