Ruské mesto duchov či skanzen socializmu. Z jeho histórie mrazí, navštíviť ho môžeš aj ty

  • Toto mesto sa nachádza na území Nórska, stále však patrí Rusku
  • Tu sa ale jeho temná história len začína
  • Vitaj v ruskom meste duchov, ktoré sa nazýva Pyramiden
pyramiden
Snímky mesta Pyramiden, rbth.com | bubo.sk
  • Toto mesto sa nachádza na území Nórska, stále však patrí Rusku
  • Tu sa ale jeho temná história len začína
  • Vitaj v ruskom meste duchov, ktoré sa nazýva Pyramiden

Mesto Pyramiden sa nachádza na nórskom súostroví Svalbard. Svoje pomenovanie dostalo podľa tvaru hory, pod ktorou sa týči – pripomína totiž pyramídu.

Toto mesto založilo ešte v roku 1910 oficiálne Švédsko, následne ho ale predalo Sovietskemu zväzu. V tom čase tvorili väčšinu jeho obyvateľov baníci, dnes však nemá obyvateľov žiadnych a prezýva sa „mestom duchov” či „skanzenom socializmu”. 

Prečo patrí mesto Rusom?

V prvom rade si odpovedzme na tú najdôležitejšiu otázku. Ako môže mesto patriť Rusku, keď sa nachádza na území Nórska? Odpoveďou je, že jeho história je dosť komplikovaná. 

Mesto sa oficiálne nachádza na súostroví Svalbard, s ktorým to ale tiež nie je také jednoduché. Táto oblasť je geograficky zhodná s polohou Špicbergov, avšak zatiaľ čo v slovenčine stále používame obe názvy, v dnešnej nórčine sa vyššie spomínaná časť Nórska aj vyššie spomínané súostrovie volá len Svalbard. 

Pôvodne sa však súostrovie po nórsky volalo len Spitsbergen (Špicbergy), pretože názov Svalbard bol novo vytvorený až v 20. rokoch 20. storočia, keď sa súostrovie stalo súčasťou Nórska. Od polovice 20. storočia sa ale názvom Spitsbergen v nórčine, naopak, označuje už len hlavný ostrov súostrovia, ktorý sa po slovensky volá Západný Špicberg.

Toľko ku geografii, prejdime teraz k histórii. Ako je možné, že sa mesto dostalo do rúk Ruska, prečo doň federácia hojne investovala a kedy sa idylka začala meniť na nočnú moru?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Wikipedia, BBC, Daily Sabah, Rethinking The Future, Arctic Today, The Story Institute, Cambridge, Go Arctica, Bubo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá