Ruskí propagandisti prekrúcajú Navaľného úmrtie. Prišli s nečakanou príčinou smrti i vinníkom

  • Ruskí propagandisti nezaháľali
  • Údajne prišli na príčinu smrti, vinníka a dokonca aj motív skonu Alexeja Navaľného
navaľnyj smrť
Ilustračné fotografie, Council.gov.ru. TASR/AP, Michael Probst
  • Ruskí propagandisti nezaháľali
  • Údajne prišli na príčinu smrti, vinníka a dokonca aj motív skonu Alexeja Navaľného

Americký prezident Joe Biden v piatok varoval pred tým, že Rusi čoskoro prekrútia úmrtie lídra opozície Alexeja Navaľného. Biden zdôraznil, že je na vine ruský prezident Vladimir Putin a jeho režim, nehľadiac na to, či už ho naozaj násilne zniesol zo sveta, alebo iba prispel k jeho prirodzenej smrti. Netrvalo dlho a na slová šéfa Oválnej pracovne naozaj došlo.

BBC uvádza, že zatiaľ čo v prvých momentoch po oznámení úmrtia Kremľom ovládané médiá spočiatku mlčali, alebo len uviedli, že Navaľnyj umrel, bez priblíženia jeho zákulisia, neskôr začali šíriť konšpiračné teórie. Tie priniesli príčinu smrti, alebo lepšie povedané viaceré príčiny smrti, motív a našli si aj prekvapivého vinníka – Západ.

Je to odveta za rozhovor Carlsona, tvrdia propagandisti 

Medzi prvými konšpirátormi bola Margarita Simonjanová, ktorá pôsobí ako šéfredaktorka v televízii RT (tiež známej ako Russia Today). Simonjanová tvrdí, že bol kritik Kremľa „už dávno zabudnutý“ a pre vládny režim by nemalo zmysel likvidovať ho.

„Všetci naňho už dávno zabudli, nemalo zmysel ho zabíjať, najmä pred voľbami, prospelo by to úplne opačným silám,“ uviedla známa propagandistka. Na sociálnych sieťach pritom zdieľala konšpiračnú teóriu, o tom, že je Navaľného smrť odvetou za rozhovor amerického moderátora Tuckera Carlsona s prezidentom Vladimirom Putinom.

 „Toto je odveta za rozhovor. Našťastie to nebol (Tucker) Carlson,“ uviedol na sociálnej sieti Telegram účet BP Online, ktorý šéfredaktorka zdieľala.

Samotný Putin sa vyjadril, že s rozhovorom nebol spokojný a že mu Carlson dával príliš ľahké otázky. Podľa Západu sa kontroverzný moderátor, ktorého vyhodili aj z Fox News, stal pre Putina „užitočným idiotom“.

Daily Beast uvádza, že má ďalšiu konšpiračnú teóriu na svedomí spisovateľ Nikolaj Starikov.

„Navaľnyj odišiel zo života vo veľmi vhodnom čase pre západných bábkarov,“ napísal spisovateľ. Ďalej tvrdil, že má smrť lídra opozície podkopať efekt Carlsonovho rozhovoru a tiež podnietiť Kongres USA, aby schválil ďalšiu pomoc Ukrajine.

Starikov tvrdil, že Navaľného manželka Julia je v ten istý deň na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii, čo je „súčasťou plánu“. Dokonca tvrdil, že manželka „ledva skryla úsmev“. Je tak paradoxné, že kým za života z Navaľného robili ruskí propagandisti na čele s Kremľom amerického agenta, teraz tvrdia, že ho zabil či obetoval paradoxne Západ.

RT tvrdí, že šlo o krvnú zrazeninu. Podľa lekára sa to nedá dokázať bez pitvy 

Simonjanovej vlastná televízia ale tvrdí, že je za skonom Navaľného krvná zrazenina. Ruská verzia BBC uvádza, že ide o obľúbenú verziu úmrtia pre ruské úrady a ruských väzenských lekárov. Krvná zrazenina sa totiž veľmi ťažko preukazuje, na jej potvrdenie je potrebná súdna pitva.

„Nie je možné potvrdiť, že Navaľnyj mal krvnú zrazeninu a išlo o tromboembóliu, pretože neboli vykonané žiadne intravitálne manipulácie na určenie tejto choroby a nebola vykonaná pitva. A tak, ako opisujú, že mu prišlo nevoľno, prišla záchranka a skonštatujú, že to bola krvná zrazenina – taký záver možno urobiť len na základe výsledkov pitvy,“ povedal pre BBC lekár Alexander Polupan, ktorý ošetroval Navaľného po otrave v roku 2020.

Russia_Election_30150-637ba03244d54880a32aac7e6de1fa4e
zdroj: SITA/AP,Valentin Egorshin

Vodca opozície sa ešte deň pred svojou smrťou objavil na online súdnom pojednávaní. Navaľnyj bol síce pochudnutý, ale inak vyzeral relatívne zdravý, dokonca žartoval a usmieval sa. Na videu deň pred smrťou vyzeral, tak ako ho poznáme – nezlomene, odhodlane a v dobrej nálade.

Zdanie ale mohlo klamať a telo kritika Kremľa nemuselo zvládnuť podmienky v jednom z neslávne známych väzení na polárnom kruhu v Jamale. Navaľnyj bol neustále umiestňovaný do samotiek. Sťažoval sa, že nemá teplé oblečenie, dokonca mu zamietali poskytnutie liečby. V januári vážne ochorel a mal vysoké teploty a kašeľ, pričom vedenie väzenia mu odmietalo poskytnúť lieky.

Navaľného hovorkyňa potvrdila smrť 

Oficiálne jeho smrť potvrdila Navaľného hovorkyňa v sobotu. Líder ruskej opozície Navaľnyj zomrel 16. februára o 14.17 miestneho času (10.17 SEČ). Uvádza sa to v oficiálnom oznámení vydanom úradmi jeho matke, ktorá prišla do trestaneckej kolónie na severe Ruska, kde bol Navaľnyj väznený. Na sociálnej sieti X o tom informovala jeho hovorkyňa Kira Jarmyšová.

„Alexej Navaľnyj bol zavraždený,“ napísala Jarmyšová.

alexej
zdroj: TASR/AP, Markus Schreiber

Vo videu zverejnenom na platforme YouTube Jarmyšová povedala, že Navaľného matka Ľudmila pricestovala do trestaneckej kolónie IK-3 v sprievode jeho právnika. Tam čakali dve hodiny, kým im zamestnanec kolónie oznámil, že telo Navaľného previezli predstavitelia Vyšetrovacieho výboru Ruskej federácie do mesta Salechard v Jamalskoneneckom autonómnom okruhu, kde urobia jeho prehliadku.

Salechard je od trestaneckej kolónie vzdialený okolo 50 kilometrov. Agentúra Reuters kontaktovala pracovníka tamojšej márnice, ktorý však uviedol, že Navaľného telo tam nie je. Potvrdiť to mal aj Navaľnému právnikovi. Márnica je navyše v sobotu zatvorená. Jarmyšová žiada, aby telo Navaľného vydali rodine.

Zdroje: BBC, Daily Beast, BBC, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá