Rusko delí od bankrotu pár hodín. Kremľu sa končí tolerančné obdobie už dnes

  • 26.6. sa končí tolerančné obdobie na zmeškané platby dlhopisov
  • Dosahujú približne 100 miliónov dolárov
  • Ukazuje to, že sankcie fungujú
putin kremel
TASR/AP, Anton Novoderezhkin TASR/Henrich Mišovič
  • 26.6. sa končí tolerančné obdobie na zmeškané platby dlhopisov
  • Dosahujú približne 100 miliónov dolárov
  • Ukazuje to, že sankcie fungujú

Medzinárodná ratingová agentúra S&P Global Ratings ešte v apríli tohto roka znížila svoje hodnotenie schopnosti Ruska splatiť svoj zahraničný dlh. Signalizovali tým, že Moskva čoskoro nebude po prvý raz za viac ako storočie schopná splatiť takéto pôžičky.

S&P znížila rating krajiny na „selektívnu platobnú neschopnosť“ po tom, čo Rusko zariadilo splatenie zahraničných dlhopisov v rubľoch, keď boli splatné v dolároch, uvádza SITA.

Predpovede agentúry sa podľa portálu Bloomberg môžu naplniť čoskoro. Je to dokonca otázka iba pár hodín. Na pokraji bankrotu sa Moskva pohybuje už niekoľko mesiacov. Ak do tejto priepasti spadne, pôjde o prvý ruský bankrot za storočie.

Tieto správy sa objavili potom, ako americký minister zahraničných vecí Antony Blinken uviedol, že sankcie uvaľované na Rusko majú vážny vplyv.

Pre televíziu CNN na samite skupiny siedmich popredných ekonomík sveta G7 v Nemecku povedal, že aj keď Rusko „získava príjmy z ropy s vyššími cenami, nemôže ich minúť pre vývozné kontroly“.

Rusko nedokáže získať to, čo potrebuje na modernizáciu svojho obranného sektora, technológií a energetického prieskumu, pokračoval minister s tým, že to znamená, že „časom každá z týchto oblastí upadne“.

Spomenul tiež prognózy, podľa ktorých sa ruská ekonomika v budúcom roku zníži až o 15 percent. G7 a NATO „budú naďalej spoločne robiť všetko, čo je v našich silách, aby zabezpečili, že Ukrajinci budú mať vo svojich rukách to, čo potrebujú na odrazenie ruskej agresie“, dodal.

Rusku sa končí tolerančné obdobie

Dnes (v nedeľu 26.6.) sa končí tolerančné obdobie na zmeškané platby dlhopisov. Tie dosahujú výšku približne 100 miliónov dolárov. Oficiálneho vyhlásenia sa však nedočkáme a Rusko už všetko spochybňuje. Faktom však je, že ak ak investori nebudú mať svoje peniaze do stanoveného termínu, v pondelok ráno nastane „udalosť nesplácania“. Uvádza sa to v dokumentoch o dlhopisoch.

Vývoj ruskej ekonomiky je zatiaľ celkom symbolický. Rusko je už predsa len vo väčšine sveta ekonomickým, finančným a politickým vyvrheľom. Avšak tieto udalosti ukazujú, že USA, Európa a iní od začiatku invázie Rusku úplne znemožnili vykonávať kedysi normálne finančné podnikanie.

Pre Rusko to bude prvý zahraničný bankrot odvtedy, ako boľševici odmietli splatiť cárske dlhy v roku 1918.

Otázka je, čo bude ďalej

Trhy momentálne čelia scenáru dlžníka, ktorý má ochotu a zdroje dlhy zaplatiť, no nemôže. Platby dlhopisov blokujú rozsiahle sankcie Západu. Veľké ratingové agentúry by zvyčajne mali vydať vyhlásenie o nesplnení povinnosti, ale v ruskom obchode im bránia sankcie.

Držitelia dlhopisov by sa mohli zoskupiť, aby urobili svoje vlastné vyhlásenie. Je však možné, že počkajú a budú monitorovať vojnu na Ukrajine a úroveň sankcií. Takto sa pokúsia sa zistiť, či majú šancu získať späť svoje peniaze alebo aspoň časť z nich.

Sankcie nepovoľujú

Rada Európskej únie v pondelok rozhodla o predĺžení sankcií zavedených EÚ v reakcii na protiprávnu anexiu ukrajinského polostrova Krym a mesta Sevastopoľ Ruskou federáciou o ďalší rok, a to do 23. júna 2023. Rada EÚ o tom informovala na oficiálnom webe.

V súčasnosti platné reštriktívne opatrenia boli prvýkrát zavedené v júni 2014 a zahŕňajú zákazy zamerané na dovoz výrobkov s pôvodom na protiprávne anektovanom Kryme alebo v Sevastopole do EÚ a investície do infraštruktúry alebo finančné investície a služby cestovného ruchu na protiprávne anektovanom Kryme alebo v Sevastopole,“ uviedla Rada EÚ.

Obmedzeniam EÚ podlieha aj vývoz určitého tovaru a technológií krymským spoločnostiam alebo na použitie na protiprávne anektovanom Kryme v odvetviach dopravy, telekomunikácií a energetiky alebo pri vyhľadávaní, prieskume a ťažbu ropy, zemného plynu a nerastných surovín.

Správy o platobnej neschopnosti krajiny sú podľa Kremľa nepodložené

Kremeľ odmietol tvrdenia o tom, že sa Rusko dostalo do stavu platobnej neschopnosti. Reagoval tak na správy o tom, že Moskva nesplatila svoj zahraničný dlh v dôsledku zmeškaných platieb v rámci dvoch emisií dlhopisov v cudzej mene. Informuje o tom televízia CNN.

„Tvrdenia o platobnej neschopnosti sú nesprávne, pretože potrebné platby v mene boli uskutočnené už v máji,“ uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Ruské rezervy boli neoprávnene zmrazené a skutočnosť, že peniaze neboli doručené príjemcom, „nie je náš problém“, dodal s tým, že „neexistujú žiadne dôvody na to, aby sme to označili za platobnú neschopnosť“. Odkazoval pritom na zdroje zmrazené finančnou spoločnosťou Euroclear sídliacou v Belgicku, ktorá sa špecializuje na vyrovnanie obchodov s cennými papiermi.

Pokusy použiť zmrazené rezervy akýmkoľvek spôsobom by boli „nezákonné“ a Rusko by ich považovalo za „úplnú krádež“, povedal tiež Peskov.

 

Zdroje: SITA, Bloomberg

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá