Londýn zbombardujeme ako prvý. Putinov spojenec sa svetu vyhráža 3. svetovou vojnou

  • Putinov spojenec Andrej Guruljov sa vyhrážal v štátnej televízii
  • V prípade svetovej vojny bude Rusov zaujímať celé NATO
london
Unsplash/Luke Stackpoole, Jeff Kingma
  • Putinov spojenec Andrej Guruljov sa vyhrážal v štátnej televízii
  • V prípade svetovej vojny bude Rusov zaujímať celé NATO

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu sa pojem „tretia svetová vojna“ dostal do podvedomia všetkých. Používajú ho aj samotní Rusi vo svojej propagande. Podľa moderátorky Oľgy Skabejevovej už celosvetový vojnový konflikt začal, pretože Rusko je nútené demilitarizovať okrem Ukrajiny aj celé NATO.

The Independent informuje o ďalšom prípade, kedy sa Rusi svetu vyhrážajú treťou svetovou vojnou. Tentokrát ide o reči mierené na britskú metropolu Londýn. Poslanec za moskovský výbor pre obranu Andrej Guruljov sa totiž v ruskej štátnej televízii vyjadril, že v prípade vypuknutia svetovej vojny sa Londýn stane strategicky prvým územím NATO, ktoré bude Kremeľ bombardovať.

Putinov blízky spojenec tak zároveň s vyhrážkami protirečil tvrdeniam Oľgy Skabajevovej. „Počas prvej leteckej operácie zničíme celú skupinu nepriateľských vesmírnych satelitov,“ vyjadril sa v televízii Guruljov, bývalý armádny veliteľ a poslanec za stranu Jednotné Rusko.

Wion uvádza, že Guruljov vo svojom prejave taktiež podotkol, že „nikoho nebude zaujímať, či pôjde o Američanov alebo Britov. Budeme sa na nich pozerať iba ako na NATO. Po druhé, všade a na 100 percent znížime počet všetkých systémov protiraketovej obrany. Po tretie, určite nezačneme vo Varšave, Paríži alebo Berlíne. Ako prvý zasiahneme Londýn. Je úplne jasné, že hrozba pre svet pochádza od Anglosasov.“

Západ vraj odstrihnú od energií

Guruljovove vyhrážky neskončili pri Londýne. Pokračoval tým, že armáda Ruskej federácie celú západnú Európu odstrihne od dodávok energií. „Potom som zvedavý, čo USA povedia západným európskym krajinám, ktoré budú bojovať v chlade, bez jedla a elektriny. Zaujíma ma, ako sa Američania udržia a nezapoja do konfliktu,“ pokračoval Guruljov.

Poslanec „pro-putinovskej“ strany dodal, že „ide len o náčrt plánu. Niektoré detaily zámerne vynechávam, pretože o nich nemôžem hovoriť v televízii“, uvádza Nottingam Post.

Boris Johnson varuje pred ľudskou únavou z vojny

Vyhrážky Putinovho spojenca Európe prichádzajú na začiatku piateho mesiaca súčasnej vojny na Ukrajine. Západ sa obáva, že pretrvávajúca invázia donúti Ukrajinu uzavrieť s Ruskom „zlý mier“, ako povedal predseda vlády Spojeného kráľovstva Boris Johnson. Našich východných susedov by k takémuto kroku mohla donútiť narastajúca ekonomická kríza.

„Viem, že je to ťažké. Uvedomujem si, že v Británii je to ťažké. Viem, že cena jedla sa zvýšila. Všetci sa na to pozerajú a príliš veľa krajín hovorí, že ide o európsku vojnu, ktorá je zbytočná. Je to ekonomický problém, ktorý nepotrebujeme, takže tlak bude rásť, aby sme Ukrajincov povzbudili – možno donútili k zlému mieru,“ varuje britský premiér.

Boris Johnson spomenul riziko, že si ľudia neuvedomia, aké životné dôležité je postaviť sa ruskej agresii. „Ak Putinovi prejde agresia na Ukrajine, ak mu prejde dobývanie územia iných ľudí, tak to absolútne dramaticky ovplyvní každú jednu krajinu.  Medzinárodný systém skolabuje a to by by spôsobilo dlhodobú ekonomickú katastrofu,“ vysvetľuje Johnson.

Ukrajina prišla o Sjevjerodoneck

V uplynulých týždňoch prebiehali brutálne boje v ukrajinskom meste Sjevjerodoneck ležiacom v oblasti Luhansk. V čase Guruljovových vyhrážok sa ho podľa tamojšieho starostu Oleksandra Strjuka Rusom podarilo úplne obsadiť. Starosta taktiež Ukrajincov nachádzajúcich sa v meste varoval, že na územie, ktoré kontroluje ukrajinská armáda, sa už nedá dostať.

V piatok (24.6.) dostali ukrajinskí vojaci od úradov rozkazy stiahnuť sa zo Severodonecka. Priznali, že utrpeli ťažké straty a v meste už neostalo veľa na bránenie. Rusko v Severodonecku dosiahne kľúčové víťazstvo. Ide pre nich totiž o dôležitý „úspech“ v snahe dobyť východoukrajinský región Donbas.

Zdroje: The Independent, Nottingham Post, Wion

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá