Rusko je zodpovedné za humanitárnu katastrofu. Ukrajina sa na nás môže spoľahnúť, tvrdí šéf NATO

  • Rusko je pre spojencov v NATO najvážnejšou bezpečnostnou hrozbou
  • Lídri NATO chcú Ukrajine pomôcť
stoltenberg
Jens Stoltenberg a trosky z budovy nákupného centra v Kremenčuku, TASR/AP Photo/Paul White, TASR/AP Photo/Efrem Lukatsky
  • Rusko je pre spojencov v NATO najvážnejšou bezpečnostnou hrozbou
  • Lídri NATO chcú Ukrajine pomôcť

Ruská federácia predstavuje najvážnejšiu a priamu hrozbu pre bezpečnosť spojencov združených v NATO a tiež pre mier a stabilitu v euroatlantickom priestore.

Uvádza sa to v stredajšom vyhlásení účastníkov summitu NATO v Madride, informuje TASR.

Krutosť Ruska

Severoatlantická aliancia vo vyhlásení dôrazne odsúdila ruskú vojenskú agresiu na Ukrajine. Označila ju za hrubé porušenie medzinárodnej bezpečnosti a tiež medzinárodného práva.

„Krutosť Ruska viedla k obrovskému utrpeniu a masovému vysídľovaniu ľudí, čo sa neúmerne dotklo najmä žien a detí. Za túto humanitárnu katastrofu nesie Rusko plnú zodpovednosť,“ píše sa vo vyhlásení. Spojenci v NATO sa zaviazali, že sa budú zasadzovať za to, aby osoby zapletené do vojnových zločinov na Ukrajine niesli za svoje činy zodpovednosť.

„Rusko tiež úmyselne zhoršilo potravinovú a energetickú krízu, ktorá teraz postihuje miliardy ľudí na celom svete,“ vyhlásili lídri členských krajín Aliancie.

Zároveň vyzvali Rusko na okamžité ukončenie vojenskej agresie a stiahnutie sa z Ukrajiny. Bielorusko sa podľa nich musí okamžite prestať podieľať na tejto vojne.

Spojenci prisľúbili ďalšiu pomoc Ukrajine ako svojmu „blízkemu partnerovi, ktorý bráni svoju zvrchovanosť a územnú celistvosť voči ruskej agresii“.

Ukrajine podľa vyhlásenia poskytnú neútočné vojenské vybavenie, posilnia jej kybernetickú bezpečnosť a podporia modernizáciu jej ozbrojených síl s cieľom posilniť ich dlhodobú interoperabilitu.

„V dlhodobom horizonte pomôžeme Ukrajine v povojnovej obnove a reformách,“ dodali lídri NATO.

Sila a jednota

Aktuálne prebieha aj summit v Madride, kde sa hlavy štátov a vlád 30 členských štátov NATO počas prvého dňa summitu v Madride rozhodli výrazne posilniť východné krídlo Aliancie. Okrem toho sa dohodli na novej strategickej koncepcii ozbrojených síl, ktorá podľa nich odráža zhoršený vzťah Aliancie s Ruskom.

Počas tlačovej konferencie po skončení prvého pracovného zasadnutia to oznámil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. TASR o tom informovala na základe správy agentúry Reuters.

Jens Stoltenberg
zdroj: Flickr/Håkan Dahlström

„Vojna ruského prezidenta Putina na Ukrajine narušila mier v Európe a vytvorila najväčšiu bezpečnostnú krízu na starom kontinente od skončenia druhej svetovej vojny,“ uviedol na začiatku tlačovej konferencie Stoltenberg.

NATO podľa neho na ukrajinskú krízu odpovedalo „silou a jednotou“. Generálny tajomník zároveň ocenil odvahu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

„Ukrajina je závislá od našej podpory. Náš odkaz je jasný, Ukrajina sa na nás môže spoľahnúť tak dlho, ako to bude potrebné. Budeme naďalej posielať Kyjevu veľké množstvo vojenského vybavenia a pomoci, aby sa (Ukrajinci) mohli brániť proti ruskej agresii,“ doplnil Stoltenberg.

Šéf NATO upozornil, že lídri členských krajín Aliancie sa dohodli na zásadnej zmene v otázke kolektívnej obrany, aby bolo NATO schopné prispôsobiť sa novej bezpečnostnej realite, ktorú so sebou priniesla ruská vojenská agresia.

„Posilníme naše obranné kapacity, zvýšime prítomnosť vo východnom krídle Aliancie a drasticky zvýšime počet svojich síl rýchlej reakcie (NRF) na viac než 300 000 mužov,“ vyhlásil generálny tajomník.

Stoltenberg zároveň uviedol, že lídri krajín NATO schválili novú strategickú koncepciu. Tá opisuje zmenené bezpečnostné prostredie, v ktorom sa Aliancia v súčasnosti nachádza.

Uvedená stratégia podľa neho potvrdzuje, že kľúčovou úlohou NATO je zabezpečenie kolektívnej obrany. Stoltenberg opäť zopakoval, že NATO nie je útočnou, ale obrannou alianciou.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá