Rusko má k dispozícii niekoľko vakcín, v hre je dokonca nový variant Sputnika, tvrdí šéf slovenských lekárov

  • Zástupcovia Slovenskej lekárskej komory sa stretli s ruským veľvyslancom
  • Spoločne diskutovali na tému vakcinácie
  • Ruský veľvyslanec prezradil, ako je na tom Rusko s vakcínami
matovic, putin, vakcina
TASR/AP/Mikhail Klimentyev
  • Zástupcovia Slovenskej lekárskej komory sa stretli s ruským veľvyslancom
  • Spoločne diskutovali na tému vakcinácie
  • Ruský veľvyslanec prezradil, ako je na tom Rusko s vakcínami

Prezidenta komory Mariana Kollára a člena Rady SLK Jaroslava Šima prijal na pôde ruskej ambasády veľvyslanec Ruskej federácie v Slovenskej republike Igor Bratčikov. Stretnutie sa uskutočnilo na požiadanie prezidenta SLK a z ruskej strany sa na ňom zúčastnili aj Radca ambasády a lekár veľvyslanectva.

Témou stretnutia bola aktuálna situácia v súvislosti s bojom proti koronavírusu v Rusku a u nás, ako aj vakcinácia v oboch krajinách. Avšak základnou témou boli informácie ohľadom vakcíny Sputnik V, teda jej výroba, distribúcia či skladovanie, ako aj možnosti jej dovozu na Slovensko.

Pribudlo viac ako 3 500 nových infikovaných a 104 úmrtí. Koniec zákazu vychádzania visí na vlásku

Zaujímala nás i otázka registrácie vakcíny Sputnik V na Európskej liekovej agentúre (EMA). Zároveň sme sa dozvedeli, že Ruská federácia má v súčasnosti registrované na svojom území celkovo tri vakcíny – okrem Sputnika V aj Epivac Coronu a Covivac.“

Posledná menovaná bola podľa Kollára zaregistrovaná iba pred tromi dňami. Novou informáciou je, že v prípade vakcíny Sputnik V už Rusi vyrobili dokonca aj ďalšiu variantu – tzv. Sputnik V light. Tento variant je podľa vyjadrení Igora Bratčikova vhodný najmä pre chronicky chorých.

Dáš sa zaočkovať vakcínou Sputnik V, keď bude dostupná?

„Na záver stretnutia sme hovorili aj o možnej spolupráci slovenských a ruských lekárov a v tejto súvislosti pozval ruský veľvyslanec našich lekárov na medzinárodný kongres, ktorý sa bude konať v lete v Moskve.“

Slovensku ponúka pomoc Rumunsko

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus konštatuje, že situácia na Slovensku je po rozšírení infekčnejších mutácii koronavírusu veľmi vážna. Európska komisia spustila na žiadosť Slovenska mechanizmus, v rámci ktorého vyzvala členské štáty, aby zapožičali Slovensku vakcíny s cieľom ľahšie prekonať kritické obdobie.

vakcina, koronavirus
zdroj: TASR/AP Photo/Frank Augstein, Pool

„Vítame aj ďalšiu iniciatívu Komisie, ktorá Slovensku umožní výrazne navýšiť kapacity sekvenovania, čo je dôležitý nástroj v odhaľovaní nebezpečnejších variantov koronavírusu a spomaľovaní ich šírenia. EÚ však musí zároveň zabezpečiť, aby si výrobcovia očkovacích látok plnili zmluvné záväzky, keďže vakcinácia je najdôležitejším východiskom zo súčasnej krízy,“ informoval na sociálnej sieti Klus.

Štátny tajomník zároveň adresoval veľkú vďaku členským štátom, ktoré v ťažkých časoch ponúkli Slovensku zdravotnícku pomoc. Popri Poľsku či Rakúsku napríklad aj Rumunsko či ďalšie krajiny. Práve takéto gestá podľa jeho slov potvrdzujú silu európskeho spoločenstva. 

Remišová chce zmenu očkovacej stratégie

Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová navrhne diskusiu o zmene očkovacej stratégie. Touto témou sa chce zaoberať na dnešnom rokovaní vlády.

Matovičove dva milióny dávok Sputnika sú len rozprávka. Rusi sa o tom ani nezmienili, očkovanie viazne aj tam

Poukázala na štúdie zo zahraničia, ktoré hovoria o tom, že vakcína AstraZeneca je účinná aj na vyššie vekové skupiny. Na Slovensku sa pritom touto vakcínou očkujú len osoby do 55 rokov. Nakoľko sa nemocnice začínajú plniť aj 55 až 60 ročnými pacientmi, očkovať by sa mali podľa ministerky aj starší pacienti, a to pred kritickou infraštruktúrou.

Remišová tiež pripomenula nedávnu štúdiu o účinnosti tejto vakcíny, podľa ktorej je druhá dávka účinnejšia s určitým odkladom.

Veronika Remišová
zdroj: Startitup -Vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí).

„Ak by sme postupovali spôsobom, ako vo Veľkej Británii, to znamená, že by sme všetkých zaočkovali prvou dávkou a druhú dávku by dostali po 12 týždňoch, mohli by sme mať zaočkované oveľa väčšie percento populácie,“ povedala ministerka pred rokovaním vlády.

Doplnila, že niektoré vedecké štúdie hovoria o tom, že prvá dávka AstraZenecy je o niečo účinnejšia ako prvá dávka inej vakcíny. Ministerka Remišová tiež ocenila rozhodnutie premiéra Igora Matoviča, ktorý si na diskusiu zavolal aj tých vedcov, ktorí sú voči vláde dlhodobo kritickí. V manažmente pandémie považuje za veľmi dôležité vypočuť si aj kritické hlasy a nastaviť pravidlá tak, aby fungovali.

Sputnik už aj v Mexiku

Sputnik V najnovšie dorazil aj do Mexika. V krajine pristálo lietadlo, ktoré priviezlo z Moskvy 200 000 dávok vakcíny Sputnik V. Informoval o tom mexický minister zahraničných vecí Marcelo Ebrard. Vláda plánuje ako prvých zaočkovať obyvateľov chudobných štvrtí hlavného mesta Mexiko. Informuje SITA.

Krajina už v polovici decembra získala vakcíny od spoločnosti Pfizer. Vzhľadom na viaznúce dodávky sa krajina v januári obrátila na Rusko. Vakcíny odtiaľ nakoniec tiež prišli s oneskorením. Nasadenie ruskej vakcíny na núdzové použitie v Mexiku schválili začiatkom februára. Krajina si z Ruska objednala celkovo 400 000 dávok. Kedy príde ďalšia zásielka zatiaľ nie je známe.

Zdroje: WHO, Facebook/ Veronika Remišová, Facebook/ Martin Klus, SITA, SLK

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá