Rusko má už viac ako 217 000 úmrtí na COVID a infikovaných pribúda. Kremeľ z toho viní ľudí, ktorí sa nedali očkovať

  • Rusko už má najvyšší počet obetí koronavírusu v Európe – podľa vládnej pracovnej skupiny viac ako 217-tisíc
  • Kremeľ hovorí, že zaočkovanosť je neprípustne nízka
  • V niektorých ruských regiónoch je očkovanie povinné a Rusko začalo s očkovaním ako prvé na svete
Rusko korona
Unsplash/ Nikolay Vorobyev a TASR/ AP/ Pavel Golovkin
  • Rusko už má najvyšší počet obetí koronavírusu v Európe – podľa vládnej pracovnej skupiny viac ako 217-tisíc
  • Kremeľ hovorí, že zaočkovanosť je neprípustne nízka
  • V niektorých ruských regiónoch je očkovanie povinné a Rusko začalo s očkovaním ako prvé na svete

Rusko v pondelok zaznamenalo 29 409 nových prípadov ochorenia COVID-19, čo bolo najvyššie číslo v tomto kalendárnom roku a iba o trochu menej ako rekord dosiahnutý vlani v decembri.

Úrady potvrdili aj 957 súvisiacich úmrtí, čo bolo takmer toľko, ako maximum zaznamenané počas uplynulého víkendu, keď zaevidovali 968 obetí, uvádza SITA.

V Rusku v ostatných týždňoch v súvislosti s koronavírusom prudko narastá infikovanosť i úmrtnosť. Spôsobuje to predovšetkým pomalé očkovanie a neochota Kremľa sprísniť obmedzenia.

Najviac úmrtí v Európe

Rusko už má najvyšší počet obetí koronavírusu v Európe – podľa vládnej pracovnej skupiny viac ako 217-tisíc.

Štátna štatistická agentúra, ktorá používa iný spôsob počítania, vrátane prípadov, keď koronavírus nebol považovaný za hlavnú príčinu smrti, eviduje približne 418-tisíc úmrtí osôb s ochorením COVID-19.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vyjadril znepokojenie nad nárastom počtu infekcií a úmrtí. Poznamenal, že nemocnice v niektorých regiónoch majú takmer plné kapacity.

„Úroveň zaočkovanosti, ktorú máme, je príliš nízka, neprípustne nízka. Preto máme takú vysokú úmrtnosť,“ povedal.

Peskov zároveň odmietol myšlienku ukladania pokút osobám, ktoré sa nenechajú zaočkovať, a zdôraznil, že je na regionálnych orgánoch, aby rozhodli, či sprísnia miestne obmedzenia týkajúce sa koronavírusu.

Regióny zaviedli povinné očkovanie

Jakutsko sa stalo prvým ruským regiónom, ktorý ohlásil zavedenie povinného očkovania proti chorobe COVID-19. Informoval o tom v utorok spravodajský portál Meduza.io.

Povinnosť dať sa zaočkovať proti covidu sa bude v prvom rade vzťahovať na zamestnancov rezortu školstva, ktorí sa podieľajú na organizovaní letných detských táborov, a osoby zúčastňujúce sa na príprave hromadných akcií celorepublikového rozsahu.

V prípade, že sa zamestnanec odmietne dať zaočkovať, môže byť nevpustený na pracovisko. Zamestnávateľom, ktorí nezabezpečia povinné očkovanie, zasa hrozia pokuty vo výške 200 000 a viac rubľov (2220 a viac eur).

Povinne očkuje aj Moskva

Úrady v ruskej metropole Moskva a okolitej oblasti v júli vyhlásili očkovanie proti ochoreniu COVID-19 za povinné pre ľudí pracujúcich v maloobchode, školstve, oblasti zdravotnej starostlivosti, vo verejnej doprave a ďalších zamestnaniach, ktoré poskytujú služby veľkému počtu osôb. Informovala o tom tlačová agentúra AP, píše TASR.

Predstavitelia verejného zdravotníctva nariadili podnikom a úradom, aby zaistili, že 60 % zamestnancov dostane do 15. júla aspoň jednu dávku vakcíny proti koronavírusu a že úplne zaočkovaní budú do 15. augusta.

„Jednoducho musíme urobiť všetko preto, aby sa vykonalo masové očkovanie za čo najkratší možný čas a zastavila sa táto hrozná choroba,“ povedal starosta Moskvy Sergej Sobianin.

V Rusku sa začalo očkovať ešte v decembri 2020. Vakcína Sputnik V bola prvou vakcínou proti koronavírusu na svete, ktorá sa začala používať.

Schválili ju ruské úrady, no doteraz nemá potrebné povolenia od európskej EMA, ani od WHO. V Rusku sa očkuje hneď niekoľkými vakcínami, ruskými aj čínskymi.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech