Rusko môže viaceré štáty odpojiť od elektrickej siete. Ľudia by podľa kompetentných mali byť pripravení

  • Kallasová upozornila obyvateľov Estónska pred možnými výpadkami elektriny
  • Obyvatelia by sa na možné „dočasné" výpadky elektriny mali pripraviť
Elektrický stĺp, premiérka Estónska Kaja Kallasová
Premiérka Estónska Kaja Kallasová, Unsplash/ArtWallKitternprint Facebook/KajaKallas
  • Kallasová upozornila obyvateľov Estónska pred možnými výpadkami elektriny
  • Obyvatelia by sa na možné „dočasné" výpadky elektriny mali pripraviť

Estónska premiérka Kaja Kallasová vo štvrtok upozornila obyvateľov Estónska pred možnými výpadkami elektriny v prípade, ak Rusko odpojí pobaltské štáty od spoločnej elektrickej siete. Zároveň oznámila cvičenie pripravenosti estónskej obrany. TASR prevzala správu z agentúry Reuters.

„Musíme byť pripravení aj na to, že Rusko môže odpojiť Estónsko, Lotyšsko a Litvu od elektrickej siete,“ povedala Kallasová v televíznom prejave. Dodala, že verejné orgány, spoločnosti aj všetci obyvatelia by sa na možné dočasné výpadky elektriny mali pripraviť.

Vojna na Ukrajine už trvá viac ako 200 dní. 7 mesiacov krutej vojny

Takmer 3 000 záložníkov bolo vo štvrtok v Estónsku povolaných na každoročné manévre, ktoré budú trvať týždeň. Predsedníčka estónskej vlády však poznamenala, že Estónsko zatiaľ nikto neohrozuje.

Kallasová zároveň vyzvala ruských občanov žijúcich v Estónsku, aby ignorovali akékoľvek predvolania do bojov na Ukrajine. „Nechoďte, lebo niet cesty späť,“ povedala.

Estónsko, Litva a Lotyšsko sú aj 30 rokov po odtrhnutí od vtedajšieho Sovietskeho zväzu stále závislé od dodávok energií z Ruska, vysvetľuje Reuters.

Projekt v hodnote 1,6 miliardy eur financovaný zo zdrojov EÚ má za cieľ odpojiť pobaltské štáty od spoločnej energetickej siete s Ruskom a Bieloruskom do roku 2025.

Litovská spoločnosť Litgrid, ktorá je v Litve prevádzkovateľom prenosovej sústavy, v júli uviedla, že Európska sieť prevádzkovateľov prenosových sústav (ENTSO-E) sa pripojí k rozvodným sieťam pobaltských štátov do 24 hodín v prípade, ak by tieto krajiny Rusko odpojilo, pripomína Reuters.

Estónsko vyzýva, aby Západ nepoľavil

Západná vojenská pomoc Ukrajine je pre tento štát dôležitá v jej vojne proti invázii Ruska a preto politická vôľa v nej pokračovať nesmie ochabovať, tvrdí estónska premiérka Kaja Kallasová s odkazom na najnovšie frontové úspechy ukrajinskej armády. Píše o tom agentúra DPA.

„Prebiehajúca protiofenzíva dokazuje, že vojenská pomoc posúva Ukrajinu bližšie k víťazstvu a mieru. My musíme našu pomoc a dodávky zbraní zvyšovať, aby sa agresia Ruska skončila čo najrýchlejšie,“ povedala v sobotu predsedníčka estónskej vlády vo svojom príhovore na zasadaní Vojenského výboru NATO (NATO MC) v Tallinne.

Ukrajinská armáda v rámci svojej protiofenzívy v poslednom čase znovu dobyla územie na východe krajiny. „Nedávna bojová porážka Ruska (v Charkove)… ukazuje, že pomoc Západu je účinná,“ nechala sa počuť Kallasová.

V pokračovaní pomoci Ukrajine vyzval svojich kolegov z členských štátov NATO na tallinnskom vojenskom zasadaní aj náčelník generálneho štábu estónskych ozbrojených síl generálporučík Martin Herem.

„Ak chceme zachovať svetový poriadok tak, ako ho poznáme, Ukrajina musí zvíťaziť… Všetci si musíme uvedomiť, že (pomoc Ukrajine) nie je šprint, ale maratón,“ povedal veliteľ armády Estónska, baltickej krajiny susediacej s Ruskom.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá