Rusko nežiadalo Slovensko o vrátenie vakcíny Sputnik V pre ŠÚKL, potvrdila Zuzana Čaputová

  • Prezidentka SR Zuzana Čaputová potvrdila, že za požiadavkou o vrátenie vakcíny Sputnik V nie je jej overovanie prostredníctvom ŠÚKL
  • O presnom dôvode však neinformovala
Zuzana Čaputová
TASR/ Martin Baumann
  • Prezidentka SR Zuzana Čaputová potvrdila, že za požiadavkou o vrátenie vakcíny Sputnik V nie je jej overovanie prostredníctvom ŠÚKL
  • O presnom dôvode však neinformovala

Prezidentka SR Zuzana Čaputová potvrdila, že v liste s požiadavkou na vrátenie vakcíny Sputnik V od Ruskej federácie nefiguruje ako dôvod preverenie jej nezávadnosti prostredníctvom ŠÚKL, ktorý verejnosti predostrel Igor Matovič.

„Pondelok som požiadala ministerstva zdravotníctva o sprístupnenie zmluvy o dodávkach vakcíny Sputnik V na Slovensku. V posledných dňoch zaznievali vyjadrenia, že SR alebo jej inštitúcie porušili uvedenú zmluvu, čo môže mať vplyv na našu reputáciu, prípadne mať za následok povinnosť vrátiť vakcíny,“ povedala prezidentka. 

Dáš sa zaočkovať vakcínou Sputnik V, keď bude dostupná?

„Po dôkladnom preštudovaní zmluvy môžem uviesť dve skutočnosti. Podľa môjho názoru ide o zmluvu, ktorá by mala byť príslušným spôsobom povinne zverejnená. Zároveň som si vyžiadala list zo dňa 6. apríla, v ktorom ruská strana požiadala o vrátenie vakcíny. Verejnosť bola informovaná, že skutočnosťou, pre ktorú ruská strana vzniesla požiadavku, malo byť to, že ŠÚKL dal testovať vakcínu laboratóriu, ktoré nemá OMCL certifikáciu. Na základe preštudovania oboch dokumentov konštatujem, že toto tvrdenie nie je pravdivé,“ doplnila.

Viac svetla do tejto záležitosti podľa nej prinesie zverejnenie zmluvy, o ktorom musí rozhodnúť príslušné ministerstvo. „Očakávam, že kým sa tak stane, verejnosť nebude znepokojovaná šírením nepravdivých informácií.“ povedala prezidentka.

Ministerstvo zdravotníctva situáciu odmieta komentovať

Ministerstvo zdravotníctva SR čiastočné informácie k zmluve o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V nemôže v tejto chvíli komentovať. V stanovisku to uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová, odvoláva sa pritom na aktuálne zmluvné podmienky. Ministerstvo aktuálne analyzuje prípadné zverejnenie zmluvy, informuje SITA.

„Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský po nástupe do funkcie od začiatku zodpovedne a rozvážne rieši zdedenú problematiku ohľadom vakcíny Sputnik V so zreteľom cieľa bezpečného očkovania ľudí na Slovensku,“ doplnila Eliášová.

Dôvod požiadavky na vrátenie vakcín Sputnik V bol iný ako sťažnosť ruskej strany, že o posudzovaní vakcíny rozhodovalo necertifikované laboratórium na Slovensku. Po preštudovaní zmluvy to povedala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Zmluva o nákupe vakcín by mala byť podľa hlavy štátu príslušným spôsobom povinne zverejnená. Čaputová ozrejmila, že si okrem zmluvy vyžiadala aj list zo 6. apríla, ktorý slovenskej zmluvnej strane zaslala ruská strana a požiadala v ňom o vrátenie vakcíny.

„Verejnosť bola informovaná, že dôvodom, pre ktorý ruská strana vzniesla takúto požiadavku, malo byť to, že Štátny ústav na kontrolu liečiv dal testovať vakcínu Sputnik V laboratóriu, ktoré nemá OMCL certifikáciu. Na základe oboch preštudovaných dokumentov konštatujem, že toto tvrdenie nie je pravdivé, a teda dôvodom požiadavky na vrátenie bola iná skutočnosť,“ vysvetlila.

Zdroje: SITA, TK

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech