Rusko pripravuje vlastný operačný systém

  • Ruský minister komunikácií Nikolai Nikifor oznámil plány Ruska, vybudovať svoj vlastný operačný systém založený na Jolla Sailfish. Jedná sa o open-source operačný systém na báze Linuxu a Mer. V súčasnej dobe má menej ako jedno percento používateľov v Rusku.
image_1433225045.jpeg
  • Ruský minister komunikácií Nikolai Nikifor oznámil plány Ruska, vybudovať svoj vlastný operačný systém založený na Jolla Sailfish. Jedná sa o open-source operačný systém na báze Linuxu a Mer. V súčasnej dobe má menej ako jedno percento používateľov v Rusku.

 

O tom, že Rusko myslí záležitosť ohľadom vlastného operačného systému vážne, svedčí aj fakt, že ruský minister pre telekomunikácie a masovú komunikáciu už absolvoval rokovanie s čínskym vývojárom Sailfish Holding.

Zástupcovia ruského IT priemyslu rokovali s čínskym vývojárom operačného systému Open Mobile Sailfish o možnostiach použitia operačného systému s otvoreným kódom vo verejnom, ale aj súkromnom sektore. S prihliadnutím na technické, ekonomické, ale aj politické faktory bolo predmetom rokovania takisto vytvorenie medzinárodného priemyselného konzorcia pre vývoj alternatívnych softvérových produktov na báze otvoreného operačného systému. 

 

„Je to skvelý prípad projektu medzinárodnej technickej spolupráce,“ povedal Nikolaj Nikiforov, ruský minister telekomunikácii a masovej komunikácie. „Našim záujmom je rozšíriť partnerstvo s krajinami BRICS v oblasti kolektívneho softvérového rozvoja na týchto trhoch. Všetci sa obávajú momentálneho monopolu na svetovom trhu softvéru a preto nás v našom úsilí budú podporovať.“

 

Ruský minister ďalej podotkol, že krajiny BRICS (Rusko, India, Čína, Brazília, Južná Afrika) by sa mali zjednotiť v úsilí o rozvoj konkurenčného softvéru na báze produktov s otvoreným kódom. 

 

„Myslíme si, že je potrebné vytvárať alternatívy k uzatvoreným mobilným platformám založených na otvorených operačných systémoch. Sme pripravení podporiť podobné iniciatívy a veríme, že naši partneri z krajín BRICS sú rovnakého názoru,“ dodal Nikolaj Nikiforov. „Salfish je už dnes takmer globálnou spoločnosťou. Je vlastnená nie len fínskymi, ale aj čínskymi a ruskými akcionármi. Dúfam, že v blízkej dobe sa k nim pripoja aj akcionári z Brazílie, Indie či Južnej Afriky a táto spoločnosť sa stane naozaj globálnou.“

 

 

Rozhodnutie Ruska vytvoriť vlastný operačný systém môže byť odpoveďou na odmietnutie vydania zdrojového kódu Applu a SAP-u. Ten si žiadalo Rusko z dôvodu zistenia, či prostredníctvom týchto kódov neprebieha špionáž USA na operačných systémoch v Rusku. Na záver Nikolaj Nikiforov vyhlásil, že týmto krokom by sa mala znížiť závislosť Ruska a ostatných krajín BRICS na zahraničných technológiách.

 

 

zdroj: minsvyaz.ru

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech