Ruský plyn nepotrebujeme. Podľa EÚ si všetci povinne nainštalujeme solárne panely

  • Návrh sa zameriava na zníženie závislosti na ruských fosílnych palivách
  • Európska komisia vypracovala plán a rozdelila ho do troch hlavných častí
solárne panely
Unsplasj/Vivint Solar Unsplash/Markus Spiske
  • Návrh sa zameriava na zníženie závislosti na ruských fosílnych palivách
  • Európska komisia vypracovala plán a rozdelila ho do troch hlavných častí

Iniciatíva má názov „Zelená strecha“ a jej cieľom je zaviesť povinnosť inštalácie solárnych panelov nielen na domy, ale aj nové komerčné a verejné budovy. Frans Timmermans, ktorý vedie prácu Európskej komisie na Európskej zelenej dohode, uviedol, že únia môže ísť príkladom. 

Informuje o tom The Independent s tým, že návrh sa zameriava na zníženie závislosti na ruských fosílnych palivách, prechod na zelenú energiu a po určitom čase aj na zníženie cien energií.

Európski lídri sa na zasadnutí dohodli na úplnom ukončení závislosti Európy od dovozu ruského plynu, ropy a uhlia a požiadali komisiu, aby plán vypracovala do konca tohto mesiaca. 

Komisia plán vypracovala a rozdelila ho do troch hlavných častí. Ide o úspory energie, diverzifikáciu dodávok energie a zrýchlené zavádzanie obnoviteľnej energie. Do roku 2027 si tento plán vyžiada dodatočné investície vo výške 210 miliárd, ktoré budú pochádzať zo súkromného a verejného sektora v celej Európe. 

Tieto investície sú podľa komisie akousi zálohou za nezávislosť a bezpečnosť v budúcnosti. V návrhu sa uvádza, že dovoz fosílnych palív z Ruska môže stáť úniu až 100 miliárd eur ročne.

Vyššie spomínané solárne panely sú súčasťou piliera Obnoviteľná energia. Cieľom komisie je dosiahnuť, aby obnoviteľné zdroje energie do roku 2030 produkovali 45 percent energie Európskej únie. Aby sa tento plán podarilo zrealizovať, komisia navrhuje mieru nasadzovania tepelných čerpadiel zdvojnásobiť. To isté bude potrebné urobiť so solárnou kapacitou. Do roku 2030 bude tiež nutné vyrobiť 10 miliónov ton domáceho obnoviteľného vodíka.

Komisia zároveň žiada členské štáty, aby na miestach s nižšími environmentálnymi rizikami vytvorili vyhradené „go-to“ oblasti určené pre obnoviteľné zdroje. Tie by mali skrátiť a zjednodušiť povoľovacie procesy.

Cieľom je pripraviť Rusko o príjmy v objeme desiatok miliárd eur a posilniť politiku Únie v oblasti ochrany klímy. „Posúvame naše ambície na ďalšiu úroveň, aby sme zaručili, že sa čo najskôr staneme nezávislými od ruských fosílnych palív,“ uviedla predsedníčka Európskej komisie.

dom so solarnymi panelmi
zdroj: Unsplash – Hoci existujú napríklad solárne panely a veľa Slovákov ich aj využíva, nie každý má priestor, kam si ich namontovať, najmä ak nebýva v rodinnom dome.

Ako sa bude platiť za ruský plyn, stále známe nie je

Európa stále nemá jasno v otázke, ako platiť za ruský plyn. Niekoľko európskych nákupcov plynu sa pripravuje na riešenie toho, že Kremeľ žiada platby v rubľoch a nie v eurách alebo dolároch, ako je uvedené v kontraktoch.

Krajiny, ktoré nie sú voči Rusku „priateľské“, si musia podľa nového ruského mechanizmu otvoriť dva účty v banke Gazprombank, jeden v eurách a druhý v rubľoch, z ktorého sa platba za plyn uskutoční. Európska komisia však v utorok uviedla, že firmy, ktoré si otvárajú účet v Gazprombank, aby umožnili konverziu svojich platieb na ruble, porušia sankcie Európskej únie voči Rusku.

„Čokoľvek, čo ide nad rámec otvorenia účtu v Gazprombank v mene uvedenej v kontrakte…, protirečí sankciám,“ uviedol hovorca EK Eric Mamer. Informuje o tom portál cnn.com.

Talianska spoločnosť Eni v utorok oznámila, že začala proces otvárania dvoch účtov v Gazprombank, jeden v eurách a druhý v rubľoch. Firma uviedla, že tento nový proces „nie je v rozpore s existujúcimi sankciami“. Francúzska spoločnosť Engie tiež v utorok uviedla, že našla s Gazpromom kompromis.

Nemecký distribútor plynu Uniper minulý mesiac uviedol, že bude naďalej platiť za ruský plyn v eurách, ale vyslovil presvedčenie, že „konverzia platieb v súlade s legislatívou o sankciách“ je možná.

Fínska štátna plynárenská spoločnosť Gasum však v utorok konštatovala, že „neakceptuje“ podmienky Gazpromu pre platby a chystá sa, že jej dodávky plynu z Ruska sa zastavia.

Zdroje: The Independent, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá