Na Slovensko sa rúti víchrica: Tieto okresy zasiahne ničivý vietor a sneh (PREDPOVEĎ)

  • Koniec pracovného týždňa prinesie zrážky, silný vietor, a dokonca aj sneženie
  • Zisti, v ktorých okresoch to bude najhoršie
zima, vietor
Ilustračné foto, Freepik/@pvproductions, Freepik/@freepik
  • Koniec pracovného týždňa prinesie zrážky, silný vietor, a dokonca aj sneženie
  • Zisti, v ktorých okresoch to bude najhoršie

Vo štvrtok sme na našom území zažili príval jarných teplôt. Veľmi teplý a vlhký vzduch k nám prúdil od juhozápadu vďaka rozsiahlej a hlbokej tlakovej níži s centrom pri Islande.

Dnes sa k nám ale presunie zvlnený studený front sprevádzaný viacerými oblakmi a predovšetkým zrážkami, ktorý sa posunie do vnútrozemia. Zisti, aká bude situácia v tvojom okrese.

Dážď bude silnieť v dvoch krajoch

Front zapríčiní dážď a prehánky na mnohých miestach, v horách aj sneženie. Ako uvádza portál iMeteo.sk, vietor od juhu dnes dosiahne rýchlosť 35 až 45 km/h. Napriek tomu zostanú teploty pre február vysoké, pohybujú sa od +6 °C do +13 °C.

V niektorých oblastiach bude dážď silnejší, najmä v Banskobystrickom a Trenčianskom kraji, kde môže do soboty spadnúť 30 až 50 mm zrážok.

V piatok sa pripravte na veľmi nepríjemný vietor, ktorý môže v nárazoch dosiahnuť až 60 km/h. Nad lesným pásmom v Banskobystrickom kraji bude vietor ešte silnejší, až búrlivý, s nárazmi až 110 km/h.

Zamračené a poriadne veterno

V piatok na západe Slovenska nás čaká veľa mrakov a dážď, pričom vietor bude silný. Teploty dosiahnu od +9 °C do +13 °C.

Na strednom Slovensku rovnako nevynechajte dáždnik, keďže pršať bude takmer všade a miestami aj intenzívne. Vo vyšších polohách môžete očakávať sneh. Teploty sa budú pohybovať od +7 °C do +12 °C.

Na snímke sú hory a jazero
zdroj: Unsplash/Tim Stief

Na východe krajiny slnko dnes nezažiari. Očakávajte zatiahnutú oblohu a dážď alebo prehánky na mnohých miestach. Bude veterno a teploty sa vyšplhajú od +8 °C do +11 °C.

Lyžovačka na horách dnes nebude ideálna. Väčšinou bude pršať a fúkať silný vietor. Nad 1 500 metrov bude snežiť a teploty sa budú pohybovať okolo 0 °C.

Na týchto miestach sa môžu vyskytnúť samovoľné základové lavíny

Počasie v slovenských horách bude počas piatka ovplyvňovať zvlnený studený front, ktorý prinesie na mnohých miestach dážď a silný vietor. Hranica sneženia bude 1 600 metrov nad morom. Platí dokonca aj mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS).

V Západných, Vysokých a západnej časti Nízkych Tatier bude hlavným lavínovým problémom vetrom previaty sneh. A to predovšetkým na severozápadných, severovýchodných, severných a východných orientáciách vyšších polôh. Na takýchto miestach sa podľa Buliaka budú nachádzať nestabilné dosky a vankúše vetrom naviateho snehu, ktoré nebudú dostatočne zviazané s tvrdou podkladovou vrstvou.

„Uvoľnenie lavín bude možné predovšetkým na záveterných svahoch a žľaboch s veľkým sklonom. Na hrebeňoch najvyšších polôh silný štvrtkový (22. 2.) vietor vytvoril mohutné preveje,“ priblížil Buliak.

Druhým lavínovým problémom od stredných polôh nižšie bude mokrý sneh, ktorý vplyvom oteplenia oťažie. Najnebezpečnejšie budú svahy s viditeľnými nátržami. „Na týchto miestach sa môžu počas dňa vyskytnúť aj samovoľné základové lavíny,“ dodal.

Buliak upozornil, že vo Fatrách a východnej časti Nízkych Tatier bude hlavným lavínovým problémom mokrý sneh. Pokrývka bude vplyvom dažďa premočená a oťažie.

Snehová pokrývka na horách je podľa HZS mimoriadne rôznorodá. V najnižších polohách sa už nenachádza ani súvislá vrstva snehu. Od stredných polôh vyššie silný vietor a snehové zrážky spôsobia, že na náveterných stranách pohorí bude povrch snehu dosť tvrdý, miestami dokonca až ľadový. Na záveterných stranách najvyšších polôh sa budú nachádzať dosky a vankúše nestabilného snehu, na hrebeňoch preveje.

Zdroje: iMeteo.sk, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá