Ružinovský dom hrôzy: COVID odhalil ešte väčší problém, dôchodcov týrali a okrádali samotní ošetrovatelia

  • Starosta Ružinova sa rozhodol prehovoriť o praktikách jedného z bratislavských domovov dôchodcov
  • Otrasný prípad sa už vyšetruje a klienti sú podľa starostu už v bezpečí
domov dôchodcov, dss, dôchodca, senior
Domov dôchodcov, ilustračná snímka, TASR/AP Photo/Jean-Francois Badias
  • Starosta Ružinova sa rozhodol prehovoriť o praktikách jedného z bratislavských domovov dôchodcov
  • Otrasný prípad sa už vyšetruje a klienti sú podľa starostu už v bezpečí

Bratislavskou časťou Ružinov otriasa škandál s týraním v domove dôchodcov. Hoci vo väčšine takýchto zariadení je najväčším problémom koronavírus, v zariadení na Pažítkovej ulici zažili klienti chvíle hrôzy. Podľa slov starostu mestskej časti Martina Chrena ich mali opatrovatelia týrať, okrádať a veľmi vážne zanedbávať.

Ružinov má dva domovy dôchodcov. Ten na Sklenárovej ulici je pravidelne ovenčený pochvalami a oceneniami, o tom na Pažítkovej sa to povedať nedá. Veľké problémy tu riešili už pred tromi rokmi. Zariadenie pre seniorov na začiatku pandémie hermeticky uzavreli, no aj tak tu došlo k nákaze klienta. Starosta Ružinova hovorí, že k tomu pravdepodobne došlo, lebo chodil pravidelne na dialýzu.

Nákaza však, paradoxne, pomohla odhaliť, čo sa za múrmi domova pre seniorov skutočne dialo.

Dnes mám, bohužiaľ, jednu veľmi zlú správu. Čisto ľudsky, za tie dva roky asi najhoršiu. Sú veci, ktoré som si pred…

Posted by Martin Chren – starosta Ružinova on Sunday, 21 March 2021

Keďže veľká časť zamestnancov ochorela, mestská časť sem poslala krízový manažment. Ten odhalil otrasné veci. „Bohužiaľ, a ťažko sa mi hľadajú správne slová, takže to poviem úplne na rovinu: počas posledných týždňov sme odhalili niekoľko prípadov podozrenia na hrubé zanedbávanie starostlivosti, dokonca vykazujúce silné znaky týrania, u niekoľkých klientov Domova dôchodcov na Pažítkovej ulici,“ uviedol starosta Ružinova Martin Chren.

Tí, ktorí sa mali o často bezvládnych starkých starať, im ubližovali, zanedbávali ich a dokonca ich aj okrádali. Podľa Chrena sa vyšetrujú minimálne dva prípady týrania a aj prípady krádeže.

Prípady klientov, ktorí prejavovali znaky silného zanedbania, nedostatočnej hygieny, odopierania potravy, mali modriny, hematómy a dokonca aj tržné rany, mizli im osobné veci, šokovali aj skúsených pracovníkov. V rámci jedného z intervenčných tímov tak začali pôsobiť aj psychológovia, ktorí zhodnocovali situáciu v domove a získavali informácie o tom, čo sa zo strany niektorých jeho zamestnancov deje,“ pokračuje starosta.

Dom seniorov sa premenil na dom hrôzy. Ľudia zomierajú jeden za druhým

O tom, čo sa dialo v domove hrôzy, vie už tri týždne. Rozhodol sa však, že o tom bude informovať až teraz. Najskôr bolo potrebné postarať sa o obete zanedbávania a týrania. Chren ubezpečuje, že starkí sú dnes už v bezpečí, premiestnili ich do pobočky druhého domova dôchodcov v Ružinove. 

Za posledné týždne stratilo prácu na Pažítkovej niekoľko ľudí, nielen podozrivých z násilného správania, ale aj v prípadoch, keď napríklad odmietli klientku o desiatej dopoludnia prebaliť, hoci to potrebovala, lebo veď “prebaľuje sa až o štrnástej”. Chápem, že získať dobrých opatrovateľov a sestry je dnes veľmi ťažké, no takéto konanie je neprípustné a nebudeme ho tolerovať ani minútu,“ prízvukuje Chren.

Dodal, že je podaných viacero trestných oznámení a mestská časť urobí všetko pre to, aby sa už nič podobné neopakovalo. Zároveň nemá podľa vlastných slov v úmysle niečo zatajovať, ide totiž o obrovské zlyhanie.

Zdroj: MartinChren

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK