Ryanair kvôli koronavírusu prepustí 15 percent zamestnancov

  • Ryanair plánuje prepustiť 15 percent zamestnancov
  • Spoločnosť v marci väčšinu letov zrušila a nepredpokladá, že prevádzku obnoví skôr ako v júli
Michael O’Leary
Foto: TASR - Martin Baumann/Unsplash - Portuguese Gravity
  • Ryanair plánuje prepustiť 15 percent zamestnancov
  • Spoločnosť v marci väčšinu letov zrušila a nepredpokladá, že prevádzku obnoví skôr ako v júli

Ryanair plánuje prepustiť 15 percent zamestnancov, teda asi 3000 ľudí. Írska nízkonákladová aerolinka to uviedla vo svojom oznámení a dodala, že rokuje s Boeingom o pozastavení dodávok objednaných lietadiel, pretože neočakáva, že sa letecká prevádzka v Európe plne obnoví skôr ako v roku 2022. Kríza je dôsledkom pandémie choroby COVID-19.

Rušenie pracovných pozícií sa dotkne predovšetkým pilotov a kabínového personálu. Na zvyšných zamestnancov čaká neplatená dovolenka, znižovanie miezd až o 20 percent a v pláne je aj uzatváranie pobočiek po Európe, oznámil najväčší európsky nízkonákladový dopravca. Šéf spoločnosti Michael O’Leary súhlasil, že sa vzdá polovice svojho ročného príjmu.

Ryanair očakáva, že bude trvať až dva roky, kým sa počty cestujúcich a ceny leteniek vrátia na úroveň z roku 2019. Spoločnosť v marci väčšinu letov zrušila a nepredpokladá, že prevádzku obnoví skôr ako v júli.

Ryanair odhaduje, že v prvom finančnom štvrťroku, teda od apríla do júna, uskutoční menej ako jedno percento plánovaných letov a v ďalších troch mesiacoch maximálne polovicu letov. Šéf koncernu preto odhaduje stratu v prvom kvartáli na viac ako 100 miliónov eur. Podľa O’Learyho to bude vôbec prvá strata za prvý štvrťrok v histórii firmy. So stratami firma počíta aj v druhom finančnom kvartáli.

Na oblohu sa nevrátime

Sociálne rozostupy 2 metre by mali platiť dlhodobo. Okrem nich aj nosenie ochranných rúšok a dezinfekcia rúk, kľučiek, držadiel či priestorov by mali byť bežnou súčasťou našich ďalších dní. Lietadlá plné pasažierov sú tak na dlhšiu dobu minulosťou.

Práve Ryanair bol známy tým, že palubu vypredali do posledného voľného miesta. Nízkonákladové letecké spoločnosti zarábali práve na počte zákazníkov či na extra službách. Teraz sa v lietadle bude musieť nachádzať o jednu tretinu menej pasažierov. A to sa šéfovi Ryanairu nepáči. Bezpečnostné pravidlá nazval pred médiami „idiotskými“.

Lietadlá spoločnosti Ryanair sa na oblohu nevrátia v prípade, že by letecká spoločnosť bola nútená nechať prostredné sedadlo prázdne, aby dodržiavala „idiotské“ pravidlá týkajúce sa sociálneho rozostupu počas letu,“ uviedol jej generálny riaditeľ Michael O’Leary.

Zdvihnú sa ceny leteniek?

Bola by to, samozrejme, jedna z možností. Keby stredové sedadlo ostalo prázdne, znamenalo by to, že kapacita lietadla sa naplní na 66 %. Vtedy sa náklady spojené s prepravou pasažierov predovšetkým v nízkonákaldových leteckých spoločnostiach budú dvíhať. Dopravcov by to prinútilo zvýšiť ceny leteniek o 50 %, uvádzajú v rozhovore pre The Guardian

ČÍTAJ AJ >> Šéfka Pelikánu: Zákazníci sa nám vyhrážajú súdom za oneskorené refundácie. Po kríze ceny leteniek porastú

 O’Leary navrhol, že by si mali európski lídri vziať príklad z Ázie, kde majú cestujúci povinnosť nosiť v lietadlách rúška. Okrem toho by bolo vhodné kontrolovať všetkým na letiskách teplotu. Tak by sa problém s bezpečnosťou vyriešil. Nevidí problém, aby sa zdraví cestujúci separovali navrhnutým spôsobom a tým sa zároveň nabúravala už aj tak málo stabilná finančná situácia leteckých spoločností. 

Situácia po uvoľnení opatrení bude kritická a ľudia budú k lietaniu pristupovať so zdvihnutým prstom a strachom, čo je oprávnené. Preto sa očakáva nižší dopyt ako pred krízou. 

Šéf Ryanair povedal, že v lete 2021 sa jeho letecká spoločnosť vráti k pôvodným číslam čo sa počtu cestujúcich týka.

 

Zdroj: ČTK

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá