Ľudia v Maďarsku hromadne vracajú letenky Ryanairu

  • Ryanair po zavedení novej dane zvýšil cenu leteniek
  • Zákazníci sú nespokojní, letenky hromadne reklamujú
  • Prišli až o 60 % júlových rezervácií
ryanair madarsko vlajka
Unsplash/Portuguese Gravity, Adam Papp
  • Ryanair po zavedení novej dane zvýšil cenu leteniek
  • Zákazníci sú nespokojní, letenky hromadne reklamujú
  • Prišli až o 60 % júlových rezervácií

Väčšina občanov Maďarska nesúhlasí s tým, aby mimoriadne zdanenie zavedené vládou preniesli letecké spoločnosti na pasažierov, a preto začali hromadne rušiť rezervácie leteniek nízkonákladovej leteckej spoločnosti Ryanair. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti s odvolaním sa na internetové vydanie denníka Magyar Nemzet.

Viac ako polovica

Podľa informácií tohto zdroja klienti uvedených aeroliniek odmietli arogantné kroky Ryanairu súvisiace s mimoriadnou daňou a 60 percent júlových zaplatených rezervácií do štvrtkového termínu zrušili a požadujú vrátenie peňazí.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán 25. mája avizoval, že v záujme pomoci rodinám v ťažkej ekonomickej situácii spôsobenej vojnou na Ukrajine založí jeho kabinet fond na ochranu režijných nákladov domácností – do ktorého budú zo svojho nadmerného zisku prispievať banky, poisťovne, obchodné reťazce a letecké spoločnosti, ako aj fond obrany, z ktorého bude posilnená armáda.

Ryanair v reakcii na opatrenie vlády oznámil, že celú daň zabuduje do cien leteniek a urobil tak aj v prípade už predaných leteniek. Minister pre hospodársky rozvoj Márton Nagy inicioval, aby príslušný orgán na ochranu spotrebiteľa dôkladne vyšetril kroky tejto írskej leteckej spoločnosti a podľa možnosti zamedzil jej nekalým praktikám.

Nepríjemné následky

Známej spoločnosti sa, samozrejme, toto rozhodnutie nepáči a apeluje na maďarskú vládu, aby daň zrušila. Tvrdí, že bude mať negatívny dopad na maďarský turizmus, ako aj na celkovú ekonomiku štátu, píše portál SimpleFlying.

„Táto neoprávnená daň na letový sektor, ktorý je značne nezárobkový už posledné dva roky, bude zničujúca pre turizmus Maďarska a ekonomiku, ktorá je závislá na schopnosti letových spoločností poskytnúť konektivitu a pracovné miesta,“ píše Ryanair v oficiálnom vyhlásení.

Letisko Košice
zdroj: Letisko Košice

„Toto nesprávne načasované a neodôvodniteľné rozhodnutie uvaliť daň neoprávnene porovnáva letové spoločnosti so spoločnosťami zameriavajúcimi sa na ropu či energetiku, ktoré sú v porovnaní oveľa zárobkovejšie. Spôsobilo to, že pre turistov je Maďarsko okamžite menej lákavé a menej schopné konkurovať iným krajinám,“ uvádza sa ďalej.

Pandémia končí, straty pretrvávajú

Proti dani sa ohradila aj spoločnosť WizzAir, ktorá má korene práve v Maďarsku, píše HungaryToday. Hovorí o spomaľovaní snáh letoviek vrátiť sa k úrovni zárobkov a záujmu, ktoré zažívali v časoch pred pandémiou ochorenia COVID-19. Obáva sa, že turistický sektor sa v dôsledku tejto dane bude spamätávať oveľa dlhšie.

Daň vo výške 10 eur platí len pre vybrané destinácie v rámci Európy, informuje TripAdvisor. Za lety do ostatných krajín sveta z územia Maďarska si budú musieť cestujúci priplatiť až 25 eur.

Reakcia pasažierov, a teda žiadanie o vrátenie peňazí, môže pre letecké spoločnosti predstavovať obrovské straty, čo je po stratách z dôvodu celosvetovej pandémie iba „sypaním soli do rany“. Viac sa o celej situácii dočítaš v našom článku.

Zdroje: TASR, Simple Flying, Trip Advisor, Hungary Today

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá