S Covidom si nevedia rady, spustili ďalšie masové testovanie. V nemocniciach máme stovky nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 38
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 404
covid, pandemia, testovanie
TASR/AP/Chen Si
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 38
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 404

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 821 679, za predchádzajúci deň pribudlo 0 zaočkovaných. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 38 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 138 024, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 788 490 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 258 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 1 prípadov. Celkový počet úmrtí je 20 081.

Peking vírus stále trápi

V Pekingu v pondelok predĺžili platnosť príkazu, aby zamestnanci a študenti zostávali doma a rozhodli o ďalšom masovom testovaní na koronavírus, keďže počet prípadov ochorenia COVID-19 v čínskom hlavnom meste opäť stúpol.

V mnohých obytných štvrtiach v Pekingu je obmedzený pohyb, hoci podmienky sú stále podstatne menej tvrdé ako v Šanghaji, kde milióny obyvateľov boli dva mesiace v rôzne prísnych lockdownoch.

Peking v pondelok nahlásil rast počtu nákaz na 99 z 50 v predošlom dni. Celkovo Čína v pondelok nahlásila 802 nových prípadov infekcie koronavírusom, čo znamená, že ich počet klesá. Napriek tomu vláda krajiny uplatňuje prísnu karanténu a testovanie v rámci svojej nulovej tolerancie voči šíreniu nákaz.

KĽDR a vakcíny

Spojené štáty ponúkli Kórejskej ľudovodemokratickej republike (KĽDR) vakcíny proti ochoreniu COVID-19, Pchjonjang však na tento návrh nereagoval. Ako referuje spravodajský web BBC, povedal to americký prezident Joe Biden.

„Ponúkli sme vakcíny nielen KĽDR, ale aj Číne, a sme pripravení to urobiť okamžite. Nedostali sme však žiadnu odpoveď,“ povedal Biden počas spoločného vystúpenia s juhokórejským prezidentom Jun Sok-jolom počas návštevy Kórejskej republiky.

KĽDR
zdroj: Unsplash/evans

Severokórejský režim už predtým odmietol milióny očkovacích látok z iniciatívy COVAX podporovanej Organizáciou Spojených národov (OSN), pravdepodobne pre medzinárodné požiadavky na monitorovanie, ktoré sú spojené s týmito vakcínami. WHO a Detský fond OSN (UNICEF) zasa uviedli, že Severná Kórea doteraz nereagovala na ich žiadosti o údaje o víruse alebo návrhy na pomoc.

V KĽDR už približne 2,5 milióna ľudí od konca apríla ochorelo na „horúčku“, pri ktorej sa predpokladá, že ide o COVID-19. V krajine dosiaľ neboli schopní identifikovať ochorenie ako COVID-19 z dôvodu nedostatku testovacích potrieb.

Nezvládnutie šírenia koronavírusu v KĽDR by mohlo mať v krajine so slabým systémom zdravotnej starostlivosti, kde je väčšina z 26 miliónov obyvateľov nezaočkovaných, podvyživených a ďalší žijú v chudobe, veľmi tragické následky. Experti navyše tvrdia, že Kim Čong-un si nemôže dovoliť žiadny lockdown, pretože by to spôsobilo ďalší šok pre krehkú ekonomiku krajiny.

Zdroje: NCZI, MZSR, TASR, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá