S Mikulášom príde Perinbaba. Slovensko zasypú desiatky centimetrov bielej nádielky

  • Na Mikuláša dorazí na Slovensko snehová nádielka
  • Deti nedostanú len sladkosti, ale aj poriadne hrubú vrstvu snehu
Snehuliak, sneženie na Mikuláša, snehová nádielka
Archív Canva
  • Na Mikuláša dorazí na Slovensko snehová nádielka
  • Deti nedostanú len sladkosti, ale aj poriadne hrubú vrstvu snehu

Na Mikuláša môže na Slovensko doraziť poriadna snehová nádielka. Ukazujú to dva numerické modely a zhodujú sa na tom, že v stredu (6. 12.) bude naša krajina čeliť frontálnemu rozhraniu spojenému s jadranskou tlakovou nížou.

Ako na Facebooku píše stránka Meteo Slovensko, pre túto skutočnosť môžeme počas sviatku sv. Mikuláša očakávať výdatné sneženie aj v nížinách. Vo vyšších polohách však môže napadnúť aj 20 centimetrov snehu za 24 hodín.

Ako podotýka meteorologická stránka, to, čo môžu takzvané Jadranky priniesť, sa predvída len veľmi ťažko. Dokonca aj trasovanie tejto níže sa môže nečakane meniť. V tomto prípade však situácia naznačuje, že v stredu našu zem skutočne zakryje snehová prikrývka, a dokonca najmä v západných nížinách.

Nasneží aj na východe a juhu?

Modely, ktoré predvídajú sneženie, pôvodne počítali aj s týmto scenárom. Po novom však vydali opravy, na základe sa počíta s nižšou šancou snehovej nádielky na východe a juhu Slovenska.

V súčasnosti to vyzerá tak, že snehová nádielka najviac zasiahne nížiny západného Slovenska. Obyvatelia týchto oblastí zrejme privítajú 10- až 20-centimetrovú vrstvu snehu. Platí to najmä pre krajný juhozápad.

Na sneženie sa však, pochopiteľne, musia pripraviť aj horské oblasti a územie severného Slovenska. Zatiaľ ešte meteorológovia s istotou nedokážu povedať, v akom teplotnom sektore sa bude Slovensko počas stredy nachádzať. Pôjde totiž o teplotné rozhranie.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) však v súčasnosti predpovedá, že počas „mikulášskej“ noci by mali Slováci počítať s najnižšou teplotou na úrovni 0 až -6 stupňov. Na severe sa však môže vyskytnúť mráz s hodnotami okolo -12 stupňov Celzia.

Cez deň SHMÚ uvádza najvyššiu teplotu v rozmedzí od -1 po 4 stupne a na Zemplíne až do 6 stupňov Celzia.

Pondelok bude extrémne studený. Priprav sa na mráz pod -20 °C >>>

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Meteo Slovensko, SHMÚ, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá