S najbohatšou Slovenkou sa život nemaznal. Prišla o manžela, syna jej chceli uniesť, no vybudovala obrovské impérium

  • Mária Blašková patrí medzi najbohatšie Slovenky
  • Vlastní majetok v hodnote 400 miliónov eur
  • Jej meno je známe hlavne v hutníckom priemysle
  • Článok bol pôvodne publikovaný v novembri 2020
blaskova
trz.cz | Unicef
  • Mária Blašková patrí medzi najbohatšie Slovenky
  • Vlastní majetok v hodnote 400 miliónov eur
  • Jej meno je známe hlavne v hutníckom priemysle
  • Článok bol pôvodne publikovaný v novembri 2020

Patrí medzi najbohatšie Slovenky. Je jedinou ženou, ktorá sa objavuje v rebríčku najbohatších ľudí našej krajiny a inak to nebolo ani v tom najnovšom. Majetok zdedila po manželovi, jej meno je známe zo spoločnosti Třinecké železárny, Moravia Steel, Finitrading či Minerfin.

Spoločne so svojimi deťmi založila rodinnú investičnú firmu Octarine Invest. Podľa informácii portálu Forbes patrí Mária Blašková do prvej pätnástky najbohatších ľudí na Slovensku. Na konte má majetok v hodnote viac ako 400 miliónov eur. 

Pochádza zo skromnej rodiny

Mária Blašková pochádza z malebnej dediny Chtelnica pri Piešťanoch. Žila v skromných podmienkach a vychovávala ju len mama. Jej otec zomrel na mozgovú príhodu. 

O živote v prepychu v tom čase mohla len snívať. Po základnej škole sa vydala na strednú do Bratislavy, kde vyštudovala zahraničný obchod. „Mária mala školu veľmi rada, sedeli jej všetky predmety,“ citoval časopis Šarm Máriinu mamu.

Počas štúdia ekonómie na vysokej škole sa stihla vydať. Spolu so svojím, dnes už nebohým manželom Ľubomírom Blaškom, má dvoch synov a jednu dcéru.

Mária Blašková
zdroj: Unicef

Majetok zdedila po manželovi

Mária nie je žena, ktorá si svoje postavenie vybudovala sama a postupne. Svet biznisu jej otvoril brány po nečakanej smrti jej manžela v roku 2004 – úspešného podnikateľa, ktorý figuroval vo viacerých veľkých firmách. Začínal ako podnikateľ s uhlím. Neskôr vstúpil do výroby, ktorá sa zaoberala energetikou a oceliarstvom.

Blaško bol veľkou rybou nielen v biznise

Bol hlavou oceliarní Moravia Steel, ktorej šéfoval spoločne s Tomášom Chrenekom, Jánom Móderom a Evženom Balkom. Jeho meno sa často spomínalo aj pri politických obchodoch. Za vlády Dzurindu požičal lídrom politickej strany ANO, ktorú viedol Pavol Rusko, 104 miliónov korún.

Rusko ich prekryl zmenkami, čo sa mu napokon vypomstilo. Bývalý šéf televízie Markíza sa na poste politika dlho neudržal. Finančnú pomoc, ktorú získal, nedokázal vysvetliť, a z vlády bol vylúčený.

Nikde sa neukazuje a nie sú o ňom takmer žiadne fotky. Toto je prvý slovenský miliardár a najbohatší Slovák

Ľubomír prispel veľkou finančnou čiastkou aj strane SMER-SD, ktorá vznikala v roku 2002. Zabezpečil si tým až 3 miesta na kandidátke. 

V roku 2016 sa portál Aktuality pustil do objasňovania sponzorského daru, ktorý mal byť v hodnote až 32-tisíc korún. Redaktori Aktualít sa stretli aj s Fedorom Flašíkom, ktorý Blaškovu sponzorskú zmluvu podpísal. „Je to podvrh. Pána Blaška poznám zo spoločenských akcií, no nikdy som s ním nerobil žiadny biznis,“ citovali Aktuality Fedora Flašíka. 

Zmluva bola nakoniec uverejnená v denníku Sme a mnohé médiá čelili obrovskej kritike zo strany SMER-SD. 

Peniaze jej šťastie nepriniesli

Peniaze spravili z Márie milionárku, no šťastie jej nepriniesli. Roky smútila za manželom, a potom jej chceli uniesť syna. Písal sa rok 2014 a syn úspešnej podnikateľky bol v ohrození. Banda kriminálnikov ho plánovala uniesť, chceli si tým zarobiť na výkupnom.

Kriminálnik mal únos dokonalo premyslený. O podnikateľke si zistil údaje o bydlisku, zvyklostiach, ale aj to, aké auto používa. Pripravil si úkryt pre uneseného chlapca a naštudoval si postupy polície, ktoré používajú pri takýchto prípadoch.

Okresný súd v Trnave napokon v roku 2018 odsúdil Ladislava S., ktorý vystupoval pod falošnou identitou Vasil Migo. Rozsudok však nebol právoplatný a musel sa ním zaoberať Krajský súd. Tlačová agentúra SITA v tom čase informovala, že kriminálnik chcel za prepustenie chlapca získať výkupné 300-tisíc eur.

Z rodinnej firmy buduje impérium

Mária smrť manžela znášala veľmi ťažko, ale aj napriek tomu sa pustila do budovania impéria. Úspešne rastúci biznis svojho manžela prevzala do vlastných rúk. Ukázalo sa, že v biznise to naozaj vie a stala sa z nej jedna z najbohatších podnikateliek.

Dnes Mária spolu so svojimi deťmi vlastní štvrtinu českého oceliarskeho holdingu, ktorý vystupuje pod značkou Moravia Steel. Svoje miesto má vo vedení Dozornej rady ako predsedníčka. Okrem toho jej meno figuruje vo firme Minerfin. Ide o obchodovanie so surovinami, ktoré má rozsiahle aktivity aj na Ukrajine. Jej hlavným príjmom sú Třinecké železiarne.

V roku 2017 založila na Slovensku investičnú firmu Octarine Invest. Do rodinnej firmy im plynie časť dividend z firiem, v ktorých sú spolumajiteľmi.

Blašková dávnejšie vlastnila byt na jednej z najprestížnejších ulíc v Prahe. Išlo o byt na Pařížskej ulici. Svoje súkromie si prísne stráži a v spoločnosti ju vidíme len zriedka. 

Zdroje: dennik.hnonline.sk, biztweet.eu, trend.sk, forbes.sk, aktuality.sk, sme.sk, sarm.pluska.sk, RebríčekForbes

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK