S pandémiou sa spája ďalší problém. Ženy podcenili prevenciu tohto ochorenia, teraz sa šíri raketovou rýchlosťou

  • Kvôli pandémii koronavírusu pacienti zanedbávali prevenciu
  • Dôsledkom sú aj zvláštne nádory u žien
Laboratórium. Výskum
Unsplash/ Louis Reed. Kellner a jeho PPF vidí príležitosť aj vo výskume liekov na rakovinu
  • Kvôli pandémii koronavírusu pacienti zanedbávali prevenciu
  • Dôsledkom sú aj zvláštne nádory u žien

Už viac ako rok svet trápi koronavírus. Kvôli pandémii a jej dôsledkom však často zanedbávame iné zdravotné problémy, ktoré sa môžu ukázať ako vážne. Podľa cnn.iprima.cz ženy počas koronakrízy podcenili rakovinu pŕs. Toto ochorenie patrí medzi tie najčastejšie onkologické ochorenia žien.

Českí odborníci upozorňujú, že sa teraz stretávajú s atypickými a mnohopočetnými ložiskami nádorov. Tie sú odlišné od tých, ktoré lekári nachádzali pred pandémiou.

Pociťuješ počas pandémie COVID-19 úzkosť či depresie?

Rakovina pŕs sa v populácii nachádza u ôsmych až deviatich žien zo sto. Kontroly mamografom sa odporúčajú každé dva roky po dosiahnutí 45 roku života. Pokiaľ sa však choroba objavila u mamy či starej mamy, žena by mala chodiť na pravidelné kontroly už v mladom veku.

korona vakcína covid-19 očkovanie
zdroj: TASR/AP

Podľa lekárov treba brať ohľad na fakt, že čím skôr sa choroba odhalí, tým lepšie je liečiteľná. Ženy môžu nádor u seba objaviť aj samy, najčasnejšie hmatom. Ďalším príznakom však môže byť pravidelné alebo občasné krvácanie z bradaviek.

Prevencia išla bokom

Počas pandémie ženy zanedbali najmä prevenciu. Najmä staršie ženy tak spravili kvôli obave z nákazy koronavírusom, ďalšie zase kvôli zatvoreným ambulanciám. Mnoho žien si počas tejto doby nahmatalo nádor, ale k odborníkovi nešli.

Nádory sú často netypické a líšia sa od tých, ktoré lekári nachádzali pred koronakrízou. Stres, ktorý ľudia kvôli covidu prežívajú, sa odráža aj na ich fyzickom zdraví. Lekári ho vidia v podobe zvláštnych nádorov. „Pacientky obmedzili sociálne kontakty, ktoré sú ale dôležité pre lepšie zvládanie ťažkej životnej situácie. U mladších žien pribudlo domáce vyučovanie a často aj finančné problémy. Staršie ženy trpeli nemožnosťou osobného kontaktu s deťmi, vnúčatami a blízkymi osobami,“ upozorňuje riaditeľka neziskovej organizácie Aliance žen s rakovinou prsou Štěpánka Pokorná pre cnn.iprima.cz.

Budúcnosť ukáže

Na problémy so zanedbávaním zdravia onkologických pacientov upozorňoval aj portál mynovohrad.sme.sk. Onkologička Adela Englerová upozornila, že dôsledky tohto zanedbania si ponesieme v budúcnosti. „To, ako sa odsúvaná zdravotná starostlivosť z posledného roka odrazí na stave pacientov, uvidíme najbližšie mesiace, kedy predpokladám nárast ochorení,“ povedala.

Vo februári tohto roka upozorňovali noviny.sk na fakt, že počas koronavírusového obdobia zanedbávame najmä diagnostiku. Množstvu pacientov sa popresúvali termíny, operovali sa akútnejšie prípady. Ozývali sa aj hlasy pacientov, ktorí sa sťažovali na pomalé procesy, kvôli ktorým sa na ich nádory prichádzalo príliš neskoro.

Zdroje: cnn.iprima.cz, mynovohrad.sme.sk, noviny.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK