S políciou je to horšie, ako sa predpokladalo. Policajný zbor opustí veľa policajtov, medzi nimi aj top esá

  • Políciu tento rok opustí až 1468 policajtov, počítalo sa s menším číslom
  • Odchádzajú aj skúsení policajti, ktorí mali vychovávať kadetov
Polícia
TASR/Lukáš Grinaj
  • Políciu tento rok opustí až 1468 policajtov, počítalo sa s menším číslom
  • Odchádzajú aj skúsení policajti, ktorí mali vychovávať kadetov

Policajný zbor SR zažíva masový exodus ešte väčších rozmerov ako bolo avizované, informovali sme ťa o tom pred pár týdňami. Do konca novembra o ukončenie služobného pomeru požiadalo 962 policajtov. Podľa najnovších zistení televízie Markíza počas decembra toto číslo stúplo na 1468 policajtov, ktorí odídu do civilu.

Podľa  TVNOVINY.sk televízie Markíza môže ich odchod súvisieť s diskusiou o potenciálnom zrušení výsluhového dôchodku. Príslušníci policajného zboru mali vykalkulovať, že sa im teraz oplatí odísť do výsluhového dôchodku, kým ho ešte majú istý. Policajti v súčasnosti majú po 25 odpracovaných rokoch a ukončení služobného pomeru nárok na výsluhový dôchodok.

Túžiš sa stať tajným agentom? SIS verbuje nových ľudí cez sociálne siete, šancu však dostane len 6 % uchádzačov

Aj keď zazneli diskusie, či by mali byť dôchodky zrušené, ministerstvo práce pre Markízu uviedlo, že vo svojom návrhu ústavného zákona o starobnom dôchodkovom systéme nebudú žiadne zmeny pre silové zložky a naopak, pokúsi sa prácu v policajnom zbore čo najviac zatraktívniť.

Okrem obáv zo straty výsluhového dôchodku majú niektorí policajti odísť, pretože to už dlhšie plánovali, no vyčkávali kvôli zvyšovaniu platov.

policia, pendleri, hranice
zdroj: TASR/František Iván

Odchádzajúci policajti mali odovzdávať skúsenosti kadetom 

Medzi odchádzajúcimi policajtami sú aj policajné esá a skúsení vyšetrovatelia, ktorí by mali odovzdávať svoje skúsenosti a vychovávať nových kadetov. Kadetom trvá roky, kým nazbierajú skúsenosti a dokážu plne nahradiť odchádzajúcich policajtov.

„Nerátame ich na kusy. Pre nás prichádzame o pridanú hodnotu, odchádzajú nám policajti, ktorí by mali v tomto štádiu odovzdávať skúsenosti a učiť mladších policajtov,“ vyhlásil predseda odborového zväzu polície Pavol Paračka pre Markízu.

Polícia už kontroluje Slovákov v lockdowne, vypýtať si od teba môžu niekoľko dokumentov

V služobnom pomere je v súčasnosti vyše 22 000 policajtov. Obsadenosť sa pohybuje na úrovni 93 percent. V súvislosti s otázkou o záujme o prácu v Policajnom zbore rezort poukázal na pripravovanú reformu. Priniesť má zefektívnenie práce polície.

Zdroje: TVNOVINY.sk, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech