Polícia už kontroluje Slovákov v lockdowne, vypýtať si od teba môžu niekoľko dokumentov

  • Policajti budú od dnešného dňa, soboty 19. decembra, kontrolovať dodržiavanie protipandemických opatrení
  • Ako informovala Polícia SR, príkaz na kontroly vydal dočasne poverený policajný prezident Peter Kovařík
policia
MZVSR
  • Policajti budú od dnešného dňa, soboty 19. decembra, kontrolovať dodržiavanie protipandemických opatrení
  • Ako informovala Polícia SR, príkaz na kontroly vydal dočasne poverený policajný prezident Peter Kovařík

Polícia zdôraznila, že pri kontrolách bude veľmi dôležité vysvetliť dôvody opustenia domova. Ľuďom sa odporúča hodnoverne preukázať účel ich presunu či cestovania. Dôvodom je aj urýchlenie kontroly.

Aj keď to nie je povinné, podľa Policajného zboru môžeš mať pri sebe napríklad pracovnú zmluvu, potvrdenie od zamestnávateľa, súdne rozhodnutie o starostlivosti o dieťa či doklad z nákupu.

Slovenskí obchodníci sa búria. Žiadajú, aby supermarkety v lockdowne nepredávali knihy, oblečenie či elektroniku

Zákaz vychádzania platí od soboty 19. decembra. Hovorkyňa prezídia Denisa Bárdyová podotkla, že podmienky zákazu vychádzania a výnimky sú známe, a pokiaľ sa životná situácia nenachádza medzi výnimkami, je potrebné zostať doma.

„Policajný zbor si uvedomuje, že určitý pohyb bude pretrvávať aj počas platnosti zákazu vychádzania. Policajti pri hodnovernom preukázaní účelu cesty budú voči občanom postupovať ústretovo,“ vysvetlila.

Posted by Polícia Slovenskej republiky on Friday, December 18, 2020

Rebelstvo ťa vyjde draho

Obmedzenia by mali mať najväčší dopad na tých občanov, ktorí nerešpektujú akékoľvek opatrenie. Hovorkyňa potvrdila, že sankcie sa nemenia. Na mieste v blokovom konaní to bude pokuta do výšky tisíc eur, v správnom konaní do 1 659 eur.

Doplnila, že každý prípad porušenia opatrení bude posudzovaný individuálne, pričom každý policajt vždy prihliadne na všetky okolnosti situácie i samotnú osobu páchateľa.

Budeš dodržiavať pravidlá lockdownu?

Kde prebehnú kontroly?

Bárdyová priblížila, že poriadkoví a železniční policajti budú kontrolovať aj okolie na miestach so zvýšenou koncentráciou osôb, teda železničné stanice, nástupištia, potraviny, drogérie, zásielkovne či odberné miesta.

Dopravní policajti budú robiť náhodné kontroly na hlavných cestných ťahoch zamerané na dodržiavanie zákazu vychádzania. Policajti budú naďalej kontrolovať dodržiavanie povinnosti nosiť rúško v interiéri a exteriéri, dodržiavanie karanténnych opatrení a obmedzenie fungovania prevádzok.

policia, pendleri, hranice
zdroj: TASR/František Iván

Dodala, že polícia bude úzko spolupracovať aj s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva, a na požiadanie bude poskytovať potrebnú pomoc pri kontrole dodržiavania nariadených opatrení.

Lockdown

Zákaz vychádzania platí od 5:00, zatvorené sú všetky obchody s výnimkou nevyhnutných. Povolená je cesta do zamestnania, na nákup liekov, potravín, krmív a iných doplnkov pre zvieratá.

Môžeš ísť tiež do banky, na poštu, do zásielkovní, ale aj do výdajných miest e-shopov. Štandardnou výnimkou zo zákazu vychádzania je aj cesta k lekárovi, do lekárne, na pohreb, uzavretie manželstva či krst. Nie je zakázané ani cestovanie medzi okresmi.

Slovensko sa zajtra prebudí do lockdownu. Tu je veľký prehľad opatrení a výnimiek zo zákazu

Vláda zdôraznila, že medzi ľuďmi majú byť vytvorené takzvané bubliny, ktoré majú vytvoriť členovia najviac dvoch domácností. Vláda zároveň odporúča všetkým zamestnávateľom, aby umožnili zamestnancom prejsť na home office, teda prácu z domu, ak je to možné.

Počnúc dnešným dňom sú, naopak, zatvorené všetky maloobchodné prevádzky a prevádzky služieb, ktoré mohli byť doteraz otvorené za osobitných podmienok. Ide o umelé kúpaliská, fitness centrá, prevádzky divadelných, hudobných, filmových alebo iných predstavení, kaderníctva, prevádzky starostlivosti o ľudské telo či autoškoly.

Reštaurácie môžu vydávať jedlo a nápoje zabalené na odber so sebou alebo prostredníctvom donáškovej služby. Hotely a podobné ubytovacie služby, prevádzky lanoviek a vlekov môžu fungovať len za podmienky, že sa ich návštevníci starší ako desať rokov preukážu negatívnymi výsledkami antigénového alebo PCR testu na COVID-19 nie staršími ako 72 hodín, prípadne potvrdením o prekonaní ochorenia COVID-19. 

Zdroje: Polícia Slovenskej republiky, MZVSR, ÚVZ

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech