S rozvodmi sa na Slovenku roztrhlo vrece. Sú odhalené najčastejšie príčiny krachu manželstiev

  • Na okresné súdy v Slovenskej republike došlo v roku 2022 spolu 10 105 návrhov na rozvod manželstva
  • Je to o 71 návrhov viac ako v roku 2021
na snímke je ženích a nevesta na lúke
pexels/Pavel Danilyuk
  • Na okresné súdy v Slovenskej republike došlo v roku 2022 spolu 10 105 návrhov na rozvod manželstva
  • Je to o 71 návrhov viac ako v roku 2021

Rozvod manželstva je veľmi závažný životný krok. Ovplyvní životy nielen rozvádzajúceho sa páru, ale najmä detí.

Skúsenosti vyspelých krajín sveta viedli za posledné roky k zmene rozvodovej paradigmy a „filozofie“ rozvodovej pomoci. Súdy viac rešpektujú vnútornú autonómiu rodiny a uprednostňujú mimosúdne riešenia akými sú mediácia, psychologické poradenstvo a iné intervenčné programy.

Ukázalo sa, že čisto právne riešenia vedú skôr k narastaniu alebo pretrvávaniu manželského a rodičovského konfliktu a práve ten je pri dlhodobejšom trvaní pre deti najpoškodzujúcejší – bez ohľadu na typ rodinného usporiadania. Neželane vnáša do života všetkých účastníkov nadbytočné útrapy.

Výskumne i praxou je potvrdené, že najmenej deštruktívne účinky má rozvod vtedy, keď k nemu manželia a rodičia pristupujú ako ku zmene vzájomných vzťahov nie k ich koncu. Keď rozvod je ponímaný ako zmena jednojadrovej rodiny na dvojjadrovú, ako reorganizácia pôvodného domova na dva domovy pre deti. Keď sa manželia riadia heslom: Prestávame byť manželmi, ostávame rodičmi i rodinou (v širšom zmysle).

Je to náročný proces vyžadujúci vyvinutie a nastavenie nových hraníc vo vzájomnom správaní tak, aby rušivo nezasahovali do vytvárania nových vzťahov bývalých partnerov a v deťoch neudržiavali zaťažujúce ilúzie o návrate rodičov do pôvodného rodinného usporiadania.

Ak sa momentálne nachádzaš v náročnej partnerskej situáciu, môže ti byť nápomocné bratislavské Rodinné poradenské centrum

Ako postupovať? Je to veľmi jednoduché. Napíšete im mail na adresu info@rozvod-rozchod.sk, v ktorom opíšeš tvoj problém.

„Nemusíte písať detaily, mená či čísla. Na začiatku stačia základné informácie. My vám pošleme obratom odpoveď s prípadnými doplňujúcimi otázkami a kalkuláciou ceny. Cena závisí od času, ktorý budú jednotliví odborníci vášmu problému venovať.“

Zdroje: TASR, AC-MSSR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá