Sajfa ukázal Slovákom ako prebieha testovanie na COVID-19. Žiaden čip do mozgu som nedostal

  • O testovaní na nový koronavírus síce veľa z nás počúva z rôznych zdrojov, no nie všetci si vedia jeho priebeh predstaviť
  • Moderátor a vloger Matej Sajfa Cifra si testovaním prešiel už päťkrát a ako sám tvrdí, čip do mozgu nedostal ani raz
  • Svoje posledné vyšetrenie zachytil v jeho vlogu na Youtube
Youtube/Sajfa
  • O testovaní na nový koronavírus síce veľa z nás počúva z rôznych zdrojov, no nie všetci si vedia jeho priebeh predstaviť
  • Moderátor a vloger Matej Sajfa Cifra si testovaním prešiel už päťkrát a ako sám tvrdí, čip do mozgu nedostal ani raz
  • Svoje posledné vyšetrenie zachytil v jeho vlogu na Youtube

Sajfa sa spolu s infektológom Petrom Sabakom z bratislavských Kramárov, rozhodol ľuďom okrem iného vysvetliť, kedy by mali ísť na testy a čo presne sa deje pri odbere vzorky.

Človek by mal prísť vtedy, keď bol v blízkom kontakte s človekom, o ktorom sa buď vie, že je pozitívny alebo sa predpokladá, že je pozitívny. Ten kontakt by mal byť naozaj rizikový,“ hovorí Sabaka.

To znamená, že si sa s infikovaným napríklad rozprával na vzdialenosť menšiu ako dva metre bez rúška, alebo si s ním bol dlhší čas v tej istej miestnosti a podobne. Infektológ upozorňuje, že musí dôjsť k reálnemu epidemiologickému riziku. Od daného kontaktu by si mal následne 5 dní počkať.

Včera ani 2 000. Vedec Čekan objasnil, ako môže Slovensko testovať aj 20 000 ľudí denne

„Ak by si spravil výter prvý, alebo druhý deň od toho kontaktu, ster by mohol byť negatívny a potom by mohol ochorieť za niekoľko dní a vlastne by to k ničomu neviedlo,“ hovorí Sabaka.

V prípade podozrenia na ochorenie COVID-19 stačí, ak vyplníš formulár na stránke korona.gov.sk. Na základe tebou uvedených údajov vo formulári, budeš objednaný na mobilné odberové miesto, kde ti urobia test na COVID-19. 

Miesto a čas odberu ti bude doručené SMS, na číslo mobilného telefónu, ktoré si uviedol vo formulári, prípadne ťa budú kontaktovať pracovníci Call Centra NCZI, ktorí si s tebou dohodnú ďalší postup.

Objednaný budeš na odberové miesto najbližšie k miestu, na ktorom sa zdržiavaš podľa údajov uvedených v online formulári. Pred vyšetrením na COVID-19 (výter z hrdla a nosa) je potrebné dodržať niekoľko zásad.

Odporúča sa prísť nalačno a bez predchádzajúceho použitia kloktadiel, zubnej pasty alebo iných dezinfekcií. Pred výterom nefajčiť a úplne si vyprázdniť nos a vykašľať sa.

Absolvoval si už test na COVID-19?

V prípade smädu je povolené pitie nechladenej čistej vody. Na odberové miesto je potrebné prísť osobným vozidlom, pričom test na COVID-19 a následná karanténa je taktiež povinná pre všetkých pasažierov vo vozidle.

Návrat zo zahraničia 

Ak prichádzaš na Slovensko a niekedy počas posledných 14-dní pred príchodom si navštívili krajinu, ktorá nie je na zozname menej rizikových krajín, musíš sa ihneď presunúť do domácej izolácie, nahlásiť svoj návrat na Slovensko Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva a najskôr v 5 deň od príchodu absolvovať test na COVID-19.

Povinné testy na koronavírus, čiže testy po návrate z rizikových krajín, sú zadarmo. Pacient objednaný na termín vyšetrenia cez tento formulár bude o výsledku informovaný telefonicky respektíve SMS. Písomné – papierové potvrdenia sa vôbec nevydávajú. Čo sa týka samoplatcov, tí vyšetrenie na COVID-19 môžu absolvovat cez súkromné laboratóriá.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech