San Francisco zakázalo plastové fľaše, urobilo tak ako prvé mesto na svete

  • Pokuta za použitie plastovej fľaše dosahuje výšku 1000 dolárov
  • Mesto už predtým zakázalo plastové tašky a penové výplne
Maxpixel/Pixabay
Maxpixel/Pixabay
  • Pokuta za použitie plastovej fľaše dosahuje výšku 1000 dolárov
  • Mesto už predtým zakázalo plastové tašky a penové výplne

San Francisco je jedno z miest na svete, ktoré ani náhodou neberie ekológiu na ľahkú váhu. Ako píše server Guardian.com, ešte v roku 2014 zakázalo napríklad predaj plastových tašiek a plastovej penovej výplne. Najnovšie sa odhodlalo ešte k radikálnejšiemu kroku a rozhodlo sa zakázať plastové fľaše.

Všetci vieme, že plasty sú pre prírodu extrémne škodlivé, ale nie vždy si uvedomujeme, ako veľmi ubližujú aj nám ľuďom. Obsahujú totiž množstvo chemických látok, ktoré naše telo nedokáže spracovať. Medzi ne patrí napríklad bisfenol – chemická látku, ktorá je súčasťou dojčenských fliaš, plastových príborov, dóz na potraviny, ale používa sa aj v stomatológii, stavebníctve, elektronike alebo medicíne.

Podľa vedeckých výskumov spôsobuje táto látka ochorenia srdca, cukrovku, môže spôsobiť rakovinu a oslabuje náš imunitný systém.

San Franciscu už došla trpezlivosť s neekologickým materiálom a k zákazu plastových sáčkoch a pien sa pridal aj úplný zákaz plastových fliaš. Píše o tom server Greenworldwarriors.com.

USA pritom už zakázalo vodu balenú v plaste v 14 národných parkoch a na univerzitách v Concord v štáte Massachusetts. Pokuta za porušenie tohto zákazu siaha až do výšky 1000 amerických dolárov.

Paradoxom pritom je, že USA bolo jedným z najväčších spotrebiteľov plastových fliaš. V roku 1976 spotreboval priemerný Američan ročne 6 litrov balenej vody. V posledných troch dekádach číslo vystrelilo až na 107 litrov. Viac ako sto amerických miest prijalo opatrenia, ktorými sa snaží limitovať predaj a spotrebu plastov.

„Je to ďalší krok k nášmu zero waste cieľu. Celé dekády sme mali verejné akcie bez plastových obalov a budeme bez nich v pohode aj teraz,“ vyjadril sa pre portál Physics-Astronomy.org Joshua Arce, riaditeľ organizácie Commission on the Environment.

Do roku 2020 by San Francisco chcelo eliminovať všetok odpad, ktorý končí na skládkach. Mesto sa tak stáva súčasťou ekologickej revolúcie, ktorá chce vybudovať lepší a čistejší život na našej planéte.

Zdroj: Greenworldwarriors.com, Physics-astronomy The Guardian, Suta.blog.respekt.cz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá