Sandra pracuje ako dobrovoľníčka: Zadarmo dostaneš ubytovanie aj stravu. Na polroka v Ázii mi stačilo 1 500 eur

  • Sandra pracuje ako dobrovoľníčka už niekoľko rokov
  • Výmenou za dobrovoľníctvo cestuje po celom svete takmer zadarmo
  • Porozprávala nám o svojich skúsenostiach a zážitkoch
Sandra Švecová
Sandra Švecová, Archív/Sandra Švecová
  • Sandra pracuje ako dobrovoľníčka už niekoľko rokov
  • Výmenou za dobrovoľníctvo cestuje po celom svete takmer zadarmo
  • Porozprávala nám o svojich skúsenostiach a zážitkoch

Sandra Švecová sa vydala na cestu objavovania sveta a strávila čas v mnohých ďalekých destináciách, ako sú Kostarika, Kambodža, Austrália a Stredná Amerika. Pracuje ako dobrovoľníčka prostredníctvom platformy Workaway, ktorá jej otvorila dvere k mimoriadne zaujímavým skúsenostiam a príležitostiam.

Táto platforma je domovom pre tisíce hostiteľov po celom svete, ktorí hľadajú dobrovoľníkov na podporu svojich projektov. Výhodou je, že dobrovoľníci ako Sandra môžu výmenou za svoju prácu ušetriť na nákladoch spojených s ubytovaním a stravovaním, čím sa stáva cestovanie dostupnejším a udržateľnejším.

Sandra získala cenné životné lekcie, spoznala nové kultúry a učila sa od miestnych obyvateľov. V rozhovore, ktorý nám poskytla, odhaľuje detaily života dobrovoľníka, vrátane odporúčaní na rozumný rozpočet v daných krajinách. Jej príbehy a rady môžu byť inšpiráciou pre tých, ktorí uvažujú o podobnom spôsobe cestovania a hľadania nových príležitostí.

  • Ako sa dostala k dobrovoľníctvu?
  • Čo je Workaway?
  • Využíva sa aj na Slovensku?
  • Ako to prebieha v praxi?

Po svete cestuješ už niekoľko rokov. Ako si sa dostala k dobrovoľníctvu?

Počas cestovania stretne človek mnoho zaujímavých ľudí. Mne sa za posledné roky podarilo naraziť na cestovateľov – dobrovoľníkov, ktorí mi rozprávali o ich neobyčajných zážitkoch z dobrovoľníčenia. Práve oni ma neskutočne inšpirovali, a tak som sa aj ja rozhodla to skúsiť.

Poďme sa teda bližšie porozprávať o Workaway. O čo vlastne ide?

Workaway je online dobrovoľnícka platforma, ktorá ponúka veľmi široké spektrum príležitostí v oblasti dobrovoľníctva, a to až v 170 krajinách po celom svete.

Členom Workaway sa staneš po zaplatení ročného poplatku vo výške 49 dolárov. Následne si vytvoríš profil – opíšeš, kým si a čo vlastne hľadáš. K väčšej dôveryhodnosti by si mal priložiť aj osobné fotografie. Potom si už len prechádzaš ponuky hostiteľov v tebou vybranej krajine. Tých, ktorých si zvolíš, kontaktuješ a čakáš na ich odpoveď.

Využíva Workaway aj niekto na Slovensku? Respektíve narazila si už aj na inzerentov, ktorí hľadajú dobrovoľníkov na Slovensku?

Asi mnohých prekvapím, ale áno, aj na Slovensku využívajú platformu Workaway. V súčasnosti je u nás 40 dobrovoľníckych možností. Zameranie majú podobné ako v zahraničí. Ide buď o udržateľné projekty a pomoc na rodinných permakultúrnych farmách, alebo o jazykovú výmenu.

Aké aspekty sú dôležité pri tvorbe profilu dobrovoľníka?

Buď originálny! Vyzdvihni svoje silné stránky a ideálne, ak disponuješ aj nejakými špeciálnymi zručnosťami.

Ako to teda prebieha v praxi? Stretneš sa s inzerentom, dohodnete sa na detailoch a on ťa nechá pracovať?

Interview prebieha inak, než sme na to zvyknutí, keďže hostiteľ je od teba väčšinou vzdialený niekoľko tisíc kilometrov. Cez Workaway si vymieňate správy, poprípade e-maily a niekedy si hostiteľ vyžiada aj videohovor, aby si o tebe vedel utvoriť lepší obraz.

Sandra Švecová
zdroj: Archív/Sandra Švecová

Ako dlho zvyčajne zostávaš na jednotlivých miestach?

Úplne ideálne je to jeden mesiac s možnosťou predĺženia. Ten mesiac je minimum na adaptáciu sa na nové prostredie. Možnosť predĺženia je skvelá v tom, že človek naozaj môže robiť, ako cíti a ako sa v danom momente rozhodne.

Podpisuješ aj nejakú zmluvu, že na akú dlhú dobu budeš vykonávať dobrovoľnícku činnosť alebo si jednoducho môžeš povedať, že máš už toho dosť a odídeš inam?

Funguje tu skôr určitá nepísaná dohoda a rešpekt medzi obidvoma stranami. Nie, žiadnu zmluvu síce nepodpisuješ, no nemôžeš si dovoliť z dobrovoľníctva len tak odísť a nechať svojho hostiteľa v štichu.

Na aké zaujímavé možnosti si vďaka dobrovoľníctvu narazila?

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá