Sandru z Dejepisu inak obviňujú z plagiátorstva: Priznávam, že moja tvorba vykazuje niektoré znaky

  • Slabý učiteľský plat spôsobil, že Sandra si po škole nemohla dovoliť vykonávať túto profesiu
  • Na svoju lásku k učeniu nezanevrela, a tak sa vzdelávaniu venuje cez videá na YouTube
  • Jej kanál sa stal populárny až natoľko, že ho pri vyučovaní používajú dokonca aj učitelia
  • Dnes Sandra čelí obvineniu, že jej videá sú plagiátmi amerických youtuberov či médií
sandra
YT/Dejepis Inak
  • Slabý učiteľský plat spôsobil, že Sandra si po škole nemohla dovoliť vykonávať túto profesiu
  • Na svoju lásku k učeniu nezanevrela, a tak sa vzdelávaniu venuje cez videá na YouTube
  • Jej kanál sa stal populárny až natoľko, že ho pri vyučovaní používajú dokonca aj učitelia
  • Dnes Sandra čelí obvineniu, že jej videá sú plagiátmi amerických youtuberov či médií

Na YouTube patrí medzi najsledovanejších slovenských tvorcov. Jej kanál Dejepis Inak obsahuje edukačné videá s historickou a filozofickou tematikou. Často sa však vyjadrí aj k vážnym spoločenským témam, súčasnej situácií či politike.

Hlavne v dobe online vyučovania sa mnoho učiteľov utieka k jej videám, ktoré im pomáhajú zaujať pozornosť žiakov aj dovysvetľovať učivo. Dejepis na Slovensku spopularizovala, priblížila masám a hlavne ľuďom, ktorí už dávno vyšli zo školských lavíc.

Kópia amerických videí?

Sandra Sviteková, vyštudovaná učiteľka histórie z filozofie, však momentálne čelí vážnemu obvineniu. Na internete sa objavilo video, ktoré mladú youtuberku obviňuje z plagiátorstva. Svoje tvrdenie autor videa opiera o výklad tohto slova podľa Malej československej encyklopédie z roku 1986, kde je napísané, že plagiát je „umelecké, literárne alebo vedecké dielo, pri ktorého tvorbe bolo použité dielo iného autora (celé alebo sčasti) s cieľom zmocniť sa cudzej práce, zatajiť pôvodný prameň a vydávať dielo za vlastné“.

Tejto definícií by podľa videa zodpovedali viaceré videá, ktoré Sandra pod kanálom Dejepis Inak uverejnila. Autor videa, ktorý vystupuje pod pseudonymom Mr. Nobody, upozorňuje napríklad na video o histórii antikoncepcie. Jeho časti sú miestami v podstate iba preložené útržky z videa, ktoré pridal na svoj YouTube kanál americký magazín TIME. Pôvodný materiál vznikol v roku 2015, Sandrin pribudol v roku 2018. Na kanáli Dejepis inak sa však nenachádza žiadny zdroj ani link na pôvodné video.

Kontaktovali sme preto Sandru Svitekovú. „Práve som si prečítala na stránke Univerzity Komenského presné vysvetlenie toho, kedy sa človek dopúšťa plagiátorstva. A priznávam, že moja tvorba, bohužiaľ, vykazuje niekoľko z nich. Dovolím si však doplniť, že vo vzdelávacom procese, kedy sa sprostredkúvajú fakty a myšlienky, ktoré väčšinou pochádzajú z učebníc, syntéz a monografií profesionálnych historikov, sa taktiež necituje každá veta a každý materiál, ktorý sa na hodine použije tiež nie je perfektne odzdrojovaný,“ reaguje na obvinenie z plagiátorstva.

Videá plánuje upraviť a lepšie zdrojovať

Priznáva, že vo svojich videách pravidelne používa ilustračné zábery zo všetkých verejne dostupných zdrojov, to znamená aj videosekvencie od iných YouTube kanálov. Ako hovorí, sama si videá animovať nedokáže, avšak používať obrazový materiál pri výklade považuje za kľúčové.

Tak tomu bolo aj v prípade spomenutého videa o antikoncepcii. Informácie okrem videa od magazínu TIME v tomto prípade Sandra čerpala aj z anglickej Wikipédie, odkiaľ parafrázovala viacero myšlienok a faktov. Tento portál používa pri tvorbe videí pravidelne. 

Svoje konanie doteraz nepovažovala za neetické ani neférové z viacerých dôvodov: ,,Neprezentujem výsledky vedeckej práce, nepíšem odborné články, ale robím popularizačné videoreferáty či vlogy. Vyučujem dejepis na základe verejne dostupných zdrojov a publikácii. Som vyštudovaná učiteľka, ktorá posúva naučený a načítaný obsah ďalej do sveta s nádejou, že dokážem v širokej verejnosti prebudiť lásku k humanitným vedám.“

Sandra ďalej argumentuje tým, že konala na základe americkej legislatívy k autorskému právu fair use, ktoré sa vzťahuje aj na firmu YouTube, a kde môže bez súhlasu držiteľa autorských práv využívať niektoré pasáže chráneného diela, pokiaľ je nové dielo transformatívne. To znamená, že dodáva originálu nový ráz alebo význam.

„Vlastníci práv majú na YouTube možnosť podať námietku, ak moje video obsahuje ich materiál, dokonca im to takýto materiál vždy automaticky označí algoritmus v ich autorskom štúdiu, ale doteraz mi z drvivej väčšiny v rámci fair use vždy vyšli v ústrety. Avšak po skúsenosti a dôkladnej diskusií s viacerými slovenskými elitami a akademickými kruhmi, som sa rozhodla, že začnem do popisu videí uvádzať linky na zdroje. V najnovších videách to tak už je, ostatné plánujem spätne doupravovať,“ vysvetľuje.

O niekoľko videí kvôli autorským právam prišla 

Väčšie pobúrenie však vyvolal Sandrin dávnejší materiál, video o teórii plochej Zeme. Celková koncepcia videa bola do veľkej miery identická s materiálom od amerického youtubera Michaela Stevensa, ktorý vedie populárny vzdelávací kanál Vsauce. 

Sandra v ňom dokonca použila okrem rovnakých obrázkov, nápadov či zdrojov aj rovnakú vizuálnu pomôcku – alobalovú čapicu. Pred nedávnom však bola upozornená na to, že jej dielo je vlastne kópiou Stevensa. Video tak dnes už na YouTube nenájdeme. Ako nám však vysvetľuje, nevymazala ho sama. Myslí si, že z platformy zmizlo po tom, ako ho skupina osôb začala nahlasovať kvôli autorským právam.

Sandra z Dejepis Inak: Ak by bol plat učiteľa 1 500 eur v čistom, prilákalo by to mnoho kvalitných ľudí (ROZHOVOR)

„Video o plochej Zemi dostalo „červené očko“ a je blokované celosvetovo pretože obsahuje materiál chránený autorskými právami. Priznávam, že je však možné, že autorské práva si mohol uplatniť aj samotný autor, ktorý použitú videosekvenciu vlastní. Videá z YouTube nemiznú iba preto, že ich autor maže. Rada by som spomenula aj inú skúsenosť, ktorú mám. Video obsahovalo zábery z koncentračného tábora a po čase mi ho YouTube zablokoval aj sám,“ hovorí Sandra a dodáva, že ona sama žiadne videá mazať neplánuje.

Nedávno jej YouTube tiež stiahol video o Vianociach v Japonsku, pretože obsahovalo reklamný spot firmy KFC a majiteľ zablokoval možnosť, aby bolo naďalej dostupné.

Plagiátorstvo odmieta a kritizuje naďalej

Na začiatku minulého roka poskytla Sandra denníku SME rozhovor, kde plagiátorstvo odsúdila. Konkrétne išlo o kauzu rigoróznej práce Andreja Danka.

„Príde mi to vtipné, že niekto napíše zo štyroch existujúcich monografií piatu. Neviem, čo mám na to povedať. Je to na zamyslenie, je to na úsmev, je to na plač,“ vyjadrila sa vtedy youtuberka s tým, že ona na svoju diplomovú prácu musela zháňať mnoho pôvodných zdrojov, z ktorých pri písaní práce čerpala.

Zahraničné médiá si všimli Matoviča a jeho plagiátorstvo, najviac sa o ňom písalo v USA a v Česku

Podobný postoj má aj k nedávno medializovanej kauze diplomoviek koaličných politikov. Za svojimi vedeckými prácami, bakalárskou a diplomovou si stojí, čo dokazuje aj to, že ich má voľne prístupné na platforme LinkedIn a zhoda v systéme CRZP sa rovnala nule. Témam, ktoré spracovávala sa v našich končinách predtým nikto nevenoval.

Svoj kanál však nevníma ako vedecké články alebo ako oficiálny proces uchádzania sa o uznanie vzdelania a titulu na akademickej pôde, preto vidí situáciu inak.

„Ide o voľnočasovú aktivitu, zábavu, popularizáciu dejepisu, ktorá je založená na prerozprávaných knihách, prednáškach, odborných článkoch, ale aj videách, filmoch a dokumentoch. Priznávam však, že z hľadiska obsahu, formy, ale aj etiky je pri videách určite čo zlepšovať. To, že to takto môžu niektorí vnímať, si beriem k srdcu,“ hovorí Sandra.

„Rada by som však podotkla, že spraviť zrozumiteľný prehľad tých najdôležitejších a najzaujímavejších vecí k danej téme, prekladať z angličtiny a nemčiny, naučiť sa obsah toho, čo idem povedať, pracovať s hlasom, to trvá niekedy hodiny a dni, rovnako ako aj samotné točenie, strihanie, ozvučovanie a dohľadávanie obrázkov a ilustrácii na webe,“ dodáva.

Odmieta, že by mazala kritické komentáre

Yotuberka tiež anonym obvinil, že maže komentáre, ktoré upozorňujú na jej plagiátorstvo alebo sú iným spôsobom kritické. Hovorí však, že ako tvorkyňa na YouTube má povinnosť spravovať komentárovú sekciu pod videom.

„Je prirodzené, že mám preto nastavený filter na vulgárne, nevhodné, obťažujúce, ale aj rasistické slová. Komentáre teda často neprechádzajú týmto primárnym sitom alebo potom niektoré čakajú v záložke „Čaká na kontrolu“.“ To, že by manuálne mazala komentáre, však odmieta a dodáva, že na kritiku sa snaží reagovať vždy. 

Považuješ videá Sandry Svitekovej za plagiát?

Aj keď svoj obsah fanúšikom ponúka dlhé roky bezplatne, rovnako ako mnohí tvorcovia, aj Sandru možno podporiť cez platformu Patreon. Účet na tejto platforme si založila po tom, ako jej YouTube demonetizoval kanál, pretože vyhodnotil, že náhľadové obrázky sú zavádzajúce.

Ako nám však povedala pár mesiacov dozadu v rozhovore, dnes už má videá naspäť speňažené. „Momentálne mám monetizáciu zase späť, to však neznamená, že každým videom dokážem zarobiť. Ak sa venujem citlivým, kontroverzným alebo aktuálnym témam, akými sú napríklad vojenské konflikty a rasizmus, video automaticky dostane žltý dolár. To znamená, že reklamy od inzerentov nie sú vo videu plnohodnotne zastúpené a algoritmus nepracuje tak organicky ako pri ostatných videách. Video sa napríklad neodporúča sledovateľnom na domovskej obrazovke alebo na karte odporúčaných videí. Moje dosahy a rast tým pádom stagnujú.“

O Sandre je tiež známe, že aj keď vyštudovala odbor učiteľstvo, nikdy sa tejto profesii nevenovala. Nízke finančné ohodnotenie a zle nastavený systém ju prinútil emigrovať do Rakúska, kde pracovala v mäsiarstve.

„V polke júna 2020 mi pandémia a narastajúci úspech sociálnych sietí umožnili, aby som sa môjmu projektu Dejepis Inak venovala na plný pracovný úväzok, za čo vďačím v prvom rade svojim sledovateľom,“ vyjadrila sa na začiatku tohto roka.

Okrem toho nedávno rozbehla na YouTube možnosť plateného členstva, kde fanúšikovia môžu za príspevok 5,99 alebo 9,99 eura mesačne získať výhody ako prednostné odpovede na komentáre či hlasovanie o ďalšom obsahu.

„Moje videá sú zadarmo dostupné každému, reklamy na platforme, kde sú zverejnené, sa dajú preskakovať, poprípade aj úplne vypnúť nástrojom adblock. Všetko je na báze dobrovoľnej podpory a nikdy by mi nenapadlo pýtať si peniaze za sprístupnenie vzdelávacieho obsahu,“ dodáva na záver.

Zdroj: Rozhovory ZKH

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá