SaS-ka zasa všetkých odžube v priamom prenose, tvrdí Pellegrini

  • Peter Pellegrini bol dnes hosťom Braňa Závodského na Exprese
  • Kritizoval súčasnú vládnu situáciu a vyjadril sa k predčasným voľbám
Peter Pellegrini, Richard Sulík
Peter Pellegrini a Richard Sulík TASR/Jaroslav Novák
  • Peter Pellegrini bol dnes hosťom Braňa Závodského na Exprese
  • Kritizoval súčasnú vládnu situáciu a vyjadril sa k predčasným voľbám

Bývalý predseda vlády Peter Pellegrini bol dnes hosťom Braňa Závodského na Exprese. Diskutovalo sa o páde vlády Eduarda Hegera, za ktorej koniec hlasovalo 78 poslancov. Vláda bude ďalej fungovať v demisii, avšak s obmedzenými právomocami. Pravdepodobne sa začnú rozhovory o predčasných voľbách, k čomu sa vyjadril aj Pellegrini.

Už na začiatku diskusie Pellegrini uviedol, že pád vlády považuje za „najkrajší vianočný darček“. „Krajina si potrebuje vydýchnuť a potrebuje kompetentnú a rozumnú vládu,“ uviedol predseda Hlasu.

Jasný názor

O vlastnú „76-ku“ sa strana Hlas podľa Pellegriniho nebude pokúšať a takisto sa nebude podieľať ani na prípadnej rekonštrukcii vlády. „Najlepším riešením sú demokratické predčasné voľby,“ povedal rázne Pellegrini. Pokým sa ale neuskutočnia, dovtedy vie podľa neho opozícia pomôcť už „hocijakej“ vláde presadiť zásadné a dôležité veci. 

Podľa slov predsedu strany Hlas pomohla povaliť vládu strana SaS, no teraz ide robiť všetko preto, aby Eduard Heger „zostal pri moci“. Pellegrini tvrdí, že si nestoja za svojimi tvrdeniami.

„SaS-ka zasa všetkých odžube v priamom prenose,“ uviedol Pellegrini, pričom apeloval na to, že žiadna 76-ka bez OĽANO jednoducho nebude. Hlas sa však nebude podieľať na tom, aby aj naďalej všetko „riadil“ Matovič.

„Bez OĽANO a ich 52 poslancov žiadna 76-ka nebude v parlamente,“ vyhlásil rázne Pellegrini.

Referendum

Už 21. januára 2023 sa na Slovensku uskutoční referendum s jednou otázkou: „Súhlasíte s tým, že predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady je možné uskutočniť referendom alebo uznesením NR SR?“ 

V kontexte otázok v referende Pellegrini zvrátil tvrdenia, že má s prezidentkou Zuzanou Čaputovou nejaký problém a jeho vzťahy sú s hlavou štátu „korektné“. Aj keď ju kritizuje, vždy sa snaží byť slušný. V niektorých momentoch však podľa slov predsedu Hlasu zabúda na svoju funkciu.

Zuzana Čaputová rozpráva
zdroj: Ilustračné foto: TASR/Jaroslav Novák

„Voči pani prezidentke máme výhrady, pretože si myslíme, že v rozhodujúcich momentoch akoby zabudla, že je prezidentkou tohto národa a ľudí, ktorí tu žijú,“ uviedol Pellegrini, pričom apeloval na to, že v kľúčových situáciách ju takmer ani nepočuť.

Pripravený Fico

So súčasnou vládnou situáciou je však pravdepodobne nadmieru spokojný predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico, ktorý je hrdý na to, že jeho strana prispela k pádu vlády.

„Nasledujúci týždeň bude rozhodujúci. Je dobré, že vláda v demisii je pod tlakom možného vytvorenia úradníckej vlády. Tlak má zabezpečiť, že sa v Národnej rade (NR) SR dohodneme na predčasných parlamentných voľbách,“ uviedol Fico na tlačovej konferencii.

Zároveň dodal, že je skeptický. „Je len veľmi malá pravdepodobnosť, že budeme schopní zmeniť Ústavu SR tento týždeň, keď vidím, ako sa hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti rozpadá,“ tvrdí predseda Smeru-SD. Taktiež si myslí, že strana Sloboda a Solidarita nechce predčasné voľby, pretože chce podporovať túto vládu a byť jej súčasťou.

Robert Fico je zamyslený
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Robert Fico tvrdí, že predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina) bude žiadať o čo najrýchlejšie stretnutie. „Myslím si, že sa premeškali tri dni. Už v piatok malo byť rokovanie lídrov politických strán a v pondelok sme už mali rokovať o prvých veciach. Ideálne by bolo, keby sa stretnutie uskutoční v nedeľu 18. decembra v popoludňajších hodinách,“ vyhlásil Fico.

Zároveň zdôraznil, že jeho strana je pripravená podporiť návrh o štátnom rozpočte za predpokladu, že prejde určitými úpravami. „Máme návrhy, ktoré predložil poslanec NR SR Ladislav Kamenický (Smer-SD). Navrhoval presunutie určitých zdrojov do sociálnej oblasti, zdravotníctva a školstva. Ak koalícia chce podporu rozpočtu, bude musieť rešpektovať naše pozmeňujúce návrhy,“ doplnil.

Zdroje: Braňo Závodský/Expres, SIU, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá