SAV je schopná opičie kiahne identifikovať do troch hodín. Nemajú však prístup k vzorkám

  • Pandémia stále prebieha. V súčasnosti je však situácia dobrá
  • Názov opičích kiahní je zavádzajúci
opičie kiahne
SITA/CDC via AP
  • Pandémia stále prebieha. V súčasnosti je však situácia dobrá
  • Názov opičích kiahní je zavádzajúci

Na rádiu Expres v relácii Braňa Závodského dnes na otázky odpovedal virológ Slovenskej akadémie vied Boris Klempa. Venovali sa súčasnej situácii s Covidom, keďže mnohé európske krajiny dnes hlásia pribúdajúce prípady.

Svet tiež hovorí o prípadoch opičích kiahní. Podozrenie na ne sme mali aj na Slovensku, Úrad verejného zdravotníctva dnes však informoval, že sa podozrenie nepotvrdilo. Na Slovensku sme tak doteraz nezaznamenali žiaden prípad opičích kiahní.

Medziobdobie

Pandémia určite stále pokračuje. Momentálne si užívame také medziobdobie, keď je vlastne dobre. Z iných krajín však prichádzajú indície, že sa tá situácia už teraz pomaly zhoršuje, čo je celkom prekvapivé. Je to znova spojené s príchodom podvariantov omikronu,“ uviedol virológ na rádiu Expres.

Na Slovensku dnes vyzerá situácia s Covidom-19 dobre, uznal virológ. Aspoň čo sa týka počtu úmrtí, ktoré denne zaznamenávame. Z pohľadu počtu prípadov hovorí Klempa skôr o sladkej nevedomosti. Testujeme totiž málo.

Rolu podľa jeho slov zohráva fakt, že sa ľudia v súčasnosti testujú len zriedka, a ak, tak domácimi testami. „Sme tak trochu v temnote, no každopádne, teraz to nevyzerá zle.“

Omikron BA4 a BA5

Zhoršovanie situácie, ktoré dnes badáme najmä v kruhu našej bubliny, spôsobuje príchod subvariantu omikronu BA4 a BA5, ktoré prichádzajú viac-menej súbežne.

Bežný človek rozdiel medzi omikronom, ktorý na Slovensku vyčíňal pri poslednej vlne, a jeho subvariantmi, ktoré sa dnes šíria v Európe, zrejme nerozozná.

Virológ tvrdí, že sa nemení nič, opäť však nastáva možnosť reinfekcie. „Môže sa stať, že aj ľudia, ktorí začiatkom roka prekonali omikron, budú teraz jeho subvariantmi infikovaní znova.“

Covid, pandémia
zdroj: Pexels/Jan Kopřiva

„Dobrou správou však je, že v Afrike majú vlnu BA4 a BA5 už za sebou a tá bola jednoznačne najslabšia v ich priebehu pandémie,“ dodáva Klempa. Počty prípadov môžu v budúcnosti naznačovať rovnakú situáciu, aká bola predtým, avšak z doterajších dát sa zdá, že vážnych prípadov a úmrtí bude menej.

Uvoľňovanie pravidiel

Na konci poslednej vlny sa začali po celom svete uvoľňovať pravidlá. Odborník hovorí, že existuje šanca, že aj vďaka tomu majú dnes opičie kiahne dobrú príležitosť šíriť sa.

Prišlo k množstvu akcií, festivalov, kde prichádza aj k zásadným kontaktom medzi ľuďmi. Dva roky mali pocit, že nikam nemôžu ísť, tak to teraz patrične využívajú.“

Virologický ústav SAV je v súčasnosti pripravený na spoluprácu s opičími kiahňami. „Sme schopní urobiť tú diagnostiku. Veľmi radi by sme sa dostali k vzorkám. Nemáme k nim však prístup, v kompetencii to má Úrad verejného zdravotníctva.“

O podozrení na Slovensku sme sa dozvedeli pred dvoma dňami. Dnes prišla informácia, že sa nepotvrdilo.

Opičie kiahne sa testujú na báze testov PCR, ktoré sú ešte jednoduchšie než tie, ktoré sme mali pri Covide. „Ak by sme mali vzorku v rukách, tak od toho prevzatia by nám to v ideálnom prípade trvalo možno dve tri hodiny.“

Nejde o nepoznaný vírus

Názov opičích kiahní je podľa virológa zavádzajúci. Prirodzene sa totiž vyskytuje v drobných hlodavcoch, ktoré žijú v západnej a strednej Afrike. „Tam sa ľudia sporadicky nakazia priamo od toho zvieraťa. Vírus poznáme už roky.“

Názov sa spája s opicami, pretože sa kiahňami od hlodavcov nakazili opice, ktoré boli prevezené z Afriky do Dánska. Tak vírus našli, stalo sa to v roku 1958. Fakt, že sa dokáže vírusom nakaziť aj človek, sme zistili v roku 1970.

opičie kiahne
zdroj: WHO

Ovčie kiahne, ktoré poznáme, nemajú s opičími kiahňami spoločné nič, okrem podobného prejavu, teda vyrážok na koži. „Inak je to úplne iný vírus. Prekonanie ovčích kiahní alebo zaočkovanie proti nim nemá na opičie kiahne žiaden vplyv.“

„Tento vírus je však veľmi podobný tomu, ktorý spôsoboval pravé kiahne. Ide o najväčšieho zabijaka v histórii ľudstva. V roku 1980 sa ho však podarilo kompletne eliminovať vďaka celosvetovej očkovacej kampani.“

Odvtedy sa proti pravým kiahňam neočkuje. Nie je však vylúčené ani to, že by sa opičími kiahňami nakazil človek, ktorý bol proti pravým kiahňam zaočkovaný.

Človek je pri nakazení opičími kiahňami najinfekčnejší v bode, keď má po tele vyrážky. Tie totiž obsahujú veľké množstvo samotného vírusu.

K šíreniu prichádza pri blízkom kontakte s takýmto človekom. Ten vírus sa musí dostať na sliznice. Treba pomerne blízky, intímny kontakt. Nejde však o pohlavne prenosné ochorenie, ide o ten blízky kontakt, ku ktorému však dochádza aj pri pohlavnom styku.“

Zdroj: Expres/ Braňo Závodský naživo

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá