Schytal by som zaňho guľku, je to prvotriedny človek. Bývalý šéf F1 obhajuje Putina

  • Bývalý prezident Formuly 1 o sebe hovorí ako o Putinovom priateľovi
  • 91-ročný Ecclestone tiež kritizoval Zelenského
  • Nesúhlasí so zákazom športu
formula
TASR/AP, Dmitri Lovetsky Wikimedia Commons/Ryan Bayona
  • Bývalý prezident Formuly 1 o sebe hovorí ako o Putinovom priateľovi
  • 91-ročný Ecclestone tiež kritizoval Zelenského
  • Nesúhlasí so zákazom športu

Legendárny bývalý prezident Formuly 1 Bernie Ecclestone je známym sympatizantom Vladimira Putina. Obdiv 91-ročného pána voči prezidentovi Ruskej federácie rastie aj po začiatku invázie na Ukrajinu. Sky News totiž uvádza, že Ecclestone sa aktuálne k Putinovi vyjadril slovami, že by na seba zobral výstrel mierený na ruského prezidenta. 

„Stále by som zaňho schytal guľku. Bol by som radšej, keby to nebolelo, ale ak by to bolelo, stále by som to urobil, pretože je to prvotriedny človek,“ uviedol Ecclestone v rozhovore pre ITV

Brit pokračoval a ruského prezidenta opísal aj ako človeka „rozumného„. „Bohužiaľ, je ako veľa podnikateľov, určite ako ja. Z času na čas robíme chyby a keď sa tak stane, musíme urobiť to najlepšie, čo vieme, aby sme sa z nej dostali,“ dodal bývalý prezident F1.

Kritizoval Zelenského

Britský 91-ročný miliardár tiež kritizoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského za to, že nevynaložil dostatočné úsilie, aby oslovil svojho ruského rivala.

„Profesii toho druhého, Ukrajinca, rozumiem. Kedysi bol komediantom a zdá sa mi, že chce v tejto profesii pokračovať. Myslím si, že keby premýšľal, určite by vynaložil dosť veľké úsilie, aby sa s Putinom porozprával. Ten je rozumný, vypočul by si ho a pravdepodobne by sa s tým dalo niečo urobiť,“ poznamenal Ecclestone. 

Rusko zabíjať nechcelo

Bernie Ecclestone so svojou podporou panovníka Kremľa pokračoval ďalej. Keď v rozhovore nastal moment poukazujúci na to, že kvôli invázii prišli o život tisíce nevinných ľudí, boháč odpovedal slovami „nebolo to zámerné“. 

Taktiež si zastal svoj názor, že začiatok a vývoj vojny mohol zmeniť Zelenskyj a nie Putin. „Som si celkom istý, že ak by sa z toho Ukrajina chcela poriadne dostať, dokázala by to,“ dodal.

Ecclestone taktiež priznal, že so svojím „priateľom“ Putinom sa od vypuknutia vojny nezhováral. Je si však „úplne istý, že (Putin) si teraz želá, aby celý tento konflikt vôbec nezačal. Avšak nezačalo to ako vojna“.

Ecclestone nesúhlasí so zrušením Veľkej ceny Ruska

V rozhovore pre britskú televíziu sa Ecclestone vyjadril aj k okolnostiam jeho starej profesie. Bývalý prezident Formuly 1 nesúhlasí ani so zrušením Veľkej ceny Ruska (pretekov v Soči). Tie boli totiž po začiatku vojny zrušené súčasným vedením prestížneho motošportu.

Ecclestone na toto rozhodnutie reagoval a poznamenal, že momentálne s tým nedokáže nič urobiť. „Nie som si istý, či by som to zrušil pred tým. Teraz by som to už určite nespravil. Myslím si, že je nesprávne zakazovať ruským športovcom, samozrejme aj pretekárom, pôsobiť v ich športe. Oni do toho (vojny na Ukrajine) v prvom rade neangažovali. Nemali by byť potrestaní,“ uviedol Brit.

K jeho slovám sa vyjadrili aj súčasní zástupcovia Formuly 1. Hovorca spoločnosti podotkol, že „tvrdenia Bernieho Ecclestona sú jeho osobnými názormi, a sú vo veľmi ostrom kontraste s modernými hodnotami nášho športu“.

Ruský šport dostal na začiatku invázie stopku

Okrem zrušenie pretekov Formuly 1 v Rusku odsúdili vojnu na Ukrajine viaceré športové organizácie. Rusov určite najviac zo všetkého zabolela neúčasť na majstrovstvách sveta v ľadovom hokeji.

Navyše, tento zákaz bude pokračovať aj v budúcnosti, keďže IIHF pozastavila účasť všetkých ruských a bieloruských vekových kategórií vo všetkých súťažiach až do odvolania.

Rusi tiež stratili možnosť hostiť prestížne finále futbalovej Ligy majstrov UEFA, ktoré sa malo tento rok odohrať v Petrohrade. K spoločnosti UEFA sa pridala aj medzinárodná FIFA. Tá na svojej stránke uvádza, že sa spolu s UEFA rozhodla vylúčiť ruské kluby a reprezentačný tím zo všetkých súťaží.

Zdroje: Sky News, ITV, Twitter

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá