Video, ktoré nemalo uniknúť: Musíme ukázať naše prsné svaly. Svetoví lídri si uťahovali z Vladimira Putina

  • Na samite G7 si svetoví lídri uťahovali z Putina
  • Narážali na fotografie ruského prezidenta hore bez
  • Rokovania sa však niesli v serióznom podtóne
putin a G7
Flickr/Jedimentat44/putin on horse no shirt TASR/AP, Tobias Schwarz
  • Na samite G7 si svetoví lídri uťahovali z Putina
  • Narážali na fotografie ruského prezidenta hore bez
  • Rokovania sa však niesli v serióznom podtóne

V rámci samitu G7, ktorého sa okrem klasickej „sedmičky“ svetových lídrov zúčastnila aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová, si prítomní uťahovali z Vladimira Putina. The Guardian uvádza, že narážky na osobu ruského prezidenta boli mierené najmä na jeho mačo“ fotografie.

Putin sa už niekoľkokrát nechal zvečniť v štýle hore bez. Tieto fotografie následne zverejňovali ruské štátne médiá. Patrí medzi ne aj známe „dielo“ zobrazujúce Putina v maskáčových nohaviciach bez vrchnej časti odevu. Na očiach má slnečné okuliare, okolo krku retiazku a sedí na koni.

Spomenúť si môžeme aj fotografiu z roku 2010, na ktorej nahý Putin drží poľovnícku pušku. „Momentka“ bola zachytená na juhu Sibíri.

Medzi fotkami ruského prezidenta vyčíňa taktiež jedna, ktorá ho zobrazuje oblečeného v neopréne. Putin sa na nej vynára aj s artefaktmi nájdenými pri potápaní na archeologickom nálezisku pri Tamanskom polostrove.

Snímky nechýbali ani v poslednom desaťročí. Objavili sa diela ukazujúce, ako sa Putin opaľuje, hrá hokej, uspáva tigra, pláva s delfínmi a jazdí na ponorke neďaleko ostrova Gotland v Baltskom mori.

putin rusko
zdroj: Flickr/Jedimentat44/putin on horse no shirt

Lídri sa chytili príležitosti

Na týchto fotografiách Vladimira Putina sa chvíľu spoločne zabávali aj svetoví lídri. Na začiatku zasadnutia samitu G7 položil britský premiér Boris Johnson otázku, či si má vyzliecť sako. „Máme mať saká alebo nie? Máme sa vyzliecť?“ začal Johnson.

Kanadský premiér Justin Trudeau mu na to odpovedal, že by mohli ešte počkať na spoločnú fotografiu. „Musíme ukázať, že sme väčší tvrďasi ako Putin,“ poznamenal Johnson. Kanaďan na to povedal, že dostanú „ukážku jazdy na koni s odhalenou hruďou.“ 

Nepomlčala ani predsedníčka komisie EÚ. Jazda na koni v celej svojej kráse,“ podotkla von der Leyenová.

„Musíme ukázať naše prsné svaly,“ vtipkoval na záver Johnson.

Rokovania sa uskutočnili v serióznom podtóne

Politico uvádza, že aj napriek veselému momentu sa nad trojdňovým samitom G7 vznáša prízrak Putinovej invázie na Ukrajinu. Rusko v minulosti patrilo medzi národy G7 (vtedy známej ako G8), no po anexii Krymu v roku 2014 svoju pozíciu stratilo. 

Kým sa svetoví lídri pripravovali na stretnutie v Bavorsku, Kyjev podľa jeho starostu Vitalija Klička zažil najťažšie bombardovanie za posledné týždne.

Ruské rakety zasiahli obytné budovy a materskú školu v ukrajinskom hlavnom meste. Počas útoku Rusi zabili jednu osobu a zranili ďalších šesť ľudí. 

Útok zaznamenalo aj mesto Kremenčuk v Poltavskej oblasti, kde rakety v pondelok zasiahli nákupné centrum. Útok si vyžiadal najmenej 15 obetí na životoch a ďalších 59 utrpelo zranenia, uvádza agentúra TASR, ktorá sa odvoláva na agentúru DPA.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil raketový útok v ukrajinskom meste Kremenčuk za „bezočivý teroristický čin“. Útok odsúdili aj OSN a americký minister zahraničných vecí Antony Blinken. Ukrajina v reakcii na nedávne ruské útoky voči civilistom žiada mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN).

Lídri G7 taktiež odsúdili raketový útok Ruska na preplnené nákupné centrum v ukrajinskom meste Kremenčuk. Označili ho za „ohavný útok“ a „vojnový zločin“. 

Útoky bez rozmyslu na nevinných civilistov podľa predstaviteľov týchto krajín predstavujú vojnový zločin. „Voči ruskému prezidentovi (Vladimirovi) Putinovi a zodpovedným bude vyvodená zodpovednosť,“ uviedli v spoločnom vyhlásení lídri. Tí sú v súčasnosti na summite G7 na zámku Elmau v nemeckej spolkovej krajine Bavorsko.

Boris Johnson a francúzsky prezident Emmanuel Macron počas rokovaní vyhlásili, že vo vojne vidia príležitosť zvrátiť jej vývoj. Brit však Francúza zároveň varoval, že „akýkoľvek pokus o urovnanie konfliktu teraz spôsobí len trvalú nestabilitu“.

Vysvetlil, že Putin by tak mohol získať „oprávnenie na večnú manipuláciu suverénnych štátov a medzinárodných trhov“.

zasadnutie lídri
zdroj: TASR/AP, Tobias Schwarz

Rusko v platobnej neschopnosti

V súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajine sa Moskva dostala do ťažkej ekonomickej situácie spôsobenej sankciami, ktoré na ňu uvaľujú západné krajiny. Pokuty dosiahli svoje a v nedeľu sme ťa informovali o tom, že Rusko je len zopár hodín od toho, aby prvýkrát za storočie nesplatilo svoj zahraničný dlh.

Tieto informácie sa skutočne naplnili a Rusko skutočne svoj svoj štátny dlh v cudzej mene nesplatilo. Sankcie Západu totiž Rusku nesprístupnili platobné cesty k zahraničným veriteľom.

Tento fakt potvrdzuje, že najväčšia krajina sveta sa kvôli Putinovej vojne na Ukrajine premenila na ekonomického, finančného a politického vyvrheľa.

Kremeľ svoje záväzky a dlhy nesplatil po prvýkrát od roku 1918. Vtedy sa totiž boľševici po štátnom prevrate vzdali obrovských cárskych dlhov.

Krajina sa tentokrát dostala do platobnej neschopnosti, tzv. defautu, po tom, ako sa jej v nedeľu naplnilo tridsaťdňové tolerančné obdobie, no dlh nesplatila.

Zdroje: YouTube/Evening Standard, The Guardian, Politico, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá