Šéf a spolumajiteľ tímu Mercedes F1 čelí vyšetrovaniu. 18 miliónov mohol zarobiť podvodom

  • Plánovaná machinácia alebo veľká zhoda náhod?
  • Tieto otázky sa teraz točia okolo manažéra a spolumajiteľa Mercedes tímu v F1 Tota Wolffa
  • Za viac než podozrivých okolností zarobil 18 miliónov eur
Mercedes F1 Toto Wolff
Unsplash/ Nick Fewings a Wikimedia.org/ MacKrys
  • Plánovaná machinácia alebo veľká zhoda náhod?
  • Tieto otázky sa teraz točia okolo manažéra a spolumajiteľa Mercedes tímu v F1 Tota Wolffa
  • Za viac než podozrivých okolností zarobil 18 miliónov eur

Automobilové portály si naň spomínajú aj ako na nie príliš úspešného pretekára. Za to, ako manažér závodného tímu Mercedes F1, ktorého je i spoluvlastníkom, však zbiera jednu pochvalu za druhou a práve jemu sa pripisuje maximálna dominancia tohto tímu.

Wolffov Mercedes vyhral posledných sedem titulov vo Formule 1 a zatiaľ má mimoriadne dobre rozbehnutú aj cestu k tohtoročnému 8. šampionátu.

Torger Christian Wolff , prezývaný a viac známy ako Toto Wolff, sa stal úspešným podnikateľom a investorom, ktorý sa s určitosťou môže pochváliť prívlastkom „milionár.“ Je totiž zakladateľom viacerých investičných firiem.

Podielnik vo firmách, ktorým šéfuje

Známy je tiež tým, že manažovanie tímu v F1 preň, ako pre radového zamestnanca, nie je dostatočnou výzvou. V tíme Mercedes preto zároveň kúpil aj 30 % podiel, zrejme kvôli väčšiemu adrenalínu, keď má v hre aj svoje vlastné peniaze. 

Teraz sa však dostal kvôli podobnej transakcii do problémov a podozrení, že v rozpore s finančnými zákonmi zarobil v jednom momente 18 miliónov eur.

Aston Martin Mercedes, obchod, o ktorom Wolff zrejme musel vedieť

V prvej polovici roka najskôr Wolff kúpil 0,95 % akcií automobilky Aston Martin. Suma nebola nikde zverejnená, no podľa vtedajšej hodnoty tejto britskej automobilky sa dá hovoriť o približne 30 miliónoch eur, ktoré musel Wolff zaplatiť.

Už tento obchod vzbudil veľké podozrenie. „Nie je obvyklé, aby vysoko postavený manažér spojený s jednou automobilkou (Mercedesom, poz. red.) investoval do inej,“ písal Autoforum.cz.

zdroj: Formula1.com

Nekomentujeme žiadne uskutočnené interné procesy. Pán Wolff je dôveryhodným obchodným partnerom Daimleru počas celej doby spoločného vlastníctva tímu Mercedes v F1 od roku 2013,“ reagoval na otázky novinárov ohľadom Wolffovej kúpy akcií Aston Martin hovorca spoločnosti Daimler, pod ktorý Mercedes patrí.

Netrvalo však dlho a po niekoľkých mesiacoch kúpila pätinu akcií Aston Martin aj samotná skupina Daimler (vlastniaca automobilku Mercedes aj Wolffov tím Mercedesu v F1), čo okamžite zdvihlo hodnotu firmy Aston Martin i všetkých jej akcií, pochopiteľne, aj tých Tota Wolffa.

Wolffove akcie sa v okamihu zhodnotili o 60 %, čo mu zarobilo približne 18 miliónov eur.

Insider trading

Celý prípad prilákal pozornosť vyšetrovateľov z Nemecka i Veľkej Británie, ktorý Wolffa a Daimler podozrievajú z takzvaného „insider tradingu“, teda z obchodu zasvätených osôb, ktoré zneužili informácie z vnútra vlastných firiem, čo je považované za nelegálnu činnosť.

Hovorca Mercedesu F1 Bradley Lord tvrdí, že Wolff o investícii Daimleru do Astonu Martin nič nevedel. Tomu ale verí len skutočne málokto.

Wolff je totiž dlhoročným partnerom Mercedesu a čo viac, aj blízkym priateľom ďalšieho milionára Lawrence Strolla z Kanady, ktorý podľa BBC už v roku 2020 kúpil v Aston Martine 16,7 % podiel.

Aston Martin tiež v F1-tke používa motory Mercedesu a jeho divízia športových vozidiel pre bežné cesty taktiež ohlásila, že bude s nemeckou automobilkou dlhodobo spolupracovať. 

Definitívne slovo budú mať vyšetrovatelia, ktorí môžu podľa Autoforum.cz prerušiť hviezdnu biznis kariéru Tota Wolffa.

Zdroje: Autoforum.cz, Le Journal de Montreal, BBC

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie